З року в рік селекційні компанії світу працюють над виведенням нових маркерів для виробництва урожайніших та стійкіших до хвороб гібридів і сортів культур. Селекційний Інститут NS SEME із Сербії передує у цьому напрямі.
Щороку Інститут рільництва та овочівництва NS SEME запрошує ознайомитись із своїми потужностями компанію «Юг Агролідер» та її партнерів. Цьогоріч гості з України на власні очі побачили, як у науковій роботі в Інституті в місті Нові Сад використовують 12 га під ділянки селекції, 5 га – під зрошенням для тестування стійкості до хвороб, 3 га – під тепличні установки, 25 га – під виробництво експериментальних гібридів та 40 га під тестування цих гібридів. Також функціонують чотири: цитогенетична, біотехнології, фітoпатології, хімічного аналізу.
Гості переконались, що NS SEME є першопроходцем у селекції гібридів культурних рослин. Там напрацьовані масштабні розробки з генетики овочів, бобових, зернових, олійних, зокрема – соняшнику. Наразі в Інституті налічується 956 сортів і гібридів різних культур, з яких 318 зареєстровані та вирощують за кордоном. А також Інститут володіє банком генів (майже 7000 найменувань). Із них найбільша кількість у світі екземплярів дикого соняшнику. Батьківські лінії цієї колекції протягом шести років збирав доктор наук Сеніша Йоцич.
На сьогодні Інститут займає лідируючі позиції у своїй галузі як в середині країни, так і далеко за її межами. Це спонукало Сербський уряд почати перемовини стосовно надання NS SEME титулу «Національний здобуток країни». Таким чином, у недалекому майбутньому слід очікувати, що Інститут стане володарем цього почесного звання.
До речі, можна сказати, що NS SEME, власне, започаткував поняття селекції ще тоді, як у всьому світі висівали тільки сорти культурних рослин і про селекцію гібридів навіть не йшлася. Тільки згодом почали з’являтись інші виробники насіння й інші селекційні розробки. Але навіть ці розробки і донині базуються на фундаменті напрацювань NS SEME.
Характерно, що актуальну проблему для України – вовчок соняшниковий – майже вирішили у сербському Інституті. Уже чотири роки поспіль у нашій країні досліджують та випробовують стійкість гібридів соняшнику до усіх рас вовчка. Інститут працює над створенням гібридів, стійких до усіх, а також до українських, рас вовчка, оскільки цей паразит поступово набуває резистентність до дії гербіцидів класу імідозалінонів. Різні виробники насіння декларують стійкість до сучасних гібридів соняшнику, до 7-ми і більше рас. Хоча їх може бути й більше, оскільки вовчок здатен мутувати. Розробки та вихідні матеріали NS SEME зацікавили інших світових компаній-виробників, отож з часом мультинаціональні компанії викупили плазми для виробництва своїх гібридів. Ця співпраця між селекційними компаніями триває і нині.