Яна Русецька, за матеріалами «Штальтехнік Інж. Бройер ГмбХ»
Реалії сьогодення, як ніколи, потребують модернізації та комфортності не тільки для людей, а й для тварин. Тож «штори» у корівнику вже не видаються чимось незвичайним, а навпаки, навіть вельми необхідною річчю.
Підхід до будівництва корівників останнім часом зазнає докорінних змін. Ще 20 років тому корівники та телятники зводили в Україні за принципом капітального будівництва – залізобетонний каркас, цегляні стіни, залізобетонні плити покриття. Внутрішній простір такого корівника був теплим і вологим.
Такий мікроклімат тільки шкодить, оскільки за високої температури й вологості повітря корови стають млявими, втрачають апетит, відповідно, надій зменшується. Худоба частіше хворіє, бо через підвищену вологість волосяного покриву не лише порушується теплообмін, а й заводяться паразити. Уразливими до захворювань стають дихальні шляхи і легені тварин.
Коровам необхідне сухе прохолодне повітря, насичене киснем. Відповідно, під час зведення корівників безприв’язного типу варто приділяти набагато більше уваги вентиляції внутрішнього простору, ніж утепленню стін.
Більше повітря завдяки шторам
Належна вентиляція приміщень є однією з найважливіших умов для досягнення оптимальної продуктивності тварин. У сучасному будівництві приміщень для безприв’язного утримання худоби переважають технології вентиляції, засновані на повній або частковій відсутності «теплої» стінової огороджувальної конструкції. Здебільшого замість стін використовують так звані штори, які монтують уздовж фасадів. Така система дає змогу в найкоротші терміни (автоматично або вручну) відкрити отвори для доступу свіжого холодного повітря всередину приміщення.
Влітку штори повністю скручують, що забезпечує продування всього внутрішнього простору будівлі, сприяючи поліпшеному теплообміну, взимку штори можна опускати частково.
На ринку представлені різні види штор і рулонів із ПВХ-матеріалів, пластикової плівки, блоків скла та надувних мембран, що виготовлені з матеріалу, захищеного від ультрафіолету та який добре пропускає світло.
Унікальність надувної мембрани IsoCell полягає в основі ексклюзивної запатентованої технології. Вона складається з безлічі теплоізолюючих комірок, завдяки чому значно поліпшуються теплоізолюючі властивості навіть жорсткої системи, яка виконує функцію стінної перегородки.
У мембрани закачується повітря за допомогою системи повітряних насосів достатньої потужності. Керуючи насосами, можна легко повністю чи частково відкривати бічні стінні й отвори для припливу свіжого повітря всередину будівлі.
Робота штор: комфорт і економія
Штори виконують функцію бічної вентиляції, принцип якої базується на різниці температур зовні та всередині корівника.
Механізм, який закриває стіни, має такий вигляд: на торці стіни встановлюють пластиковий корпус, в якому вмонтовані повітряні насоси в кількості від 2-х до 4-х. Кожний із цих насосів послідовно вмикається і вимикається. Це дає змогу надувати й здувати стіну так, як вам необхідно.
Важливою особливістю штор є також їхня теплоізоляційна здатність. Зокрема, на цей показник впливають такі чинники: герметичність матеріалу, температура всередині приміщення і зовні, процент вологості, рівень барометричного тиску, вітер, проникнення інфрачервоних променів.
Завдяки високій теплоізоляції зменшується ризик промерзання всередині будівлі, а також утворення льоду на мембранах чи плівці, зберігається тепло в приміщенні та забезпечується кращий комфорт для тварин та працівників. Теплоізоляція буде дуже низькою в системи, яка негерметична і в яку з периметрів у різних місцях проникає зовнішнє повітря.
Нині дуже гостро постає питання споживання електроенергії, адже витрати на неї ростуть у геометричній прогресії. Тому тваринники намагаються оснащувати комплекси не тільки якісною, а й енергоощадною технікою.
За використання мембранної штори, повітряні насоси працюють лише тоді, коли отвір повністю закритий, у разі частково відкритого отвору – працюють лишень окремі насоси, а коли проріз повністю відкритий, то жоден із них не працює. Тому природна вентиляція з використанням мембран щодо споживання електроенергії є дуже економною.
Важливим чинником для тваринницьких ферм є також рівень шуму, адже від нього безпосередньо залежить ступінь стресу тварин. У системі бічної вентиляції використовують малу кількість механічних деталей, які, до того ж, працюють у режимах дуже низьких швидкостей і практично не утворюють шуму в будівлі, що дуже важливо для комфортних умов утримання тварин. Адже корови в стані стресу стають менш продуктивними і, відповідно, зменшується рентабельність їх утримання.
Системи бічної вентиляції є чудовим рішенням для будівлі нового корівника з поліпшеними умовами утримання. Адже влітку ця система забезпечує великий потік свіжого повітря всередину приміщення, а взимку ізолює тепло як стінна перегородка.