За останні 5 років імпортні поставки помідорів та огірків збільшилися у 2 рази

0

Найбільш розповсюдженими овочами для українського столу є помідори та огірки (окрім картоплі, звісно). І якщо раніше дані культури в свіжому вигляді споживали лише в сезон, то зараз збільшилося споживання протягом цілого року. Однак відбувається це в основному за рахунок імпортних поставок.

Про це йдеться в повідомленні асоціації “Український клуб аграрного бізнесу”.

“В Україні не дуже розповсюджене вирощування овочів у теплицях у холодні місяці, так як затрати на енергоносії для обігріву самих теплиць не дозволяють вирощувати конкурентноспроможну по ціні продукцію. Економічно доцільніше імпортувати помідори та огірки з Туреччини, яка має більш сприятливий клімат для вирощування овочів у теплицях. Саме на цю країну припало 79% імпортних поставок помідорів та 83% огірків в 2020 році”, – пояснила аналіткиня УКАБ Світлана Литвин.

В основному вирощування огірків та помідорів в Україні відбувається в господарствах населення, частка промислового виробництва незначна.

“За останні 5 років обсяги виробництва помідорів були на рівні 2,2-2,3 млн тонн, із них близько 34% виробляється промисловими підприємствами. Щодо огірків, то їх обсяги виробництва близько 1 млн тонн, із яких лише 4% промислового виробництва. При цьому, 10% помідорів та 25% огірків вирощуються в теплицях” – відзначили експерти.

Протягом останніх 5 років імпортні поставки помідорів та огірків збільшилися в 2 рази. У 2020 році було імпортовано 87 тис. тонн помідорів та 21 тис. тонн огірків. Імпортні поставки овочів мають чітко виражену сезонність, яка пов’язана з внутрішнім виробництвом. Пік надходжень імпортних помідорів припадає на травень, коли потреба в свіжих овочах у населення зростає, але внутрішня пропозиція ще недостатня. Щодо огірків, то їх максимальну кількість завозиться взимку. Мінімальні поставки обох овочів спостерігаються в червні-жовтні, коли є достатня внутрішня пропозиція.

“Тому найближчим часом українські споживачі будуть мати більшу можливість купувати огірки та помідори вітчизняного виробництва. Тепличні господарства розпочинають збільшувати свої поставки спочатку хрустких огірків, а потім і соковитих помідорів” – зазначили в УКАБ.