На тлі низької пропозиції ціни на бобові ростуть

0

Через дефіцит врожаю пропозиція бобових в Україні цього сезону зменшилася на 60% у порівнянні з минулим.

Про це розповіла менеджерка із закупівель бобових культур компанії, яка є одним із лідерів експорту нуту з України, Юлія Хасенко, пише AgroPortal.ua.

«Експортні пропозиції на українському ринку бобових значно знизилися, зокрема, на горох жовтий та зелений — на 80%, сочевицю — на 90%, боби — на 30%, нут та квасолю — на 80%. Попит на дані культури в країнах Азії та Європи є й майже не відрізняється від початку 2020 року, за виключенням квасолі, якої в Україні майже не залишилось», — зазначила Юлія Хасенко.

Вона додала, що закупівельні ціни зросли майже на 55% порівняно з січнем 2020 року, хоча рівень попиту залишився таким самим. І найбільше цінові зміни стосуються гороху, нуту та сочевиці.

«Наприклад, пропозиція по соєвим бобам у цьому сезоні дещо менша, а ціна зросла вже на 50%. Це пов’язано з новими проблемами з аргентинським експортом, що повернуло на біржі США спекулятивний попит на соєві боби й масло, хоча ще напередодні трейдери закривали довгі позиції й фіксували прибуток після зростання цін, що призвело до зниження котирувань. Соєва олія дорожчає на тлі можливого скорочення переробки сої в Аргентині в результаті страйку і відновлення попиту на соєву олію з США», – пояснила менеджерка.

Також, за її словами, в Україні обмаль сочевиці. Однак ціни особливо не вражають, оскільки США та Канада зібрали гарні врожаї й закривають потреби світового ринку.

Теж майже без змін у ціновій політиці залишились боби кінські, як і їх пропозиція від сільгоспвиробників. Проте, уточнила Хасенко, якість даних культур у зв’язку з погодними умовами під час вирощування дещо погіршилась. Товар переважно дрібніший та має в окремих випадках відхилення від норм за кольором і розміром.

При цьому пані Юлія зазначила, що хоча експорт товарних бобових культур істотно зменшився, є значний попит на крупи. Тож ціна на бобові крупи, зокрема горохову, на 45% вища, ніж у 2020 році.

Відповідно до прогнозів експертів, у 2021 році українські сільгоспвиробники планують збільшувати площі під посіви гороху, сочевиці та нуту. Вагання викликають лише погодні умови та зростання цін у цьому сезоні на соняшник, сою, пшеницю та кукурудзу, урожайність яких значно більша ніж, наприклад, гороху чи нуту.

«Бобові культури вважаються кращим попередником для вирощування тієї ж пшениці, чимало сільгоспвиробників все ж таки таки готові відмовитись від бобових через високу ціну на зернові та олійні культури», — підсумувала Юлія Хасенко.