Спільна аграрна політика ЄС – що нового?

0

Європейський парламент знайшов консенсус щодо оновлення Спільної аграрної політики (САП) ЄС.

Про це на своїй сторінці у Facebook написала громадська діячка, екс-в.о. міністра аграрної політики та продовольства України Ольга Трофімцева.

Експертка виділила кілька пунктів для більш детального аналізу:

 1. 30% прямих виплат (які є основною складовою САП) мають бути зарезервовані для так званих «екологічних» регулювань. Мова йде про додаткові кошти для фермерів за виконання екологічних вимог поза обов’язковими їхніми зобов’язаннями. Якщо фермер виконує ці додаткові вимоги, то отримує додаткові кошти.
 2. Мінімум 35% бюджету мають бути спрямовані на розвиток сільських територій, заходи на тих територіях щодо захисту навколишнього середовища та адаптації до змін клімату.
 3. У кожній країні-члені ЄС мають бути створені консультаційні служби для фермерів.
 4. Мінімум 30% коштів, які направляються з бюджету ЄС на підтримку фермерів, мають спрямовуватись на допомогу агровиробникам у боротьбі з наслідками зміни клімату, захист біологічного різноманіття та сталого виробництва.
 5. Прямі виплати на рік, починаючи з суми €60 тис., мають поступово знижуватись і обмежуватись сумою в €100 тис.
 6. Мінімум 6% національних прямих виплат (тобто на рівні окремої країни) мають йти на підтримку малих та середніх виробників. Якщо країна спрямовує 12 і більше відсотків прямих виплат на підтримку малих виробників, то вона може добровільно регулювати/обмежувати перерозподіл цих дотацій.
 7. Фермери мають бути заохочені до 10% своїх сільгоспугідь відводити під ландшафтні проєкти, наприклад, висаджування дерев, живих огорож, озер.
 8. Задля запобігання кризам ринок ЄС має стати більш прозорим, а для боротьби з кризовими явищами в довгостроковій перспективі має бути закладений відповідний бюджет.
 9. Із метою забезпечення рівних умов конкуренції на ринку ЄС та запобігання її викривленню, країни-члени ЄС не можуть самостійно встановлювати вищі національні стандарти, які стосуються, наприклад, здоров’я тварин чи захисту навколишнього середовища.
 10. Пропозиція Європарламенту також передбачає, що 4% прямих виплат має йти на підтримку молодих фермерів.
 11. Більш суворі штрафні санкції для фермерів, які не дотримуються покладених на них зобов’язань в рамках вимог САП та отримання прямих виплат: скорочення виплат, на які претендував фермер, на 10% (раніше було 5%).
 12. Із метою забезпечення біорізноманіття Європарламент пропонує, що 5% площ кожного агропідприємства мають бути виведені з сільгоспобробітку для того, щоб там знаходили собі місце дикі тварини й рослини.

«Наступні 7 років ЄС витратить на Спільну Аграрну Політику 387 млрд. євро. Вищенаведені зміни стосуються реформи САП 2021-2027, але фактичні кроки очікуються з 2023 року (2021-22 роки є перехідним етапом)», — підсумувала Ольга Трофімцева.