У минулому році в Україні було вирощено понад 2 млн тонн плодів та ягід. Однак, за статистикою, виробники плодово-ягідної продукції використовують потенціал України лише на 15 – 20 % від можливого. На думку експертів, при правильному підході та державній підтримці садівництво та ягідництво могло б приносити більший прибуток, ніж навіть вирощування овочевих та зернових культур. Підвищити продуктивність галузі може, з одного боку, збільшення площ під ці культури, а з іншого – використання ефективних систем захисту та підживлення цих культур. Останній варіант допоможе не лише збільшити врожай, а й покращити його якість та товарність.
Зважаючи на тенденцію до постійного підвищення літніх температур та зниження кількості опадів, плодові культури та виноград у період вегетації потребують додаткового антистресового догляду. Світовий досвід пропонує в таких умовах підживлювати рослини кремнієм. Кремній є природною альтернативою пестицидам: він захищає культури від різного виду стресів, суттєво підвищує якісні та кількісні показники врожаю та зміцнює рослини. З огляду на це у 2018 році ГК «UKRAVIT», перший і найбільший вітчизняний виробник ЗЗР та мікродобрив, вивела на ринок інноваційні рідкі кремнієво-калійні добрива «Авангард Кремній Біо» (марки А та Б). Окрім кремнію, добрива містять легкодоступні сполуки калію, гумінові та фульвокислоти і екстракт морських водоростей. Добриво забезпечує краще проходження обмінних процесів культур, підвищує їх імунітет, поліпшує стресо-, посухо- і солестійкість, активізує процеси фотосинтезу, ріст і розвиток кореневої системи. Крім того, своєчасне підживлення поліпшує якісні показники плодів (вміст цукрів, вітамінів тощо), покращує їх смак та товарність, підвищує врожайність на 10 – 20 %, а також подовжує термін зберігання яблук та груш.
Одночасно, зміни клімату можуть провокувати розвиток та підвищення резистентності патогенів, що викликають грибкові захворювання плодових культур та винограду. Неналежна і несвоєчасна фунгіцидна обробка може призвести до втрат врожаю в обсязі від 30 до 80 %. Для контролю широкого спектру захворювань плодових культур і винограду фахівці ГК «UKRAVIT» рекомендують застосовувати контактний фунгіцид профілактичної та лікувальної дії «Гарт» (гідроксид міді, 770 г/кг). Препарат починає діяти одразу після обприскування, що у поєднанні з низькою нормою застосування робить його економічно вигідним.
Якщо одного «стоп-ефекту» недостатньо, варто звернути увагу на фунгіцид системної дії «Захисник» (тіофанат-метил, 500 г/л): окрім швидкого ефекту, він забезпечує стабільну пролонговану дію – до 2 тижнів. Препарат поєднує лікувальні, профілактичні та викорінюючі властивості і діє проти борошнистої роси, парші, моніліозу та кучерявості листя для плодових культур і оїдіуму та сірої гнилі – для винограду.
Також ефективним для винограду проти мілдью та сірої гнилі є комбінований фунгіцид лікувальної та профілактичної дії «Захист» (цимоксаніл, 250 г/кг + металаксил, 100 г/кг). Завдяки поєднанню двох діючих речовин з різних хімічних груп препарат лікує вражені ділянки, пригнічує активні постінфекційні стадії розвитку грибів, запобігає утворенню нових спор і гарантує тривалу захисну дію. Крім того, його дія розповсюджується на необроблені ділянки рослини і навіть на новий приріст.
Як бачимо, плодові культури та виноград у періоди росту і розвитку схильні до численних захворювань та стресів. Тому ефективний захист та підживлення їх необхідними мікроелементами є запорукою отримання щедрого і безпечного врожаю.