Не чекати масового поширення хвороб і шкідників: експерти рекомендують профілактичну обробку

0

Вчасно проведені захисні заходи дають значно більший ефект, ніж коли застосування препаратів проти шкідників чи хвороб нагадує гасіння пожежі. Однак і підбір препаратів при цьому відіграє дуже важливу роль. Максимальний результат можна отримати, якщо розробники відповідного препарату спрямовували зусилля саме на профілактичну його дію.

 

Фунгіциди, що діють превентивно

За даними вітчизняних та зарубіжних науково-дослідних установ, лише за останнє десятиліття втрати врожайності польових культур від різних хвороб у світі становили від 30% до 45%. З одного боку, це зумовлено глобальними змінами клімату, а з другого – порушенням рекомендацій у технології захисту посівів. Внаслідок цього відбувається адаптація патогенів до несприятливих умов середовища і навіть з’являються нові раси збудників хвороб.

Результати досліджень підтверджують, що застосування фунгіцидів до масового поширення інфекції, тобто профілактично, є ефективнішим, аніж після прояву симптомів.

Тому, наприклад, для профілактичних обробок зернових колосових культур (озимих, ярих), соняшника, буряків цукрових та зернобобових культур використовують фунгіцид Дезарал, КС (карбендазим, 500 г/л) у нормі 0,5 л/га, який частково проявляє викорінюючий ефект. Токсичність препарату зумовлена здатністю зв’язуватись з макромолекулами тубуліну – білка, який полімеризується в мікротрубочки, внаслідок чого ріст міцелію гриба зупиняється, і він гине. Важливим фактором є повна сумісність препарату з іншими фунгіцидами (Унікаль, Топ Ефект) та мікродобривами і стимуляторами й регуляторами росту.

У періоди виходу в трубку та прапорцевого листка для ефективного контролю піренофорозу, борошнистої роси, септоріозу, іржі та інших хвороб колосових зернових (озимих та ярих) рекомендується застосовувати двокомпонентний фунгіцид Ті Рекс, КЕ (пропіконазол, 150 г/л + триадимефон, 150 г/л) у нормі 0,5 л/га. За рахунок поєднання двох діючих речовин з різними фізико-хімічними властивостями забезпечується одночасно швидкий стоп-ефект та пролонгований контроль збудників небезпечних хвороб. А в посівах ячменю (озимого, ярого) препарат на високому біологічному рівні захищає від плямистостей листя (сітчастої, темно-бурої, смугастої).

Окрім ефективного захисту зернових колосових культур, препарат застосовують у посівах цукрових буряків – від церкоспорозу, рамуляріозу, борошнистої роси та іржі з нормою витрати 0,5 л/га, а також у насадженнях винограду проти оїдіуму за норми 0,3-0,5 л/га.

 

Цілеспрямований удар на будь-якій стадії розвитку шкідника

Соя – цінна зернобобова культура, тож вберегти її врожай – важливе завдання для виробника. Тим часом високий попит на неї та економічна доцільність вирощування сприяють збільшенню земель, відведених під цю культуру. Але при цьому збільшується кількість шкідників та хвороб цієї культури.
Сою в Україні вражають понад 120 видів шкідників – кліщі, довгоносики, попелиці, трипси, вогнівки, плодожерки, лучний метелик та інші. Одним із найнебезпечніших є звичайний павутинний кліщ (Tetranychus urticae Коch.). В окремі роки за відсутності ефективного контролю втрати врожаю можуть сягати понад 50%. 
Для довготривалого й ефективного контролю багатьох шкідників рекомендують застосовувати трикомпонентний інсекто-акарицид контактно-системної та фумігаційної дії АНТИКЛІЩ МАКС® (піріміфос-метил, 200 г/л, + піридабен, 150 г/л + ацетаміприд, 50 г/л). За рахунок поєднання трьох діючих речовин препарат має низку переваг. Він знищує надзвичайно широкий спектр шкідників  і діє проти основних стадій їх розвитку (яйце – личинка – німфа – дорослий кліщ). Крім того, забезпечує високу ефективність дії проти шкідників, які мають у своєму циклі приховані стадії розвитку. Препарат підходить для використання в антирезистентних програмах захисту та сумісний з іншими пестицидами й агрохімікатами (окрім лужних).
Для отримання максимального результату необхідно забезпечити рівномірне покриття рослин з обох боків листка. Обприскування рекомендовано проводити до масового розвитку популяції дорослих кліщів. Після застосування препарату яйця, личинки та німфи кліщів гинуть, а імаго продовжує життєдіяльність, відкладаючи стерильні яйця.

 

Отже, допомогти культурним рослинам встояти під натиском хвороб та шкідників можна, зробивши правильний вибір відповідних засобів. Не чекаючи при цьому, поки загрози набудуть незворотного характеру. Як то кажуть – “дорога ложка до обіду”.

 

Примітка:
Редакція журналу Agroexpert та ресурсу www.agroexpert.ua не являється автором матеріалів, розміщених у розділі «Новини компаній» та не несе відповідальність за їх достовірність.