Західний квітковий трипс ласує фруктами, городиною та квітами

0

Андрій Челомбітко, Ольга Башинська, Департамент фітосанітарної безпеки Держветфітослужби України

Міжнародні торговельні відносини України щороку розширюються. Зростає кількість імпортної рослинної продукції, серед якої вагоме місце займають зрізані квіти, різноманітні горщикові рослини, овочі, зелень. Більшість цієї продукції (надходить із європейських країн, насамперед із Нідерландів, Польщі та Іспанії, а разом з ними можуть потрапляти до нашої країни нові шкідники та хвороби.

У країнах Європи і світу поширений західний квітковий трипс (Frankliniella occidentalis Perg.) – небезпечний карантинний шкідник. Ця комаха має карантинний статус не в усіх країнах тому, на жаль, фітосанітарний контроль щодо неї застосовують не завжди. Отже, рослини, які надходять до України з-за кордону, – підвищений фітосанітарний ризик.

Географія шкідника

За інформацією Європейської і Середземноморської організації з карантину й захисту рослин, квітковий трипс широко поширений у світі, він майже повністю заселив європейські держави (як тепличні господарства, так і поля). Виявляли його також в Америці, Азії, Австралії та деяких країнах Африки.

Західний квітковий трипс походить із Північної Америки. Його друга назва – каліфорнійський трипс, адже припускають, що саме в США його вперше знайшли й ідентифікували.

На початку 80-х років (ХХ ст.) цей трипс потрапив у Європу (Нідерланди) і швидко поширився Євразійським континентом. Згодом він з’явився у Польщі, Угорщині й Росії. В останній шкідника виявили в теплицях і поки він міститься локально, але його ареал постійно розширюється.

Карантин у західних і південних регіонах

Західного квіткового трипса в Україні вперше зафіксували у 2001 р. в  с. Великі Геївці Ужгородського району, на площі 1200 м2. Нині на Закарпатті трипс виявили вже в іншому господарстві (300 м2).

Крім Закарпатської області, тепличні господарства, в яких запроваджені карантинні режими, є в Дніпропетровській, Донецькій, Івано-Франківській, Тернопільській та Херсонській областях. Там тривають фітосанітарні заходи щодо о знищення. Сьогодні загальна площа під карантином у країні становить 13,7 га.

Багатоїдний шкідник

Він може заселяти і пошкоджувати понад 250 видів рослин із більш ніж 65 родин. У «рідних» для F. occidentalis областях західних штатів США він наявний у великій кількості на багатьох кормових рослинах. Шкідника знаходили у відкритому ґрунті й теплицях. Трипс пошкоджує абрикос, персик, сливу, троянди, хризантеми, гвоздики, горошок духмяний, гладіолуси, бальзамін, герберу, жовтець, горох, томат, перець, огірки, дині, суницю, люцерну, виноград, бавовник. У Північній Європі він завдає шкоди в основному овочевим культурам закритого ґрунту таких як огірки, перець, а також квітковим: хризантемі, гербері, троянді й сенполії. А от у південній Європі F. occidentalis пошкоджує багато польових культур, включаючи полуницю, виноград і артишок. У Південній Італії цей різновид став домінуючим у фауні трипсів, об’єктом живлення якого є дикорослі квіти.

Візуальні ознаки ураження

Імаго і личинки західного квіткового трипса висмоктують клітковий сік із рослинної тканини. Спочатку це викликає появу жовтих некротичних плям, своєрідної штрихуватості; поступово ці штрихи та плями зливаються. Пошкоджена рослинна тканина відмирає, в результаті утворюються отвори; листя в’яне й опадає.

За масового заселення на рослинах помітні «сріблясті» ділянки, часто викривлюються стебла. Через пошкодження квіткових бруньок деформуються квітки. Кучерявість квітів і скручування зав’язі огірка – основна ознака заселеності рослин західним квітковим трипсом. Крім цього, на плодах огірків та бобах з’являються характерні рубці. У перцю й огірків, що були заражені на початку розвитку зав’язі, спостерігаються порушення розвитку чи формування плодів під час дозрівання, – заражені плоди відстають в рості, плоди огірків скручуються, стають карликовими, плоди перцю не можуть повноцінно достигати та набувати характерного насиченого кольору.

Масове ураження особливо помітне на квітках: пуп’янки у троянд і гладіолусів не відкриваються й засихають, пелюстки кольорових сенполій знебарвлюються.

Яйця відкладені в тканини пелюсток спричинюють так званий ефект «гусячої шкіри» на квітах, як-от: орхідеї чи цикламени. Яйцекладка трипсів на чутливих плодах винограду призводить до розтріскування шкірки плоду і наступного його ураження збудниками грибних захворювань.

Трипси переносять збудників вірусів

Одночасно з прямою шкодою від живлення, великі втрати від трипсів є через перенесення збудників вірусних захворювань рослин. Особливо небезпечним є вірус плямистого в’янення томатів (TSWV), який уражує найбільше відомих чутливих до нього рослин, а також він єдиний передається здебільшого трипсами. Типові вірусні симптоми – жовті й коричневі круглі плями на листковій поверхні, коричневі і чорні ділянки на стеблі, чорні або коричневі некрози при основі листків.

Товар із трипсами вибраковують

F. occidentalis впливає на комерційне вирощування рослин. Зокрема, він знижує врожай та його товарні якості, або переносить вірусні хвороби. Іноді лише наявність трипсів на рослинах може бути причиною для відмови у продажу. Деякі культури, включаючи зрізані квіти, полуниці, перець та огірки, за ураження трипсами практично повністю втрачають ринкову цінність. На інших культурах ушкодження більше проявляється через зараження тосповірусами. Найбільшої шкоди цей фітофаг завдає там, де зазвичай недотримують агротехнічних вимог (наприклад, де виробник не зміг передбачити шкоди бур’янів як джерела інфекції для культурних рослин).

Овочеві культури, заражені трипсами, суттєво зменшують продуктивність. У 1985 р. колонії F. occidentalis стали причиною втрат 20% урожаю огірків у теплицях Британської Колумбії (Канада). Внаслідок життєдіяльності шкідника зменшувалась кількість квіток, або вони були пошкоджені настільки, що плоди не зав’язувалися.

Цей трипс спричинює значні економічні збитки в різних країнах. Приміром, у Фінляндії, де після першого виявлення шкідника у 1988 р., уряд спрямував на карантинні заходи близько 8 млн дол. США, проте, на жаль, шкідника не вдалося стримати і він поширився.

Життєвий цикл західного квіткового трипса

2

Такий самий як у трипсів інших видів. Самки F. occidentalis можуть відкладати як запліднені, так і незапліднені яйця. Із останніх з’являються лише самці, із запліднених – самки. За низької чисельності в популяції переважають самці. Зі зростанням щільності популяції й частоти спарювань кількість самок збільшується. Самки живуть довше самців (27 – 45 днів). Плодючість – до 300 яєць.

Самка відкладає яйця в тканину листків, стебел, квіток та плодів, де вони добре захищені від пестицидів, зрідка – на відкриту поверхню листка. Через 2,5 – 4 дні (за температури близько 25°С) із яйця виходить личинка й починає живлення, проколюючи для цього епідерміс і висмоктуючи сік із клітин паренхіми. Через 1 – 2 дні личинки линяють, настає другий вік їхнього розвитку – вони активно живляться, але вже значно довший період. У кінці розвитку падають на ґрунт, де личинка линяє, перетворюючись на пронімфу (фаза, яка не живиться), а та своєю чергою перетворюється на німфу (фаза, яка відповідає лялечці у комах із повним перетворенням). Через 1 – 3 дні з німфи виходить доросла комаха, яка знову підіймається із ґрунту на рослину. Температурний поріг розвитку шкідника становить 9,4°С тепла. Оптимальною для розвитку трипса є температура 25°С. За таких умов чисельність популяції може подвоїтись за 4 дні. За температури понад 35°С розвиток припиняється, смертність комах різко зростає. Імаго та личинки можуть переносити температури нижче нуля та після цього ефективно відтворюватись. За сприятливих умов F. occidentalis розмножується майже безперервно. У теплицях може розвиватись до 15 поколінь на рік.

Шкідника важко виявити візуально

Трипси дуже дрібні комахи: довжина тіла самки 1,3 – 1,9 мм, самця – 0,8 – 1,1 мм. Мають 2 пари прозорих крил без плям і смуг, вузьких із вигнутим переднім краєм та загостреною верхівкою.

Більшість різновидів трипсів настільки малі, що за візуального огляду вантажу фітосанітарні інспектори не можуть їх виявити. Дорослі комахи й личинки ховаються під листям, або в пуп’янках (бутонах), між пелюстками, яйця містяться у тканинах рослин. Тому всі імпортні рослини слід направляти на фітосанітарну експертизу.

За даними результатів фітосанітарної експертизи, проведеної лабораторіями України у 2012 – 2013 рр., F. occidentalis виявили в 24 випадках у зразках, відібраних від імпортних горщикових рослин, зрізаних квітів, зелені, салату та томатів. Торік через деякий спад імпорту зафіксували лише 7 випадків.

А от цього року вітчизняні фітосанітари відмічають спалах виявлень трипса в імпортних рослинах (за 9 місяців 36 разів). Комах знаходили у вантажах свіжого салату, капусти броколі, зрізаних квітів, а також горщикових рослин (цикламенів). Заражені вантажі надійшли з Польщі, Іспанії і Нідерландів.

Трипс стійкий до більшості пестицидів

Хімічна боротьба з трипсом ускладнена. Це дуже дрібна комаха, яка веде прихований спосіб життя. І головне, ще до потрапляння в Європу, F. occidentalis набув стійкості до більшості пестицидів, які застосовували на американському континенті. Для європейських популяцій також характерна висока ступінь резистентності.

Для виявлення та обліку західного квіткового трипса потрібно використовувати кольорові клейові пастки. Щоб вчасно виявити появу шкідника їх бажано оглядати щотижня й вивішувати у заражених господарствах і там, де трипса ще не виявили. Це дасть змогу помітити його на ранніх етапах заселення й допоможе з ліквідацією та попередить заселення всього господарства. Пастки розміщують біля вентиляційних отворів, дверей, у коридорах і безпосередньо над висадженими рослинами (на кожні 100 м2 – 1 пастка).

У господарствах, де карантинний шкідник уже поширився, контроль за допомогою пасток дає змогу оцінити ступінь заселення та потенційної шкодочинності. Переважання в пастках самців свідчить про низький рівень щільності популяції. У цей період ще можна запобігти спалаху розмноження. Перевага самок вказує про початок спалаху і про потребу вживати термінові ліквідаційні заходи й хімічні обробки.

Заходи контролю:

– негайне знищення заселених рослин, ретельне видалення з теплиці всіх бур’янів і рослинних решток, недопущення повторного використання пакувального матеріалу, з-під імпортних рослин;

– використання технік коливань температури й вологості повітря в теплиці (наприкінці вегетаційного періоду підвищувати температуру повітря до 40°С і вище впродовж 24 год, за одночасного зниження вологості);

– використання біологічних агентів, найефективніших саме проти західного квіткового трипса – хижаків: Neoseiulus (Amblyseius) cucumeris і А. barkeri, A. swirskii, Beauveria bassiana, Hypoaspis miles, Orius insidiosus Steinernema feltiae.

Біологічний метод контролю трипса найефективніший, тому значно поширений у світі. Випускання на уражені трипсом ділянки комах-хижаків дає змогу істотно скоротити масштаби хімічних обробок, особливо у першій половині сезону, але повністю запобігти спалаху масового розмноження трипса цим методом не вдається.

Попри стійкість західного квіткового трипса до пестицидів, хімічні обробки використовують майже завжди. Для застосування в Україні дозволені фосфорорганічні інсектициди, піретроїди та неонікотиноїди на основі таких д.р.: піриміфос-метил, альфа-циперметрин, імідаклоприд, ацетаміприн. Крім них використовують також препарати на основі біологічного інсектициду Спіносад.

Норма витрати препарату для кожного пестициду залежить від його виду і концентрації, а також культур, на яких його застосовують. Приміром, біологічний пестицид Спінтор 240 SC, к.с. (д.р. Spinosad, 240 г/л) використовують для боротьби з F. occidentalis на огірках, томатах і баклажанах та на різноманітних квіткових культурах закритого ґрунту із нормою 0,03–0,05 л препарату на 100 л води. Обприскують у період вегетації 0,03–0,05% водним розчином. Перша обробка – за появи шкідника, повторна – через 7–10 днів.

Але найкращим методом боротьби із квітковим трипсом є профілактика, важливо не допустити потрапляння карантинного організму в тепличне господарство.

Імаго F. occidentalis добре літають і, потрапивши у нову теплицю, швидко заселяють її. Дорослі комахи та личинки легко переносяться вітром, а також на одязі та у волоссі персоналу. В інші країни трипс завозять зі зрізаними квітами, горщиковими культурами, розсадою, будь-яким садивним матеріалом та плодами рослин-живителів, а також з овочами.

Тож, купуючи зрізані квіти, горщикові рослини, розсаду квіткових та овочевих культур, слід звертати увагу на наявність у продавця документів, які підтверджують фітосанітарний стан продукції. Окрім цього, покупця мають насторожувати зовнішні ознаки заселення рослин трипсами, як-от: зморщення й деформація бруньок і пуп’янків, сріблястий наліт на листі, пожовтіння та пригнічений стан рослин.

За чинним законодавством, імпортні рослини, овочі й фрукти мають бути вільними від карантинних організмів, супроводжуватись фітосанітарними сертифікатами та карантинними дозволами, а також походити із вільної від будь-яких карантинних обмежень території.

У разі, якщо фітосанітарна експертиза підтверджує виявлення західного квіткового трипса в імпортних вантажах, усі вони підлягають знезараженню, знищенню або поверненню до країни походження.