Нові самохідні кормозбиральні комбайни John Deere серії 8000

0

Віктор Марченко, канд. техн. наук, Agroexpert (Україна)

Для створення потужної кормової бази потрібні передові технології заготівлі та зберігання кормів, а також сучасні кормозбиральні машини. Саме такими є нові кормозбиральні комбайни John Deere серії 8000, які з 2016 року доступні українським аграріям.

Для України модельний ряд нових самохідних кормозбиральних комбайнів John Deere серії 8000 представлений у п’яти модифікаціях – 8100; 8200; 8300; 8400 і 8500. Комбайни мають поліпшений дизайн та збільшену пропускну здатність, і як наслідок, підвищену продуктивність й кращі технічні характеристики. Порівняно з комбайнами попередньої серії 7000, на машинах серії 8000 обновили приблизно 5000 деталей, а це 90% комплектуючих машини. Внаслідок застосування нових конструкційних матеріалів та вдалих технічних рішень, конструкторам компанії John Deere вдалося на 1 тонну зменшити масу нових комбайнів порівняно з аналогами попередньої серії.

Комбайни серії 8000 оснащені шестициліндровими чотириклапанними дизельними двигунами PowerTech із робочим об’ємом 9 дм3 (моделі 8100 та 8200) або 13,5 дм3 (моделі 8300, 8400 та 8500). Залежно від моделі потужність двигунів змінюється від 352 до 545 к.с. за номінальної частоти обертання колінчастого вала 2100 об./хв. Максимальний крутний момент двигуни розвивають за частоти колінчастого вала 1800–1900 об./хв. Такі експлуатаційні характеристики двигунів дають змогу комбайнам відмінно працювати в умовах значного навантаження. Особливістю двигунів комбайнів серії 8000 є поліпшена система охолодження зі збільшеним об`ємом радіатора.

На комбайнах серії 8000 встановлена система керування швидкістю двигуна, яка автоматично зменшує частоту обертів у режимі холостого ходу. Завдяки цьому є можливість економити до 18% палива без втрати потужності.

Кормозбиральні комбайни серії 8000 оснащені трансмісією безступінчастої зміни довжин різання IVLOC, яка забезпечує різну довжину подрібнення стебел у діапазоні 3 – 33 мм. Використовуючи систему AutoLoc, можливо в автоматичному режимі залежно від вологості рослинної маси регулювати довжину різання рослин.

Порівняно із попередньою серією, на комбайнах серії 8000 суттєвих змін зазнала система подрібнення. Зокрема, на 25% збільшився діапазон руху подавальних вальців, на 20% діаметр вальців процесора зерен, а діаметр подрібнювального барабана на 10% і тепер становить 668 мм і має ширину 680 мм. Барабан комплектують 40, 48, 56 та 64 ножами. За потреби на барабан можна встановлювати половину або 3/4 від загальної кількості ножів.

Збільшилася товщина ножів і довжина карбідвольфрамового покриття, завдяки чому ресурс ножів для косіння трав вдалося підвищити на 33%, а ножів для кукурудзи – на 43%. Ножі ідеально придатні для подрібнення стебел будь-яких кормових культур.

Над барабаном змонтований пристрій для заточування ножів. Передбачена можливість керування заточуванням із кабіни водія.

На комбайнах серії 8000 для заточування ножів включається реверсивний режим. Перевагою такого методу є те, що різальна кромка утворює найбільший діаметр барабана, що дає змогу налаштувати мінімальний зазор між ножами барабана й протирізальною пластиною. Під час заточування подрібнювальний барабан обертається назад, і таким чином заточувальний камінь торкається кромки леза ножів. Іскри летять назад, не потрапляючи на подавальні вальці, зменшуючи намагнічування стружки та ризик займання сухого матеріалу в подавальній камері.

На комбайни серії 8000 встановлюють два типи трансмісій: PBST і ProDrive. Машини, обладнані 2-швидкісною автоматичною трансмісією ProDrive, розвивають робочу швидкість до 20 км/год та до 40 км/год транспортну. Завдяки широкому діапазону швидкостей під час транспортних переїздів двигун комбайна знижує оберти до 1650 об./хв, зменшуючи тим самим витрати палива та не збавляючи швидкості руху.

Завдяки автоматичному блокуванню диференціала й гідромотора підвищеної продуктивності система ProDrive забезпечує більше тягове зусилля за будь-яких польових умов. Автоматично керована гальмівна система, яка має рідинне охолодження, більш безпечна під час швидких транспортних переїздів.

Комбайни серії 8000 адаптовані для роботи із великим набором різноманітних жаток та приставок. Вибір серед жаток різноманітної конструкції й ширини захвату 4,5, 6, 7,5 та 9 м дає змогу реалізувати продуктивність кормозбирального комбайна обраної моделі залежно від урожайності. Жатки забезпечують збирання будь-яких культур як вздовж, так і у поперек рядків, або під кутом до напрямку сівби незалежно від ширини міжряддя.

Підбирачі шириною захвату 3, 4 та 4,5 м справляються із валками різної ширини. Поворотна рама та копіювальні колеса допомагають точно копіювати поверхню ґрунту, що разом із притискним вальцем і невеликим діаметром барабана підбирача дає змогу підбирати валок на високій швидкості з високою якістю. Завдяки системі приєднання Quick-Tatch міняти підбирач на жатку для кукурудзи можливо за лічені хвилини.

Комбайни серії 8000 оснащують інтелектуальними та високотехнологічними системами, такими як: HarvestLab, AutoLOC, HarvestDOC, ProCut та ProDrive.

Система HarvestLab дає цілу низку даних у режимі реального часу. Завдяки цій системі є змога контролювати об’єм зібраної маси, її вологість і таким чином точно визначити вагу зібраного корму. HarvestLab дає змогу вимірювати хімічний склад корму, зокрема вміст у ньому сухої речовини, крохмалю, цукру, білка та клітковини, а отже, оцінити його якість і поживність.

Датчик системи HarvestLab відображає інформацію, яка надходить у систему автоматичного регулювання довжини різання AutoLOC, функціонально об’єднану із трансмісією подрібнювача IVLOC, що забезпечує оптимальну довжину січки залежно від вологості рослин.

Завдяки системі HarvestDOC відбувається безперервний запис усіх ключових даних збирання кормових культур (урожайність, витрата палива, години збирання тощо), що допомагає складати карти врожайності, координати полів, їх площі. Система безпровідного зв’язку JDLink відслідковує технічний стан машини, витрати палива і місцезнаходження комбайна в режимі реального часу.

Система контролю ножів подрібнювального барабана ProCut завдяки надчутливій сенсориці забезпечує постійне вимірювання стану ножів та відстані між ножами і протирізальною пластиною. Завдяки цій системі оператор завчасно отримує повідомлення щодо потреби підточування ножів й інформацію про їхнє спрацювання. Це дає змогу контролювати якість подрібнювання і запобігає надмірним витратам пального та комплектуючих. До речі, система ProCut була відзначена золотою медаллю Міжнародної виставки Agriteсhniсa-2015 (м. Ганновер, Німеччина).

Система автоматичного водіння AutoTrac забезпечує оптимальну ширину захвату і виконання прямолінійних проходів в умовах будь-якої видимості (вдень чи вночі).

Нова кабіна на комбайнах серії 8000 збільшена на 30% і як результат – має поліпшену оглядовість та зручне розташування елементів керування, які надають оператору більше комфорту й впевненості під час роботи.