Анна Назаренко, Agroexpert (Україна)
Цього червня у Києві проходив ІХ Міжнародний конгрес «Прибуткове свинарство». Наступного року організатори святкуватимуть 10-річчя заходу. Сподіваємося, що до того часу свинарська галузь в Україні все–таки почне відроджуватися.
Проте декілька аспектів нинішньої ситуації в аграрній галузі загалом, та й у свинарстві зокрема, ставлять під загрозу подальше існування вітчизняного свинарства. Саме їх й обговорювали під час секційних засідань конгресу.
АЧС та ринок землі
Так, ситуація з поширенням АЧС Україною залишається доволі гострою, адже вона ще не стала контрольованою. Перш за все, у рамках заходів біобезпеки важливо правильно поінформувати персонал та усвідомити рівень небезпеки. У господарстві має бути надійна огорожа, триконтурна система захисту ферми від гризунів. Також експертинаголошують, що слід відійти від подвірного забою тварин, це стане ще одним кроком до цивілізованого життя і допоможе у контролі поширення небезпечних захворювань.
Міністерство фінансів обіцяє аграріям до кінця літа розробити систему нарахування дотацій сільськогосподарським виробникам відповідно до закону. Нині базу нарахування дотацій визначають шляхом множення сплаченої суми ПДВ на частку дотованих видів діяльності в реалізаціїпідприємства. Але оскільки тваринницькі підприємства вкрай рідко можуть обійтися без власноїкормової бази і потребують ведення ще й рослинницької діяльності, база нарахування дотаційдля них зменшується.
У питанні відкриття ринку землі вітчизняні свинарі переходять у невизначеність через те, що утримання поголів’я наразі можливе лише за наявності необхідної кількості земель під виробництво кормів. Тому якщо господарство не встигне або не буде в змозі викупити орендовані землі, воно буде змушене вирізати поголів’я. Однак перед народними депутатами стоїть нагальна потреба – запустити ринок землі, позаяк у 2019 р. Україна має здійснити значний обсяг виплат зовнішнього боргу.
Існує компромісна пропозиція – запустити ринок землі з 2018 р. лише для 10,5 млн га державних та комунальних земельна 3 роки. Є сподівання, що це допоможе до відкриття повноцінного ринку допрацювати кадастрову карту, підготувати банківську систему до роботи в умовах відкритого ринку землі та сформувати відповідну ціну на ньому.
Фахові секції
У вузьких фахових питаннях, окрім проблем контролю й боротьби з АЧС, для свинарів актуальним залишається оптимальна схема діагностики патологій свиней, лікування тварин за ЕДС та захист стада від інших інфекційних захворювань.
Іноземні фахівці з технології вирощування свиней наголошували на особливостях годівлі свиноматок. Так, підхід до годівлі поросних та лактуючих свиноматок має бути таким, як і до годівлі дійних корів. Важливо забезпечити тваринам постійний і вільний доступ до чистої питної води, обов’язково враховувати вплив несприятливої температури на свиней.Часто причиною діареї поросят-сисунів є нестача чистої води у свиноматки: за постійного відчуття спраги тварина втрачає апетит, зменшує споживання корму, а з ним і продукування молока.
Під час вирощування поросят-сисунів важливо у першу чергу навчити їх правильно споживати корм, і що більше, то краще. Це дасть змогу тварині, по-перше, вижити у період слабкого імунітету, налагодити процеси травлення в молодому організмі, по-друге, швидко досягти необхідних для періоду відлучення кондицій тіла.
Аби уникнути агресії у свиноматок варто звернути увагу та проконтролювати стан обладнання в приміщенні, під час групування тварин виокремити з групи агресивних особин. Технологія утримання і годівлі свиней – основа виробництва свинини загалом.