Виручка від молочного експорту зменшилася майже на 50% у листопаді

0

Валютна виручка від експорту молокопродуктів у листопаді скоротилася на 47,3% ― до 11,3 мільйонів доларів.

Про це, з посиланням на дані Державної фіскальної служби України, повідомляє аналітик Асоціації виробників молока Володимир Андрієць, пише UkraineFood.org.

«Згідно з даними, бачимо, що місячна валютна виручка у листопаді демонструє нові антирекорди, адже скоротилася на 47,3%, у порівнянні з минулорічними показниками та на 26,7% ― з попереднім місяцем, ­― говорить він. ― Загалом за 11 місяців поточного року загальна виручка склала 207,1 млн доларів, а молочна галузь при цьому недорахувалася 39,4 млн доларів, що становить мінус 16%, у порівнянні з минулим роком».

У цьому році прослідковуємо загальне падіння експорту молочних товарів, він зростав лише у двох групах ― молока і вершків незгущених та кисломолочних товарів.
За 11 місяців 2019 року поставки молока та вершків незгущених на зовнішні ринки в порівнянні з аналогічним періодом минулого року зросли на 21,5% і досягли 23,3 тис. тонн. Хоча в листопаді, порівнюючи з жовтнем, об’єми зменшилися на 2,7%.

У групі молочнокислих товарів у порівнянні з минулорічним періодом зростання за січень-листопад у цьому році склало 9,6% – до 5,5 тис. тонн, а в листопаді об’єми виявилися на 12,2% нижчими, ніж у жовтні.

Експорт основної експортоорієнтованої групи ― молока та вершків згущених ― за 11 місяців скоротився до 33,6 тис. тонн і втратив 1,2%, в порівнянні з торішнім періодом.

«У поточному році об’єми зовнішньої торгівлі підтримувалися суттєвим нарощуванням експорту сухого незбираного молока. Сплеск посиленої торгівлі ним відбувся у квітні-липні. З серпня відмічається активне згортання торгівельної активності сухим молоком, а в жовтні-листопаді обсяги торгівлі ним виявилися рекордно низькими у поточному році ― лише 1,3-1,4 тис. тонн за місяць», ― зазначає пан Андрій.

Торгівля вершковим маслом четвертий місяць поспіль показує найнижчі обсяги зовнішньої реалізації в цьому році, у середньому ― 1,1-1,2 тис. тонн за місяць. У листопаді вона опустилась до рекордно низької відмітки ― близько 800 тонн. У цілому за 11 місяців експорт масла склав 17,1 тис. тонн, що на 39,4% менше, ніж у минулому році. Світові ціни на цей продукт залишаються низькими. На останніх торгах GDT ціна знизилась до 3983 дол./т., що не додає конкурентності українському продукту.

Експорт сиру за 11 місяців цього року склав 6,5 тис. тонн, що на 15,8% менше, ніж у минулому році. Після незначного зростання у вересні-жовтні він знову знизився в листопаді до 510 тонн.

Сухої сироватки загалом експортували 22,3 тис. тонн. Це на 25,5% менше, ніж у 2018 році, проте на 5% більше, ніж у попередньому місяці.

Відповідно до слів аналітика, падіння експорту цього товару триває з квітня, коли Китай різко знизив закупівлі сироватки через спалах африканської чуми свиней. Ця подія одразу позначилася на світових цінах сироватки, і вони зазнали затяжного падіння. Проте з жовтня намітилася тенденція до зростання експорту сироватки, яка продовжилася і в листопаді.

«Загалом же зростаючі об’єми торгівлі деякими групами товарів не вплинули на загальний тренд спаду зовнішньої торгівлі у грошовому еквіваленті. Причина — їх вартість є відносно низькою, а об’єми нарощування були не співставними з тими товарами, які зазнали відчутного падіння, — пояснює Андрієць. ― На жаль, тенденція скорочення експорту і надалі буде посилюватися. Це зумовлено скороченням поголів’я корів та, відповідно, дефіцитом молока. Серйозно стримує експорт і зміцнення гривні, що з одного боку збільшує вартість української продукції, погіршуючи її конкурентність на зовнішніх ринках, а з іншого – робить невигідним експорт для трейдерів».