Всеукраїнський Хакатон Аграрних Інновацій 2017: на перехресті високих технологій та сільського господарства

0

Олена Нінуа, Agroexpert (Україна)

24 березня Microsoft Ukraine відкрив двері для всіх талановитих та амбітних людей, які бажали взяти участь у ІІІ Всеукраїнському Хакатоні Аграрних Інновацій. Серед присутніх найбільше було молоді, яка завжди виступає рушієм для нових підходів та поглядів.

Утім, наразі мало кому в Україні слово «хакатон» близьке, знайоме чи зрозуміле. Мета таких заходів полягає у дискутуванні, пошуку та формуванні ідей. Цього разу це стосується аграрного бізнесу. Орієнтація заходу більш ніж вдала, адже сьогодні саме агросектор потребує неабиякої уваги на тлі активного використання дронів, технологій дистанційного зондування землі та пошуку нових альтернативних методів аналізу зібраних даних. Хакатон покликаний продовжувати та підтримувати ці тенденції, підвищувати престиж агросектору завдяки новим трендам. Наприклад, нині з використанням хмарного серверу (віртуального сховища даних) за участю штучного інтелекту можна домогтися кращих результатів в області аналітики й прогнозування. А це вже кардинально новий підхід до інвестицій у сільське господарство, які напряму залежать від прогнозів урожайності. Основна мета проекту –прискорення формування ідей, фокус на нові, унікальні інтелектуальні продукти, які в майбутньому можуть бути визнані в світі, і безперечно, налагодження комунікативних зв’язків між усіма учасниками. Лейтмотивом тут є всього одне слово – ентузіазм.

Виклики, які ставлять перед собою організатори доволі серйозні – це розробка інноваційних рішень для сільського господарства, синхронізація інформаційних потоків, оновлення та здешевлення існуючих технологій, систематизація та аналіз даних, спрощення програмних інтерфейсів для кінцевого споживача.

Навіщо це треба?

Відповідь дуже проста – для того, щоб спростити життя агровиробників, показати аграріям нові можливості, які можна відкрити для себе й свого бізнесу і, звичайно ж, донести інформацію про перспективи аграрного ринку для ІТ-технологій, оскільки він тепер став одним із найдинамічніших. Як справедливо зазначила Ольга Трофімцева, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань європейської інтеграції, ставлення до аграрного сектору останнім часом невпинно змінюється, адже це та галузь господарства, яка завжди буде нас годувати. Від України очікують найближчим часом великих врожаїв. Сільське господарство – це двигун економіки України, що почав розвиватися стрімкими темпами.

Яким чином проходить хакатон?

Усі зареєстровані учасники коротко, протягом однієї хвилини, розповідають про свою ідею, а потім формують команди з однодумцями. В першу чергу проводять пошук програм та інженерних рішень для автоматизації виробництва і для розробки моделей й систем підтримки прийняття рішень. Аудиторією може бути будь-хто, хто має досвід роботи у агропромисловості або програмуванні. Далі, впродовж двох днів, команди учасників готують презентації, створюють прототипи своїх продуктів, програм тощо, звертаючись за допомогою до менторів. Серед менторів були справжні професіонали: Олексій Блінков – головний інженер Irrigator LTD, Ігор Бучацький – CEO компанії ED&F Man, Віктор Галкін – менеджер маркетингових кампаній Syngenta Україна, Артем Бєлєнков – засновник SmartFarming та AG Advisors, Сергій Тихонов – технічний директор Agro Core, Ольга Трофімцева – заступник Міністра аграрної політики і продовольства України, Олексій Стеценко – директор з розвитку бізнесу Agroscope International та багато інших. Вони давали командам величезну кількість корисних порад та намагались усіляко їх підтримувати. Хакатон тривав безперервно, в приміщенні можна було спати, а на кухні всіх учасників частували смаколиками. Наприкінці другого дня кожна з команд повинна була виступити з трихвилинною доповіддю та максимально доступно ознайомити слухачів і членів журі зі своєю роботою, при цьому зацікавивши інвесторів. Офіційний спонсором події виступила компанія Syngenta, преміум-спонсор – IoT Hub Kyiv, генеральний спонсор – ED&F Man.

Що це дає учасникам?

Насамперед  – можливість для самовираження. В режимі обговорення народжуються дуже цікаві міркування, привертається увага до аграрної сфери та порушуються її проблеми. Насправді кожна з ідей, що звучали, була лише відповіддю на питання, які щоденно виникають у роботі на практиці. Ще один корисний навик – тренування у презентуванні власних думок. Як виявилося, це велике мистецтво, яке слід опановувати. Тут можна поспілкуватися, отримати нові цінні знання і знайомства та відкрити комерційну сторону своїх ідей, а аудиторія – це люди, які бажають щось поліпшити та оптимізувати. Ну і, звісно, переможці отримують сертифікати й грошові винагороди, а ще медійну підтримку від Асоціації AgTech Ukraine, під егідою якої проводили даний захід. «Це об’єднання тих, кого цікавить подальший інтенсивний розвиток аграрного ринку», – коментує Юрій Петрук, голова Асоціації. «Ідея проведення такого заходу народилася через зростаючий інтерес до аграрного сектору. Сьогодні найбільший попит серед споживачів мають п’ять основних технологій – контроль техніки та витрати палива, супутниковий моніторинг, контроль земельного банку, облікове програмне забезпечення, системи збору та  аналізу погодних даних, точне землеробство. Наше завдання – поближче познайомити і поєднати між собою аграріїв та високі технології. В результаті цього синергізму з’являються нові рішення й нові підходи до ведення сільського господарства, і це не може не радувати».

Переможці

Цьогоріч перше місце виборов проект Water Cloud, що запропонував робочий прототип установки для генерації води з повітря. Відмінність від аналогічних продуктів полягає у прогнозованій продуктивності такого аквагенератора. Почесне друге місце дісталося розробникам AllFields.gov.ua – публічної інформаційної бази щодо використання зeмeль сільськогосподарського призначeння на основі супутникових даних. Студенти Національного авіаційного університету з проектом системи моніторингу параметрів вуликів для бджолярів LYNX зайняли третє місце та змогли зацікавити потенційних клієнтів. Сeрeд готових проeктів пeрeмогла команда «Алана-Eко», що представила промислову барабанну теплицю Eva-Pro, яка дає змогу більш ефективно контролювати мікроклімат та пришвидшує розвиток рослин завдяки використанню принципу орбітропізму. Найкращим соціальним проeктом експерти визнали «Смарагдовий ліс» – систeму інтeрактивного гeйміфікованого висаджування дерев, яку Асоціація AgTech Ukraine планує підтримувати в майбутньому. Серед решти проектів були представлені і аграрна онлайн-біржа AgroYard, навчальний симулятор для студентів аграрних спеціальностей AgroSimulator (до речі, автор статті особисто представила цю ідею та зібрала команду однодумців), мобільний додаток, що за допомогою фотографій листків рослин здатен визначати екологічні показники в регіоні вирощування Ecometr, система автоматичного управління параметрами тепличних комплексів SmartEP та багато інших, вартих уваги ідей.

Сподіваємося, проведення заходів такого роду стане в подальшому постійною традицією та виведе нашу державу на новий рівень досягнень.