Все про сорго на дні поля компанії «Рейлін»

0

Більше 15 років поспіль ДП «Рейлін» впевнено утримує лідируючі позиції на вітчизняному  ринку  за продажами насіння сорго і, як результат кропіткої роботи –  має найбільший асортимент гібридів  зернового, сорго-суданкового,   та цукрового сорго в Україні. Це стало можливим завдяки ексклюзивному партнерству з компаніями  Cajo.Inc. та RAGT Semences.

На Дні Поля в ТОВ «Коновалівське», що на Полтавщині, був представлений понад 21 гібрид зернового сорго як американської, так і французької селекції. Гібриди для портфоліо ДП «Рейлін» ретельно відбирає і тестує, лінійка постійно оновлюється та наповнюється гібридами нового покоління з покращеними агрономічними ознаками. Перш за все, ці гібриди проявляють холодостійкість. По-друге, всі вони низькорослі, а отже, вологи для їхнього повноцінного розвитку потрібно набагато менше.

Гібриди французької селекції об’єднує декілька спільних рис: високотехнологічність, урожайність, високоадаптивність та універсальність. Передусім відвідувачам продемонстрували 6 нових гібридів, що перебувають у процесі реєстрації. Деякі з них мають прийти на заміну давно відомим гібридам, а деякі – ще на стадії вивчення. Однак усі вони привертали до себе увагу. Наприклад, Стандарт 204 (комерційна назва Реггал) білозерний гібрид, є стандартом зернового сорго в Європі через високі вологовіддачу та врожайність, а вегетативну масу гібрида Стандарт 205 (Флагг) після настання фізіологічної стиглості волоті можна використовувати на корм тваринам (завдяки Stay Green властивості –здатності зберігати зелений колір листя до морозів). Серед флагманів французької селекції були представлені гібриди Бургго, Оггана, Брігга, Аггіл, Таргга, Анггі.

Бургго – найпластичніший серед усіх гібридів, посухостійкий, Оггана – швидше росте на початкових етапах, Таргга й Анггі – високоврожайні навіть за дуже посушливих умов, Таргга взагалі лідер із врожайності серед середньоранніх гібридів, гібриди Брігга і Аггіл – білозерні, з чудовими смаковими якостями, ідеальні для харчових цілей, з хорошою вологовіддачею. Гібриди Іггор та Аггіл – нещодавно на ринку. Вони є високопластичними та стійкими до вилягання.

Гібриди американської селекції можуть бути цікаві українському аграрію через низку важливих особливостей, як-от: посухо- і холодостійкість, високоадаптивність та генетичну стійкість до окремих рас попелиці, стійкість до вилягання й осипання.  Їх генофонд постійно оновлюється, гібриди доповнюються новими цінними властивостями.

Майло В – гібрид білозерного сорго, зі строком вегетації 115–120 днів, є, водночас, інтенсивним  та високопластичним.  Може використовуватися на харчові цілі.  Понкі – цінний білозерний гібрид , використовується  для харчових цілей через скловидний ендосперм зернівки (так само як і в рису). Його волоть розпушена догори і це є його генетичною особливістю, завдяки чому гібрид можна впізнати на будь-якому полі. Термін вегетації 125 днів. Юкі – один із перших гібридів, зареєстрованих компанією ДП «Рейлін». Він скоростиглий, дуже швидко звільняє поле, високоадаптивний  і пластичний, а отже, невибагливий до умов і при цьому врожайний. Його унікальність полягає в тому, що він абсолютно пластичний і  викидає волоть за будь яких умов. Основна характерна ознака – колючки на волоті, завдяки чому рослина дуже раціонально використовує вологу. Ютамі – гібрид із вегетацією 100-115 днів, надзвичайно врожайний, дуже популярний серед виробників завдяки інтенсивності (позитивна реакція на удобрення) і надзвичайній адаптивності. Для південних регіонів більш ніж придатний гібрид Зуні з вегетацією 70 днів. Його можна висівати пожнивно після ранніх попередників. Добре обмолочується, дуже швидко віддає вологу. Гібрид Кейто вражає своєю унікальністю, адже його можна використовувати одночасно в двох напрямах – на зерно і на силос. Поживність силосу з Кейто вдвічі вища за показники  силосу з цукрових чи сорго-суданкових гібридів. Дослідження цього гібриду наразі тривають. Також були представлені два нових гібриди, котрі ще не подані до реєстрації, але цікаві українському споживачу через високу холодостійкість і можливість раннього висіву.
Однак для максимального розкриття потенціалу будь-якого гібрида сорго його слід цілеспрямовано впроваджувати у сівозміну з використанням рекомендованих технологій.

Факти про сорго

Цінна харчова культура. Зерно сорго використовують для виробництва круп, борошна, крохмалю, спирту класу «Люкс» і пивоваріння. Також із сиропу цукрового сорго виробляють «сорговий мед».

Важлива енергетична культура. Сорго – ідеальна сировина для виробництва біоетанолу і біогазу. Вихід біоетанолу з цукрового сорго вищий в 1,5 рази порівняно з кукурудзою та цукровими буряками. Цукрове сорго є найперспективнішою культурою для виробництва біогазу – вихід становить 17,6 тис. м3/га, водночас як із кукурудзи – 16 тис. м3/га, а з цукрових буряків – 10,8 тис. м3/га. При цьому потенційна врожайність цукрового сорго дорівнює врожайності кукурудзи на силос.

Унікальна культура для тваринництва. Як корм для тварин, використовують сировину із зернових та силосних гібридів, цукрове і багатоукісне сорго. Види кормів: зерно, дерть, зелена маса, силос, макуха, сіно, сінаж, гранули. Корм із сорго за якісними показниками не поступається кормам із кукурудзи та інших культур, а деякі показники навіть вищі (вміст протеїну в зерні сорго – 10,6%, тоді як у кукурудзи – 8,7%), а засвоєння амінокислот майже однакове.

Сорго використовує вдвічі менше води, ніж кукурудза. Коефіцієнт водоспоживання сорго дорівнює 300 мм, частка вологи від маси зерна, необхідної для проростання насіння – всього 35%.

Меліоративна культура. Сорго можна вирощувати на засолених ґрунтах із перспективою поліпшення їх якості.

На початкових етапах вегетації надземна частина дуже повільно росте. Протягом перших 40 днів її приріст становить усього 0,4 см на добу, в той час коли коренева система подовжується на 1,5–2 см.

Пітер Чикалюк, засновник компанії «Рейлін», США:

– Мої батьки були українцями, котрі емігрували до США. Сам я також є українцем і завжди намагався допомогти Україні. Ще за часів Радянського Союзу я, проводячи досліди в південно-східних регіонах України, помітив, що врожайність сорго значно перевищувала врожайність кукурудзи. До того ж погодні умови і ґрунти в країні  для сорго набагато сприятливіші, ніж, наприклад, у тій же Австралії, а отже, рентабельність сорго  буде набагато вищою. Саме тому компанія «Рейлін» однією з перших почала постачати високоякісні гібриди сорго для українського ринку.

Анатолій Іщенко, генеральний директор компанії «Агроцентр-Україна»:

– Філіали нашої компанії розташовані у 8-ми областях України, загальною площею 95 тис. га. З-поміж інших культур вирощуємо і сорго, розглядаємо його як стратегічну культуру. В структурі сівозміни ця культура у нас займає близько 15%, вирощуємо її вже 5-й рік. Розпочали культивування сорго з 2012 року, після відвідин одного з днів полів компанії «Рейлін». Спочатку висіяли 240 га зернового сорго. Наступного року збільшили площу до 7500 га, а ще через рік ми включили кормове сорго в обіг і виключили близько 30% кукурудзи на силос, замінивши її силосним сорго. На наших полях представлені майже всі гібриди з портфоліо компанії «Рейлін», оскільки наші господарства розміщені в різних природно-кліматичних зонах. Сьогодні відмітили для себе декілька гібридів, котрі ще не зареєстровані офіційно. Ми дуже цінуємо нашого партнера і налаштовані на збільшення об’ємів співпраці в майбутньому.

Олександр Ковальчук, власник ФГ ім. Сироти О. Ф., Кіровоградська обл.:

– У сівозміні нашого господарства переважають пшениця, кукурудза, соя, ячмінь, гречка, сорго, овочеві культури. Стосовно сорго – то кількість посівних площ під цією культурою дорівнює 10–15% від усієї площі нашого господарства. Вирощуємо сорго і реалізуємо продукцію на зерно. Для посушливих умов це дуже економічно ефективна культура. Сіємо ранньостиглі гібриди, щоб не проводити десикацію. Вирощуємо цю культуру більше 10 років, саме тоді й почалася наша співпраця з ДП «Рейлін». Гібриди, котрі ми висіваємо, стійкі до вилягання та осипання, ми задоволені їхньою якістю, інших постачальників у нас немає. Компанія завжди дає змогу випробувати новинки на своїх полях. На наступний рік планую сіяти гібриди Бургго, Юкі, Ютамі.