В Україні з‘явилося офіційне ґрунтове партнерство

0

Офіційно зареєстроване Українське ґрунтове партнерство (УҐП) представили під час прес-конференції «Родючі ґрунти України: міф чи реальність?» 28 листопада.

Про це повідомляє прес-служба ФАО.

В Україні УҐП діятиме в унікальній організаційній формі неприбуткової Асоціації, засновниками якої стали провідні наукові інститути та державні установи, діяльність яких спрямована на стале управління ґрунтовими ресурсами. Асоціацію створили за підтримки ФАО. Вона діятиме під егідою Глобального ґрунтового партнерства як єдина національна платформа для сприяння діалогу і співпраці між міністерствами, провідними установами, існуючими дослідницькими школами і лабораторіями із земельних ресурсів та іншими зацікавленими сторонами. Завдяки цьому мають сформуватися бази моніторингу стану ґрунтів, продуктивності земель і запасів вуглецю у відповідності до міжнародних стандартів.

«Ґрунти – вичерпний ресурс. Його споживачем є кожна людина, хоч і не це всі усвідомлюють. 98% продуктів харчування, які ми споживаємо, приходять до нас «із землі». Продовольча безпека в усьому світі залежить від стану і якості ґрунтів. На жаль, деградація земель в Україні відбувається досить швидко», – зазначила координаторка проекту ГЕФ/ФАО з інтегрованого управління природними ресурсами Оксана Рябченко. 

За оцінками провідних українських ґрунтознавців, водна ерозія охоплює 13,4 млн. га, включаючи 10,6 млн. га орних земель. Ерозія безпосередньо впливає на родючість ґрунтів і сільськогосподарське виробництво, що може призвести до значних економічних втрат – понад 20 млрд. гривень у рік.

Щороку спеціалізовані наукові інститути здійснюють моніторинг 750 тис ділянок. За словами Олени Альшанової, заступниці директора департаменту аграрної політики Міністерства  розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства, є ініціатива передати функцію контролю за родючістю ґрунтів від держави до інших установ/організацій або органів місцевого самоврядування.

«Особливо важливою ця тема є в рамках сьогодення, так як одним з пріоритетних завдань уряду є земельна реформа. І те, яким чином при договірних умовах зберігатиметься і забезпечуватиметься збереження родючості ґрунтів є надзвичайно актуальним», – коментує пані Альшанова. 

«Чорноземні ґрунти, якими так пишається Україна – не прості ґрунти, вони дуже уразливі. Ці ґрунти дуже швидко піддаються впливам природного, техногенного та антропогенного характеру. Зміни стають помітними за 5-10-20 років, за цей час уже можуть наступити незворотні зміни, – каже голова Українського ґрунтового партнерства Микола Мірошниченко. – Тому першочергова функція новоствореної асоціації – донести правильні наукові знання до кожного українця, щоб відновити статус ґрунту як національного багатства нашої країни».