У новому сезоні експорт ріпаку до ЄС може скоротитися

0

Україну в 2020/21 МР очікує скорочення врожаю ріпаку до 3 млн т, експорту – до 2,5-2,6 млн т. Проте можуть виникнути проблеми з поставками олійної на ринок ЄС.

Про це розповіла начальниця аналітичного відділу «УкрАгроКонсалт» Юлія Гаркавенко, пише UkraineFood.org.

Понад 90% експорту ріпаку може піти до ЄС, зазначила вона. Однак там вступають в силу заборона на використання хлорпирифосу при вирощуванні. Тож експорт з близько 40% посівних площ, тобто 1-1,5 млн тонн, може бути заблоковано.

«Україна зможе пристосуватися до цих нових умов. Європа буде мати гостру потребу в українському ріпаку внаслідок зниження власного виробництва», – вважає пані Юлія.

На її думку, навіть якщо частина українського ріпаку буде заблокована з боку ЄС, є можливість наростити переробку ріпаку всередині країни з подальшим експортом ріпакової олії до Китаю. Зараз частка Китаю в українському експорті рапсової олії збільшилася до 71%.

Водночас експертка відзначає, що ринок ріпаку починає «прокидатися», активізувалися форвардні покупки.

«Крім того, намітилася тенденція зростання цін на новий урожай ріпаку. Варто відзначити, що експортні ціни 425-430 $/т, це на $ 15 вище торішніх. Однак рівень цін буде залежати від врожаю як в Україні, так і в європейських країнах», – підсумувала Юлія Гаркавенко.