У гостях у австрійського фермера

0

Ірина Корчагіна, конкурс «Кращий молодий агроном» (Австрія – Україна)

Під час візиту до Австрії у рамках професійно-ознайомчої поїздки на запрошення компанії Probstdorfer Saatzucht молоді агрономи відвідали фермерське господарство родини Майєр, яке спеціалізується на вирощуванні овочів та розмноженні насіння зернових.

Господарі щиро зраділи гостям з України, та насамперед почастували нас домашніми випічкою й напоями. Розповідають, що українці їх ще не відвідували.

Подружжя Беттіни та Герберта Майєр обробляє близько 100 га у регіоні Нижня Австрія. Працювати на землі починали батьки Беттіни з 30 га, свого часу вони успадкували ще одне господарство та докупили й орендували додаткові угіддя. Згодом пан Герберт об’єднав усе докупи до нинішнього розміру. Останніми роками землі не докуповували, бо через близькість до столиці постійно підвищуються ціни. Нині за 1 га потрібно викласти майже 100 тис. євро.

30 років тому ще мали свинарство, пізніше утримували курей-несучок, але потім повністю перейшли на рослинництво. Нині мають спеціалізацію подібно до 90% всіх господарств у регіоні та називають себе середнім типовим господарством. Основним напрямом є розмноження насіння таких культур, як-от: зернові колосові, кукурудза, голозерний олійний гарбуз. Насінницькі посіви займають 30–40% структури площі.

У товарних посівах вирощують цибулю й картоплю, цукрові буряки перестали вирощувати з економічних причин. «Ми мусимо постійно шукати спеціалізовані напрями виробництва, аби адаптуватися до ринкових умов», – розповідає фермер, і пояснює вибір на користь овочівництва вигідним географічним розташуванням між Віднем та Братиславою. Господарюють на землі самотужки й лише у сезон наймають одного працівника.

Господарство Майєрів працює за класичними технологіями догляду за вирощуваними культурами. «В Австрії наразі доволі напружена суспільна та політична ситуація між органіками й традиційними фермерами. На нас тиснуть заборонами діючих речовин пестицидів, обмеженнями норм внесення мінеральних добрив. Ми, аграрії, припускаємо, що через це у наступні роки збільшиться тиск шкідників, хвороб тощо», – ділиться наболілим господар.

Клопотів також додає постійна зміна клімату. «Ось у березні цього року в нас було тепліше, ніж зазвичай та сухо, у травні похолодало й випала третина річної норми опадів. У червні знову стояла спекотна та посушлива погода. Єдине, що нам допомагає, – зрошення», – розповідає фермер Майєр. Завдяки поливу господарство отримує гарантовану врожайність та високу якість продукції, а відтак виконує свої обов’язки перед партнерами. У зрошення інвестували ще 30 років тому – зокрема провели у поля електроенергію. Наразі на полях подружжя Майєрів переважає дощування, але на цибулю планують провести крапельне зрошення, бо, ймовірно, будуть відповідні вказівки від держави задля економії води.

Вже років 60 працюють із селекційно-насіннєвою компанією Probstdorfer Saatzucht. Починали із розмноження зернових, пізніше зайнялися і гібридизацією кукурудзи. Багаторічну спільну історію із Пробстдорфом Герберт та Беттіна Майєр вважають доброю ознакою для партнерства. «Це співпраця, яка довгостроково є вигідною для обох сторін. Жодного разу не було ситуації, щоб ми мали проблеми з оплатою за вирощене насіння», – запевняють вони. Озимої високоякісної пшениці на насінницьких посівах за місцевих посушливих умов у середньому отримують 5–6 т/га.

Із власної техніки мають 3–4 трактори, обприскувач, а от посівною та технікою для збирання володіють спільно з двома іншими фермерами, з якими кооперують уже понад 30 років. Разом купують техніку і домовляються між собою щодо графіка завантаження та розподілення її між господарствами. У такий спосіб вдається не лише свої площі обробляти і збирати, а й надавати послуги з механізації іншим. Також пан Герберт, як і всі колеги по галузі в Австрії, входить до місцевих осередків спілки сільськогосподарської техніки Maschinenring та фермерського союзу Bauernverband.

Господарство Майєрів отримує в середньому 200–220 євро/га дотацій. Та ще мають надбавки за дотримання принципів біорізноманіття – так звані премії за клопіт про довкілля. Зокрема, вирощують 5–6 га луків під квітучими дикоросами, за що отримують на ці площі ще 100 євро/га.

Відданість своїй справі, чесність у співпраці з партнерами та міцний фундамент сімейних цінностей – такими є принципи роботи фермерського господарства Майєр.