Штефен Хой, проф., напрям утримання тварин і біологія утримання, Університет Юстуса Лібіга, м. Гіссен (Австрія)
Контроль перебігу отелення є важливим для швидкого виявлення проблем зі здоров’ям, що виникають у корів після родів. Одним із нових його методів є вимірювання тривалості жуйки.
Перебіг отелення має велике значення для життєздатності новонародженого теляти та корови. Раніше строк отелення точно спрогнозувати не могли. Застосування технічних допоміжних засобів допоки обмежувалося переважно відеоспостереженням. Два технічних рішення – датчик на хвості або вагінальний затискач – на практиці виявилися недієвими. Ліпші результати отримували за контролю вагінальної температури.
У ході дослідження перевіряли, чи зменшується активність жуйки перед народженням теляти, і чи можна використовувати цей показник для прогнозу строку початку отелення.
Мікрофон вловлює звуки
Дослідження проводили на навчально-дослідницькій станції Інституту розведення і генетики домашніх тварин у м. Гіссен. Для годівлі корів повнозмішаний раціон заготовляли у кормозмішувачі, щоранку між 7 та 8 год. Після обіду, о 17–18 год, корм підгортали тваринам ближче до кормових решіток.
У боксах для отелення, де було розміщено 30 пізньотільних корів,встановили відеоспостереження. Від тварин отримували такі дані: номер лактації, дата і час отелення, особливості перебігу післяродового періоду (час після отелення), а також щоденна тривалість жуйки впродовж 8 днів перед отеленням і 7 днів – опісля нього. Із перервою у 5 хв реєстрували, чи корова стоїть, лежить або їсть. Моментом перебігу отелення визначили час, коли теля повністю виходило. Для вимірювання тривалості жуйки (румінації) використовували систему SCR Heatime™ HR, що наявна на ринку Європи вже з 2011 р. При цьому мікрофон на ошийнику вловлює типові для жуйки звуки. За напувалкою в боксі для отелення була розміщена приймальна антена, і за кожного наближення до напувалки двогодинні дані жуйки зчитувалися і передавалися на базову станцію.
Тривалість жуйки зменшувалася
За два дні до отелення у всіх корів середні двогодинні показники були однакові – між 31 і 35 хв що дві години – із легким спаданням ближче до дня отелення. Потім щоденна тривалість жуйки становила 372 – 420 хв і була приблизно на 2,5 год коротша, ніж у лактуючих корів у стаді. У день родів тривалість жуйки була значно коротшою, порівняно з усіма іншими днями до та після отелення, незалежно від того в який час відбувалося отелення. Приблизно підрахували, що добове середнє значення в день отелення було 252 хв. Після народження теляти двогодинні показники активності жуйки збільшувалися до рівня 550 хв/день, що є типовим для лактуючих корів. До того ж між первістками і старшими коровами у показниках тривалості жуйки у період, близький до отелення, різниці не було.
Добовий ритм жуйки
Аби визначити відхилення в активності жуйки перед отеленням варто порівняти відповідні актуальні двогодинні показники в день отелення з добовим ритмом жуйки в дні перед ним. Таким чином, розраховували добовий ритм румінації у період від 8-го до 2-го дня до народження теляти як базове значення. Як і очікували, жуйка залежала від споживання корму. Після вранішньої годівлі тривалість румінації збільшувалася приблизно на 34 хв/2 год між 12-ю і 14-ю годинами. Після невеличкого спаду спостерігали різке підвищення тривалості жуйки ввечері/у перші години ночі (з 20 до 4 год). Потім тривалість румінації за двогодинним показником значно скорочувалась – до 16 хв (див. червону лінію на рис. 1).
Отелення відбувалося в різні години доби. Прогноз часу початку отелення можливий завдяки порівнянню добового ритму румінації у сухостійний період (цього разу від 8 до 2 днів до отелення, червона лінія рис. 1) із актуальними двогодинними показниками жуйки в день до та після отелення. На цьому рисунку на прикладі однієї корови з часом отелення 20.00 графічно показано порівняльну динаміку добового ритму тривалості жуйки у день до і після отелення: зокрема, в день отелення і ще довго після нього вона мала такий самий добовий ритм жуйки, як і в попередні дні. Спочатку вже після 18.00, десь за 2 год до народження теляти, двогодинні показники румінації,порівняно із середніми,значно знижувалися. На моніторі комп’ютера системи SCR Heatime™ HR це скорочення двогодинної тривалості жуйки дуже добре видно, як і різке зростання після отелення до найвищого рівня жуйки, як і перед отеленням.
Прогноз строку отелення
Зібрані за 2 дні до отелення з періодичністю у 5 хв дані параметрів поведінки тварини (лежання, стояння і споживання корму) переводять у значення годин. Зафіксовано, що в 44% усіх значень, які були отримані під час спостереження, певні тварини лежали, близько 16% – перебували біля кормової решітки й майже 40% – всередині дня перед отеленням стояли в бухті. З наближенням родів (особливо чітко видно в останні 2 години перед ними) суттєво зростала процентна частка періоду лежання тварин. За дві години до народження теляти ця частка становила 50%, а за годину до отелення корови в середньому лежали в 65% щодо всіх 5-хвилинних показників (рис. 2). Навпаки,що ближче був час до отелення (починаючи з 6 год до народження теляти), то зменшувалася частка споживання корму за годину. За дві години до настання родів частка споживання корму була лише 3,5–1,5% за годину.
Поряд з 30 отеленнями корів, що відбувалися під відеонаглядом, було й 71 отелення без нього, яке також оцінювали за таким самим принципом. У 82% корів роди можна було спрогнозувати за допомогою значно скороченої тривалості жуйки. За майже всіх отелень, що проходили вдень, фіксували зниження жувальної активності. А вночі, відповідно, ця частка була ще нижчою. Це пов’язано з тим, що в нічні та ранішні години тривалість жуйки (виміряна за 2 год) і без того скорочується. Тому дуже важливо знати добовий ритм жуйки. Своєю чергою, потрібно, щоб тваринам щодня роздавали й підгортали корм в один і той самий час (для лактуючих корів також). Адже годівля та підгортання корму слугують таймером для добового ритму жуйки, і що частіше робити ці маніпуляції, то точніше можна спрогнозувати час отелення.
Висновки
З автоматично виміряною активністю жуйки можна постійно контролювати час, наближений до отелення. До того ж у близько 82% корів можна спрогнозувати початок настання родів. У цих корів проявляється типове скорочення тривалості жуйки перед отеленням, яке особливо добре видно за чотири години до народження теляти.