Сухостійні корови заслуговують та потребують уваги

0

Підготувала Анна Назаренко за матеріалами Veepro dairy management Vol. 88, November 2014

Сухостійний період – важлива фаза продуктивного циклу корови. Менеджмент сухостійного періоду потребує багато уваги. Безпосередньо перед та впродовж сухостійного періоду корови є надто уразливими і схильними до розладів в організмі та інфекцій.

Для корови взапуску є три важливих моменти: період перед ним, сухостійний і період безпосередньо перед отеленням. Забезпечення оптимальної кондиції тіла, особливо завдяки менеджменту годівлі, дуже важливе. А також це потребує від працівників точності та акуратності в своїй роботі. Ближче до кінця лактації надої молока варто зменшити – запобігання маститам також є важливою точкою фокусування в сухостійний період.

Бали кондиції тіла (BCS)

Фаза перед початком сухостійного періоду, коли слід ставити за мету досягнення необхідних кондицій у корів, стартує з третього місяця лактації. Якщо корова має незадовільну кондицію тіла, ще є час її довести її масу до необхідних стандартів. Якщо ж це робити незадовго перед або під час сухостійного періоду, то цього досягти буде складно.

Для здорової високопродуктивної корови достатньо BCS 3,0. Якщо ж у тварини менше балів (нижче 2,50) або вище 3,50 – потрібно втрутитися спеціалістам. Врегулювати вгодованість можна завдяки введенню нової програми годівлі. Якщо корів годують зі станцій автоматичного роздавання концкормів, рекомендовано давати на 0,5 кг концентратів менше – якщо вкорів зависокий BCS, і згодовувати 0,5 кг додатково – якщо кондиції тіла занизькі. За годівлі повнозмішаним раціоном корів із високим BCS (понад 3,50) бажано відлучити від основного стада і згодовувати їм раціон із низьким вмістом енергії.

Корегуйте BCS корів двічі-тричі на тиждень перед запуском, а потім – щотижня. Для сухостійної корови 3,50 бали – вмежах норми. Однак вона має набирати масу (оскільки її плід також набирає вагу) – по 45–65 г щодня протягом усього періоду тільності, щоправда, інтенсивніше – ближче до кінця цього періоду. Інакше після отелення корова буде захудою.

Корови з незадовільними кондиціями (BCS< 2,50) потребують особливої уваги. Адже існує ймовірність, що в них – двійня. Якщо це так, їх слід раніше переводити у групу запуску, оскільки отеляться вони також раніше. Тому відразу переведіть їх до групи пізнього сухостою, а не до раннього, позаяк їм конче необхідна додаткова енергія.

Корови з BCS > 3,75 за 2 тижні до отелення стають уразливими до парезів (молочної лихоманки), надлишку летких жирних кислот (NEFA), менше споживають корм, втрачають масу, внаслідок чого в них виникає негативний енергетичний баланс, синдром жирної печінки, ускладнення під час отелення, а пізніше (під час лактації) – проблеми з відтворенням. Найкращі ліки для таких корів – активний моціон. Також варто зменшити вміст раціону, але не занадто – не переводьте корів на дієту, інакше таке лікування лише погіршить ситуацію.

Рекомендації щодо годівлі

Тож складати раціони слід дуже точно як перед, так і впродовж сухостійного періоду. Корові не варто обмежувати доступ до корму, втім, високоенергетичні корми давати їй не можна. Тому під час складання раціонів для годівлі сухостійних корів скористайтеся деякими рекомендаціями:

  • Для групи раннього сухостою –750 VEM (приблизно 5,17 МДж NEL) і 12–13% сирого перетравного протеїну.
  • Для групи пізнього сухостою раціон із 850 VEM (або 5, 87 МДж NEL) та 13–14% сирого перетравного протеїну. Почніть згодовувати концентрати за 2–3 тижні перед отеленням (коровам – 2 кг/доба, нетелям – 1 кг/доба).

Коли BCS корів почне знижуватись, з’явиться негативний енергетичний баланс, як наслідок – збільшення вмісту вільних жирних кислот ураціоні. Ці так звані NEFA-кислоти збільшують ризик виникнення (суб)клінічних маститів після сухостійного періоду.

Зниження надоїв до 10 кг

У період переведення корів на сухостій важливим також є зменшення надоїв молока. Найліпше звести молочну продуктивність до 10 кг/день або ще менше, але максимум – це 12 кг/день. Цього можна досягти зниженням кількості концкормів до нуля або, якщо є змога, годівлею низькоенергетичним кормом.

Зменшення вмісту протеїну в раціоні призводить до швидкого і суттєвого зниження молочної продуктивності. Проте контролюйте, щоб водночас не знижувалися кондиції тіла тварин.

Така низька молочна продуктивність є необхідною, інакше зростає ризик захворювань корів на мастит під час сухостійного періоду. Це також зумовлено й формуванням кератинової пробки, що має заблокувати канал дійки і запобігти потраплянню туди бактерій, чого не можна досягти за інтенсивного продукування молока коровою.

Підтримуйте частоту доїння

Оптимальний період зниження молочної продуктивності – за 14 днів до переходу корів на сухостійний період. Однак дотримуйтеся звичної схеми (кратності) доїння: двічі або тричі на добу. Не переходьте на доїння раз на добу. Це дезорієнтує корову, і як результат – порушить правильно створений баланс між імунною системою та бактеріями, що намагаються проникнути у вим’я і викликати інфекцію. Порушений баланс може перерости в клінічний мастит – те, чого жоден фермер не бажає мати в своєму стаді, а надто перед запуском корів.

Найліпше себе зарекомендував запуск корів у фіксований день тижня. Оскільки так виникає регулярність у процесі. Відділіть сухостійних корів із дійного стада і помістіть їх окремо у відділенні для сухостою, бажано на глибокій солом’яній підстилці.

Запуск корів

Процедуру запуску корів слід проводити дуже обережно. Голландський центр здоров’я вимені (UGGN) задля зменшення випадків виникнення маститів у стадах оприлюднив серію рекомендацій:

  • Помітьте корову так, щоб кожному з працівників було зрозуміло, що її вже не потрібно доїти.
  • Перед тим, як увести консервант вимені, корову ретельно видоїть.
  • Уведення тюбику з консервантом дуже зручно проводити в доїльній установці. Це оптимальне місце для підтримання гігієнипід час роботи й тут є чудова оглядовість дійок та їхніх кінчиків під час уведення консерванту. Якщо ж це неможливо, корову слід поставити у фіксаційний станок, що дасть змогу провести роботу спокійно, а головне – гігієнічно.
  • Тюбикіз консервантом потрібно вводитив кожну дійку, які спочатку потрібно ретельно продезінфікуватисерветкою з дезінфектантом (кожну дійку окремо). Забезпечте гігієну навколо робочого місця та надягніть стерильні або чисті гумові рукавички.
  • Аби мінімізувати розтягнення кінчика дійки, в дійковий канал слід уводити лише верхівку шприца та обережно ввести консервант. У жодному разі не масажуйте дійку з консервантом вгору до вимені.
  • Після введення консерванту обробіть дійку спреєм або занурте її в дезрозчин. Залиште корову постояти щонайменше півгодини, аби розтягнутий кінчик дійкизвузився.

Простий, але функціональний запуск

За загальними рекомендаціями UGGN, переводити корів на сухостій бажано зі здоровим вим’ям (тривалий час низький вміст соматичних клітину молоці, немає клінічного маститу) за допомогою простого, але функціонального тюбика з консервантом – превентивне застосування антибіотиків. Корів із трохи підвищеним вмістом соматичних клітин (субклінічний мастит) слід ефективно вилікувати, на думку фахівців UGGN, ліпше використати такий вид консерванту, який за результатами має ліпший показник ефективності лікування субклінічних інфекцій. Це означає провести лікування за потреби, коли рішення щодо консервації певним агентом вимені корови ветеринари приймають з урахуванням кількості соматичних клітин умолоці, анамнезу тварини, бактеріологічних досліджень, а також аналізу виявлених на фермі збудників маститу. Звісно, додатково до уваги беруть й інші функціональні показники корови (швидкість молоковіддачі). Це також стосується і використання герметиків для дійок.

Лікування під час сухостійного періоду

Наприкінці останнього доїння консервант, що містить антибіотик, часто вводять у всі чотири долі вимені. Мета використання цього інтрамамарного антибіотика подвійна: з одного боку – знищення прогресуючої субклінічної інфекції, з другого – запобігти виникненню нових інфекцій у сухостійний період.

Додатково також можливо провести курс лікування окремим тваринам. Корови зі здоровим вим’ям, дуже низьким рівнем соматичних клітин і без історії випадків маститу не потребують уведення антибіотиків. Для цього існують спеціальні шприци, що містять желеподібну субстанцію, яка запаює дійковий канал на тривалий період, щоб запобігти потраплянню інфекціям. Аби зрозуміти, що корова та її вим’я у перебувають належному стані, перед запуском кожну тварину ретельно оглядають і обстежують.

Селективне лікування корів під час запуску також допомагає зменшити загальне використання антибіотиків на молочній фермі. Однак спеціалісти UGGN упевнені, що такий підхід не призведе до погіршення здоров’я вимені та виникнення додаткових ризиків. Наразі стандартною порадою щодо запуску всіх корів залишається використання тюбика з консервантом у кожну дійку. Міжнародні дослідження показують, що за припинення використання консервантів здоров’я вимені погіршується.

Тривалість сухостійного періоду 6 тижнів

Як довго має тривати сухостійний період? Який оптимальний проміжок часу? Вчені ще не дійшли спільного висновку. Актуальні дослідження перевіряють ефект скорочення або повної відміни сухостійного періоду. Загально прийнято, що оптимальна тривалість цього періоду становить 40–45 днів (майже 6 тижнів). Можливо, його можна скоротити до 30 днів без впливу на молочну продуктивність чи здоров’я вимені. У такому разі зверніть увагу на тривалість ефективності звичайного застосування консерванту вимені. Якщо вона довша за 30 днів (здебільшого 40–45 днів), це може призвести до проблем із часом виведення антибіотика з організму і затримкою отримання якісного молока.

Дворічні корови потребують сухостійного періоду щонайменше 40 днів, адже коротший термін спричинить зменшення молочної продуктивності внаступній лактації. А закороткий – може призвести до збільшення соматичних клітин умолоці.

Задовгий сухостійний період (понад 2 місяці) – джерело нових інфекцій під час отелення. Якщо ефективність лікування під час запуску обмежена, кількість днів із недостатнім або відсутнім захистом вимені збільшується.