Посівні агрегати зернових культур

0

Станіслав Смолінський, Андрій Новицький, канд. техн. наук, доценти, НУБіП, Альона Смолінська, економіст, Віктор Марченко, канд. техн. наук, Agroexpert (Україна)

У технологіях вирощування зернових та зернобобових культур важливе значення займає сівба, тому що своєчасність і якість її проведення визначають урожайність культури й величину затрат робочого часу та фінансових витрат на її вирощування.

Комплекс механізованих операцій сівби зернових культур направлений переважно на збереження вологи в ґрунті, знищення бур’янів, створення сприятливих умов для проростання насіння. А створення всіх цих передумов забезпечує отримання своєчасних і рівномірних сходів – у такому разі вони отримують рівномірне розподілення світла, тепла, води та елементів живлення, що є рівнозначно важливими й взаємно незамінними факторами росту й розвитку рослин.

На вітчизняному ринку провідні світові компанії-виробники сільськогосподарської техніки пропонують кращі зразки сівалок, які працюють за умов традиційного, мінімального або нульового обробітку ґрунту. Тож розглянемо деякі серед них.

Maschio Gaspardo

Компанія Maschio Gaspardo широко запроваджує пневматичні зернові комбіновані сівалки CORONA 600, які на швидкості від 8 до 15 км/год виконують рядкову сівбу культур суцільного посіву з міжряддям 15 см. Норму висіву насіння можливо регулювати в межах від 3 до 350 кг/га. Завдяки сівалкам CORONA 600 аграрії отримують високу якість сівби як на зораному полі, так і за мінімального або нульового обробітку ґрунту. Турбіна, яка створює тиск повітря у висівній системі, приводиться в дію від гідросистеми трактора.

Рама сівалки має кліренс 770 мм, що сприяє стабільній роботі агрегату навіть за великої кількості рослинних решток на полі. Робочі органи сівалки виготовлені з високоякісних міцних матеріалів і з дотриманням новітніх технологій, що забезпечує високу надійність роботи. Рама сівалки дає змогу копіювати профіль поверхні ґрунту й у такий спосіб рівномірно розподіляти навантаження на всі елементи конструкції.

Також зручно та швидко налаштовується глибина ходу дисків культиваторного блока та глибина висіву насіння. Ґрунтообробний блок складається з двох рядів високоміцних стальних вирізних дисків завтовшки 5 мм і діаметром 510 мм, які підрізають ґрунт, перемішують його та вирівнюють. Диски індивідуально закріплені на рамі за допомогою 4-х гумових амортизаторів, які приймають на себе всі динамічні навантаження та працюють тривалий час без обслуговування.

Сівалки CORONA 600 оснащені дводисковими сошниками діаметром 370 мм, які змонтовані на паралелограмній підвісці. Після сошника борозенку закривають металеві коліщата, які рухаються збоку борозенки, розпушеної сошником, і загортають насіння шаром ґрунту, який сошник щойно підняв на поверхню.

LEMKEN

Компанія LEMKEN пропонує посівну комбінацію «Компакт-Солітер», яка може працювати як із короткою дисковою бороною «Геліодор», так і ротаційною «Циркон». Цей агрегат має ширину захвату 3 та 6 м, бункер об’ємом 3500 л (із жорсткою рамою) та 4500 л з рамою, що складається. Лінійку техніки доповнює сівалка з бункером, який розподілено на два відсіки – для насіння та добрив.

За допомогою вала висівних котушок із електричним приводом норма висіву насіння регулюється в діапазоні 1 – 500 кг/га. Система «Солітронік» забезпечує повний контроль і моніторинг посівного агрегату – продуктивність на кожному полі, щозмінний та сезонний виробітки; всі види технологічних колій; контроль тиску висівного диска тощо.

Гумовий прикочувальний коток забезпечує точний контроль глибини обробітку та рівномірне вторинне прикочування без переущільнення ґрунту. А завдяки великій площі контакту (шини діаметром 1,07 м) робота виконується відмінно навіть в умовах підвищеної вологості ґрунту. Кожна 3-метрова секція може копіювати рельєф незалежно одна від другої. Ступінчасте розміщення коліс запобігає налипанню ґрунту.

Насіння висівається дводисковим сошником OptiDisc, що є ексклюзивною розробкою компанії LEMKEN, і який не потребує технічного обслуговування. Дотримання оптимальної глибини висіву забезпечує надійна та перевірена паралелограмна підвіска. Сошник OptiDisc відмінно працює навіть в умовах неоднорідності ґрунту та на підвищеній робочій швидкості.

На відміну від дводискових сошників із гідравлічним перемиканням тиску на сошник, OptiDisc М здатен виконати 6-ступінчасту зміну тиску на сошник із максимальним навантаженням 45 кг на кожен. Регулювання здійснюється безпосередньо на сошнику за допомогою висувної ручки та регулювального болта.

CASE

Компанія CASE в своєму арсеналі має посівні комплекси моделі SDX, які виконують якісну сівбу зернових культур із міжряддями 19 см за мінімального та нульового обробітку ґрунту. Агрегати виготовляють у двох модифікаціях із робочою шириною захвату 9,14 та 12,19 м, оснащені вони двосекційним бункером моделі ADX 2230 для насіння та добрив об’ємом 8105 л (3030 + 5075 л).

Сівбу виконують незалежні висівні секції, що забезпечує ідеальне копіювання рельєфу і, відповідно, дотримання однакової глибини за всією робочою шириною сівалки. Сівалка SDX має найбільший діаметр диска сошника – 57,1 см, що забезпечує якісне прорізання стерні й формування посівного ложа, що, своєю чергою, створює оптимальні умови для проростання насіння. Шар рослинних решток на поверхні поля розрізається (а не згортається) диском, який встановлено під кутом 5°, що запобігає надмірному ущільненню стінок посівної борозенки.

Кожна висівна секція сівалки обладнана регульованою пружиною, що забезпечує тиск на сошник від 114 до 230 кг. Така конструкція дає змогу оптимально відрегулювати сівалку для конкретних умов, а також захистити секцію від пошкодження за потрапляння на перешкоду.

Налаштування глибини висіву, зручно та без використання додаткових інструментів, проводять на кожній висівній секції. Також передбачено регулювання заглиблення від 0 до 9 см із кроком 0,64 см, що дуже зручно під час сівби дрібнонасінних культур. До складу висівної секції сівалки входить регульоване за висотою (до 5 см із кроком 1,27 см) і тиском (14,2; 20,4 або 28 кг) колесо, яке забезпечує якісне закриття й ущільнення борозенки. Для агрегатування посівних комплексів SDX потрібні трактори з потужністю двигунів від 290 до 385 к.с.

Köckerling

Німецький виробник Köckerling виготовляє високопродуктивні сівалки Ultima CS із шириною захвату 6 м, які призначені для сівби зернових, зернобобових культур та ріпаку з міжряддям 15 см. Сівалка може працювати за будь-якою технологією (нульовою, мінімальною або ж за традиційною) із робочою швидкістю до 15 км/год. Бункер сівалки має об’єм 3300 л і розподілений навпіл – для насіння та добрив.

Під час сівби насіння закладають у ґрунт смугами завширшки 60 мм і відстанню між ними 12,5 см. Максимальна глибина сівби становить 15 см, і може змінюватися за допомогою гідравліки. Оптимальне прикочування, точне закладення насіння у ґрунт і безперебійна робота на полях із великою кількістю рослинних решток дають змогу стверджувати, що Ultima – насправді універсальний висівний агрегат.

Завдяки своїй простій, але ефективній конструкції ULTIMA дає змогу вийти в поле на 2 тижні раніше, ніж із сівалками з дисковими сошниками, оскільки вона може працювати на перезволоженому ґрунті. Крім того, ULTIMA має мінімальні експлуатаційні витрати, тому що  долотоподібні сошники і прикочувальні котки мають дуже низьку здатність до спрацювання навіть на важких кам’янистих ґрунтах. Кожен сошник розміщений на одній підвісці з роликом, що рухається попереду, й одночасно він прикочує та копіює ґрунт, завдяки чому сошник точно витримує необхідну глибину.

Для відновлення капілярності ґрунту його ущільнюють прикочувальним роликом, а наступний за роликом сошник висіває насіння. Коток забезпечує необхідну якість прикочування за будь-яких ґрунтових умов, але при цьому завдяки своїй конструкції він не забивається і практично не спрацьовується.

Horsch

Велику популярність серед українських аграріїв мають пневматичні дискові сівалки прямої сівби Pronto NT 12 NT компанії Horsch. Це універсальна машина з робочою шириною захвату 12 м і бункером для зерна та добрив місткістю 12 000 л, яка висіває зернові культури, має відмінні кінематичні характеристики і тому здатна працювати як на великих полях, так і на маленьких ділянках. Сівалка оснащена сошниками, що здійснюють достатній тиск на ґрунт, і тому вона придатна як для прямої сівби, так і для проведення сівби після мінімального обробітку ґрунту.

На сівалці перед сошниками встановлено профільовані хвилеподібні диски (култери), які створюють тиск на ґрунт 280 кг і розрізають будь-які рослинні рештки, а сошники вже йдуть слідами култерів. Завдяки цьому сівалка Pronto 12 NT може впоратися з будь-якими рослинними рештками і, отже, є можливість проводити сівбу на погано обробленому, комкуватому ґрунті, з великими кореневими рештками попередника.

Глибина ходу сошників TurboDisc ідеально витримується завдяки опорі на прикочувальний ролик, який кріпиться до кронштейна позаду сошника на одній лінії з ним. Шарнірне кріплення кронштейна до сошникового бруса рами дає змогу копіювати мікрорельєф поверхні поля в діапазоні ±7,5 см. Завдяки сошникам TurboDisc та прикочувальним роликам насіння загортається вологим шаром ґрунту з подальшим ущільненням.

Глибину ходу сошників сівалки Pronto 12 NT визначають положенням висівної секції відносно рами машини. Регулювання глибини ходу сошників TurboDisc виконують за допомогою встановлення або зняття так званих кліпсів, які обмежують хід штока гідроциліндра, що заглиблює або вимілює сошники.

Great Plains

Українським аграріям компанія Great Plains пропонує пневматичні сівалки Spartan 607 з робочою шириною захвату 6 м, які призначені для сівби зернових та зернобобових культур із міжряддями 15 та 19 см. Сівалки виготовляють із робочою шириною 6, 8, 9, 10 та 12 м. Spartan 607 доступна в комплектації з бункером на 5280 л лише для насіння, або з двома – на 2885 л – для насіння та мінеральних добрив. За бажанням клієнтів Spartan 607 додатково комплектують опцією висівання насіння та внесення рідких добрив.

Сівалка Spartan 607 може висівати насіння в діапазоні від 1,2 кг/га і до 360 кг/га, а також вносити мінеральні добрива з нормою до 355 кг/га.

Сівбу виконують дводискові сошники. Подвійні зміщені диски сошника діаметром 380 мм та завтовшки 4 мм точно та якісно формують борозну, а висівна трубка забезпечує правильне розміщення насіння на дні борозни, не допускаючи його «галопування». Опційні передні колтери готують 3 – 5-сантиметрову смугу відмінно культивованого ґрунту та за потреби можуть бути налаштовані на тиск у 250 кг.

Сошники сівалки Spartan чудово копіюють рельєф поля. Оскільки встановлені вони на унікальній рамі, можуть відхилятися до 12,5 см угору та до 7,5 см униз. Бокові секції рами можуть відхилятися до 10° вниз та до 15° вгору.

Безступінчаста коробка передач входить до стандартної комплектації, втім, на сівалках також доступна опція варіаторного приводу, що дає змогу змінювати норму висіву з кабіни трактора.

Kuhn

Компанія Kuhn пропонує причіпну пневматичну сівалку Espro 6000R – комбінація сівалки та дискового ґрунтообробного агрегату, що виконують сівбу зернових та зернобобових культур із міжряддям 15 см.

Ґрунтообробний блок сівалки складається з двох рядів дисків діаметром 460 мм, які подрібнюють рослинні рештки та перемішують їх із верхнім шаром ґрунту. Диски мають напівсферичну форму, що дає змогу працювати без налипання ґрунту навіть на важких суглинках. Маточини дисків змонтовані парами на одній стійці, що сприяє ліпшому проходженню рослинних решток. До того ж підшипники маточин не потребують обслуговування.

За робочими дисками встановлено ряд котків, кожен із яких прикочує ґрунт перед двома висівними елементами. Завдяки цьому ґрунт ущільнюється й забезпечується стабільна глибина та належний контакт насіння з ґрунтом.

Висівна секція обладнана дводисковими сошниками і прикріплена до рами за допомогою кронштейнів із гумовими елементами, які практично не спрацьовуються. Диски діаметром 350 мм і завтовшки 3 мм зсунуті один відносно другого на 41 мм, що поліпшує розрізання та видалення рослинних решток і грудок із лінії сівби. До того ж конструкція дисків має технологічну особливість: їхнє зміщення один відносно одного дає змогу якісно працювати аж до стирання до діаметра 320 мм, перш ніж ґрунт почне забивати простір між дисками.

Глибина ходу передніх робочих дисків і висіву, тиск сошників на ґрунт регулюються за допомогою кліпс, які встановлюють на штоках гідроциліндрів. Така система дає змогу легко фіксувати налаштування, щоб використовувати їх пізніше.

Прикочувальні напівпневматичні коліщата діаметром 310 мм контролюють глибину й добре ущільнюють ґрунт після сошників. Відтак забезпечується кращий контакт насіння з ґрунтом.

John Deere

Компанія John Deere (США) на ринку України пропонує широкий спектр пневматичних рядкових сівалок суцільного висіву – моделі 1890, 1895, 1830, 1835, 730LL та ін. Українських аграріїв можуть зацікавити нові комбіновані пневматичні сівалки суцільної сівби моделі 730LL, які залежно від налаштування можуть працювати за технологією як традиційного, так і мінімального обробітку ґрунту за умови наявності на поверхні поля великої (до 40%) кількості післяжнивних решток.

Сівалки моделі 730LL виготовляють із шириною захвату 8,5, 11 та 13,4 м. Основа сівалки – культиваторна рама з чотирма рядами підпружинених стійок із зусиллям 91 кг та лапами завширшки 28 см кожна, які розташовані з міжряддями 23 см. Таким чином, лапи повністю перекривають ширину захвату сівалки і готують посівне ложе. Фінішний обробіток культиватора відбувається штригельною бороною та прутковим котком, які готують ґрунт для проходження сошників.

Сівбу виконують дводискові сошники з міжряддям 15 або 19 см із системою постійного активного тиску на кожен сошник до 48 кг. Для якіснішого розрізання рослинних решток та заглиблення у ґрунт диски сошників зміщені один відносно другого на 6 мм. Глибина загортання насіння регулюється ступінчасто у межах від 0 до 8,9 см (12 положень із кроком 6 мм).

Сівалка моделі 730 обладнана системою внесення гранульованих мінеральних добрив, які вносяться за допомогою висівних сошників, що розташовані за культиваторними лапами.

Невід’ємною складовою сівалок 730LL є причіпний пневматичний бункер для насіння та добрив моделі 1910. Пневмобункер може мати два або три відсіки. Крім того, його можна обладнувати одно- або двоконтурною пневматичною системою. Бункер оснащений унікальною дозувальною системою з електрогідравлічним приводом, завдяки якому можливо змінювати норми висіву насіння та добрив у межах від 2 до 300 кг/га з кожного відсіку. На встановлену норму висіву добирають котушку відповідного кольору: синього, зеленого, чорного чи жовтого. Місткість пневмобункерів – від 6887 до 15 149 дм3. Пневматична система з діаметром вентилятора 438 мм має гідравлічний привід. Завдяки електрогідравлічному приводу дозаторів є змога опційного встановлення систем посекційного відмикання секцій сівалки та змінної норми висіву.

Pöttinger

Компанія Pöttinger виготовляє пневматичні посівні комплекcи Terrasem, які поєднують у собі дисковий ґрунтообробний модуль та сівалку. Агрегат виготовляють у декількох модифікаціях із робочою шириною захвату 3; 4; 6; 8 та 9 м. За один прохід Terrasem виконує обробіток ґрунту та сівбу насіння з одночасним внесенням мінеральних добрив.

Сівалка здатна провести рядкову сівбу будь-яких культур із шириною міжрядь 16,7 см. Бункер для насіння та добрив має об’єм 5100 л, і може бути розділений на два відсіки у співвідношенні 40/60, 50/50 чи 60/40. Висівний апарат сівалки Terrasem С6 забезпечує зміну норми висіву насіння в межах від 0,5 до 450 кг/га. Такі сівалки працюють на робочій швидкості 12 – 15 км/год.

Передпосівний обробіток ґрунту виконують дворядною дисковою бороною, яка обладнана гладкими або вирізними дисками діаметром 510 мм, що добре розпушують та перемішують ґрунт. Диски встановлені на гумових демпферах. Глибина ходу дисків налаштовується безступінчасто за допомогою гідравліки. За потреби перший ряд дисків може регулюватися незалежно від другого. Ущільнювальний коток (розміщений між дисковою бороною та висівною секцією) забезпечує відмінне й рівномірне зворотне ущільнення перед сошниками.

Terrasem чудово працює як за традиційною технологією обробітку ґрунту, так і за мінімальною (за наявності на полі решток попередника). Сівба виконується дводисковим сошником DUAL DISC, який обладнано індивідуальним прикочувальним колесом. Паралелограмна підіска сошника забезпечує унікальне копіювання поверхні поля та точне дотримання глибини висівання. Завдяки регулюванню тиску на кожен сошник (від 40 до 120 кг) досягається висока якість сівби.

Ряди сошників розведені на 320 мм, розміщення сошників у шаховому порядку дає змогу створювати вузьку ширину міжряддя, оптимально розподіляючи зони живлення. Для дотримання точної глибини висіву за кожним сошником іде індивідуальне прикочувальне колесо.

Amazone

Німецька компанія Amazone виготовляє причіпні посівні комбінації Cirrus з шириною захвату 6 м, які виготовляють у двох модифікаціях – Cirrus 6003-2 із бункером для зерна об’ємом 3600 л та Cirrus 6003-2C із двосекційним бункером об’ємом 4000 л для насіння та добрив. Агрегат призначений для рядкової сівби будь-яких культур із шириною міжрядь 125 або 166 мм.

Підготовку ґрунту виконують дворядною дисковою бороною, яка розпушує, подрібнює та вирівнює насіннєве ложе перед укладанням насіння і таким чином поєднує дві операції в одній. Глибину обробітку дисками можна індивідуально регулювати під час роботи за допомогою гідравліки. Вирівнювальні планки з гідравлічним регулюванням Crushboard, ґрунтообробні диски та їхня комбінація забезпечують якісну сівбу в різних умовах.

Насіннєві дозувальні котушки, які дають змогу регулювати норму висіву від 1,5 до 400 кг/га, у тандемі з безшумною та високопродуктивною турбіною забезпечують рівномірне постачання посівного матеріалу до розподільних головок навіть за сівби на великих швидкостях. До речі, імпульси швидкості надходять від радара. За потреби можна за допомогою заслінок від’єднати бункер від дозатора, і навіть за заповненого бункера замінити дозувальні котушки.

Відмінної якості сівби на високій швидкості вдається досягти завдяки сошникам RoTeC pro, які точно спрямовують насіння й чітко укладають його на дно борозни. Точне та рівномірне ведення сошника RoTeC pro за глибиною досягається за допомогою очищувального опорного котка Control 25 з опорною поверхнею 25 мм. У поєднанні з сошниками RoTeC pro для загортання посівного матеріалу та вирівнювання ґрунту встановлено міцний штригель Exakt S.