Створення доданої вартості в Україні – час глибокої переробки зернових та олійних настав

0

Україна – світовий лідер з експорту соняшникової олії.  За підсумками 2018/2019 МР, нашим виробникам належить частка 57,2% світового ринку. Але є спосіб зробити виробництво ще вигіднішим, якщо модернізувати виробництво та налагодити глибоку переробку олійних. 

18 вересня в Дипломатичній академії України ім Г. Удовенко при Міністерстві закордонних справ пройшов круглий стіл «Європейські інвестиції в переробну галузь України і створення привабливого інвестиційного клімату», організований інформаційно-аналітичною компанією AgroInsightex. На ньому компанії VEKTOR Company і Elica (Болгарія) оголосили про реалізацію в Україні спільного проекту з будівництва заводу «Еліка Україна», який буде випускати інноваційне обладнання для переробки зернових і олійних культур. Будівництво підприємства, аналогів якому в Україні немає, почнеться в 2020 році, а в 2021-му вийде перший комплект обладнання.

Почесний консул Республіки Болгарія в Україні Сергій Желев відзначив, що Болгарія є найбільшим торгово-економічним партнером України в Балканському регіоні. За даними Держстату України, на 1 липня 2019 року обсяг болгарських інвестицій, залучених в українську економіку, збільшився на 5,6%, та становить 45,3 млн доларів. Вони переважно спрямовані в компанії, що займаються оптовою та роздрібною торгівлею, у транспортно-логістичну й комунікаційну діяльність, а також харчову й переробну галузі. «Впевнений, що болгарські компанії ще більше вкладатимуть в український бізнес, якщо тут буде сприятливий інвестиційний клімат», – зазначив консул. На його думку, інвестувати в нашу країну болгарським інвесторам цікаво через гарне географічне положення, транспортні шляхи між Європою та Азією, наявну портову, складську інфраструктуру, відносно дешеву, але кваліфіковану, робочу силу. 

Керуючий партнер аналітично-інформаційної компанії AgroInsightex та голова Міжнародної асоціації переробників України Ольга Кулакова впевнена, що шлях України – розвиток переробки, а не існування, як сировинний придаток. «Глибока переробка зернових і олійних – це не просто модний тренд, а основа продовольчої безпеки країни. Створення нових підприємств дозволяє переходити від ресурсної економіки до високотехнологічної», – зазначила вона.

За словами начальника відділу розвитку АПК і харчових продуктів Департаменту промислової політики Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Олександра Кривого, для України дуже важливо створювати додаткову вартість всередині країни і нові інноваційні підприємства з переробки зернових і олійних культур, що спричинить за собою створення робочих місць і збільшить надходження до бюджету.

Одним з провідних експертів круглого столу був проректор з питань етнополітики та парламентаризму україно-американського університету Конкордія, директор Департаменту етнонаціональної безпекової політики, доктор політичних наук Юрій Марченко. Він висловив думку, що в державі ще досконало не відбудована система захисту інвестицій, нам необхідно створити правовий механізм щодо контролю інвестиційного поля. Уряд вже розробляє фінансовий механізм розслідування. Адже саме новій інвестиційний кодекс – це запорука довіри іноземних інвесторів до держави.

«Наша країна повинна удосконалити власну переробну промисловість і розвивати експорт високоякісної та технологічної готової продукції. Україна і Болгарія залишаються одна для одної важливими економічними партнерами. Ми вирішили об’єднати зусилля української й болгарської компаній і побудувати найсучасніше високотехнологічне підприємство в Україні з виробництва обладнання для харчової переробної промисловості», — повідомив глава холдингу VEKTOR Сompany Group Олександр Александров. За словами представника компанії Elica Андрія Шпакова, цей завод стане першим таким проектом в Україні. “Він буде випускати інноваційне обладнання, яке сприятиме розвитку глибокої переробки зернових та олійних культур”, – підкреслив Шпаков. 

Elica – сімейний бізнес, у якому працює 150 осіб. Власник Elica Йордан Радулов пояснив чому він обрав для співпраці саме Україну: «Тут добра основа для розвитку, адже Україна вже давно вийшла з ролі сировинного придатку, тут відбувається активне технологічне оновлення усіх галузей виробництва. Ми маємо що запропонувати. До того ж, ми вже знайшли прекрасних партнерів, які будуть представляти наші інтереси в Україні. І, звичайно ж, це велика перспектива для розвитку нашої компанії». 

Власник Vektor Company Group Олександр Александров звернув увагу на той факт, що Україна посідає перше місце у виробництві, вирощуванні і переробці насіння соняшнику, але при цьому 67% олійно-жирових заводів України побудовані більше 10 років тому і вимагають серйозного технічного переозброєння. В першу чергу необхідно знизити енергетичну складову, яка є однією з основних витратних частин, що впливають на собівартість готової продукції. «Україна посідає перше місце в світі по виробництву насіння соняшнику і їх переробці. Ми виробляємо близько 15 млн т насіння соняшнику і 6,5 млн т олії. Але не докладаючи ніяких зусиль, не знаходячи нових технологічних рішень, постійно бути першими неможливо», – вважає Олександр Александров.

Він підкреслив, що детально вивчив технологію виробництва і весь спектр випускається компанією Elica обладнання. Щоб оцінити можливості його застосування, відвідав не тільки завод з виробництва обладнання в Болгарії, але і європейські олійножирові підприємства, заводи з виробництва ядра соняшнику, переробки зернових культур, де встановлено і працює обладнання Elicа. «Я побачив, що компанія Elica є лідером з виробництва обладнання для підготовчих відділень лущення насіння соняшнику, а також виробником обладнання для переробки зернових культур, – зазначив Олександр Александров. – Спільно з болгарською компанією ми оцінили перспективи української масложирової галузі і прийняли рішення про запуск спільного проекту з будівництва заводу під брендом «Еліка Україна». Це підприємство буде випускати цілу гаму інноваційного обладнання для підготовчого відділення маслопресових і маслоекстраційний заводів.

Зараз середня дохідна частина українського переробного підприємства близько $ 27 на тонні переробленої продукції. У технологічному процесі 70% енергетичних витрат припадає на підготовче відділення. Наприклад, на підприємстві потужністю переробки насіння олійних від 500 т / добу завдяки обладнанню Elica енергетична складова зменшується майже в два рази, відповідно, зменшується і собівартість готової продукції. За рахунок економії електроенергії використання обладнання Elica компенсує витратну частину на будівництво нового заводу всього за 14 місяців. «Завдяки технологіям Elica масложирова промисловість України зможе вийти на новий рівень і помітно поліпшить якість готової продукції, зокрема соняшникової шроту з високим вмістом протеїну, – підкреслив Олександр Александров. – Глибока переробка зернових дає нам можливість отримувати крохмаль, сиропи для безалкогольної промисловості, глютен, лізин, біоетанол Це відкриє перед вітчизняними виробниками нові перспективи на світовому ринку».

В Україні є великі виробники обладнання для масложирової галузі. Наприклад, компанія “ТАН” випускає обладнання для видобутку та виробництва рослинних олій. “З цими компаніями нас пов’язує багаторічна співпраця. Ми разом розробляли обладнання для переробки насіння соняшнику і брали участь в будівництві і модернізації олійноекстракційних підприємств як в Україні, так і в країнах СНД”, – зазначив Александров. «Ми бачимо в компаніях VEKTOR і Elica надійних партнерів. Разом ми провели повний аналіз олійно-жирової галузі України та створили модель її розвитку і переходу на новий етап. Для подальшого розвитку сектора нам необхідні досвід і технології болгарських партнерів», – додав власник компанії” ТАН “В’ячеслав Костюк.

Олександр Александров зазначив, що щорічно новий завод буде випускати десятки одиниць високотехнологічного обладнання. Продавати його компанія планує як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках, в першу чергу в країнах СНД.

Учасники круглого столу дійшли висновку, що шлях України – розвиток переробки, а не існування, як сировинний придаток. Олійна галузь доводить, що це можливо, а співробітництво з Elica виводить її на принципово інший рівень розвитку.