Страхування посівів без витрат

0

23 листопада Syngenta в Україні у партнерстві зі страховою компанією PZU та IFC презентувала оновлену програму індексного страхування «МетеоЗахист» для наступного сезону.

Погодні катаклізми чи не найперші у переліку ризиків у сільгоспвиробництві. Фермери скаржаться на екстремальні погодні умови, не характерні для тих чи інших регіонів — від критичних посух і сильних морозів без снігу до надмірних злив і градів. За прогнозами метеорологів, такі явища у майбутньому лише посилюватимуться.

Агрострахування в Україні розвивається повільними темпами – 12-13 страхових  компаній виявляють активність, хоча ліцензії мають понад 60. Тут потрібна особлива експертиза. Тому компанії-постачальники насіння та ЗЗР взялися створювати програми підтримки клієнтів. Одним із таких інструментів  стала програма індексного страхування «МетеоЗахист», розроблена експертами компанії Syngenta та її глобальними і локальними партнерами. Проект покриває 2млн га в світовому масштабі, в ньому беруть участь фермери Австралії, Бразилії, Аргентини, України.

«Пілотний проект  розпочав свою роботу з 2016 року  у Харківській, Дніпропетровській та Кіровоградській областях. Ми побачили, що цей інструмент  був дуже позитивно сприйнятий ринком. Аналізуючи відгуки й запити сільгоспвиробників, а також перші отримані результати, на наступний сезон ми розширили опції та географію програми і охопили весь південь та схід країни, загалом понад 100 тис. га. Цьогоріч програма «МетеоЗахист» запрацювала у центральних регіонах й усього покрила вже 420 тис. га на 795, 17 млн дол. Здійснили 168 виплат на суму 1,1 млн дол. Програма покривала посіви озимого та ярого ячменю, озимої та ярої пшениці, сої, кукурудзи, соняшника. Страхували період початку цвітіння та наливу зерна.

На відміну від традиційного страхування, рішення про виплату компенсації приймається не на основі оцінки страхової компанії, а об’єктивних індексів температури і кількості опадів у певний період на певному полі. Тобто, якщо за публічними даними кількість опадів менша, ніж було зазначено у договорі страхування як граничний рівень — сільгоспвиробник автоматично отримує виплату. Так званий аварійний комісар не виїжджає в поле, виплата прозора й здійснюється максимально швидко – до 7 днів.

У центрі механізму програми знаходиться індекс — спеціальний показник, що характеризує вплив інтенсивності певного ризику на врожайність культури. Граничне значення цього показника характеризує настання страхового випадку і відповідає критичній втраті врожайності для сільгоспвиробника, котра визначається ще під час розробки страхового продукту. Індекс повинен дуже точно показувати, як саме певний ризик впливає на врожайність культури, і це переважно залежить від якості розробки страхового продукту, а саме даних, математичної моделі тощо.

Важливо розуміти, що індекс не завжди може показувати абсолютно точні дані про стан поля, він відображає загальну тенденцію. В результаті можуть бути випадки, коли індекс показує виплату, а врожайність при цьому хороша або ж навпаки. Однак у рамках програми «МетеоЗахист» точка метеоданих для фіксації індексу є ділянкою 15 х 15 км, що вважається цілком прийнятною площею для страхування від посухи  або надмірних опадів. Адже ці погодні явища охоплюють порівняно велику територію.

Потреба у надійному страховому продукті дедалі зростає, тому у сезоні-2019  програма індексного страхування розширить свої можливості та стане доступною і для аграріїв західних областей», — розповів Роман Хрипко,  керівник напряму Захист від агрономічних ризиків в Східній Європі компанії Syngenta.

Альона Гальцова, директорка управління міжнародного страхування компанії PZU відзначила: «Програма Індексного Страхування врожаю – інноваційний крок у розвитку ринку страхових послуг сучасної України. Цього літа аграрії зіткнулися з проблемою рясних опадів у період збирання врожаю, що погіршило якість зернових. За даними більшості відкритих джерел, частка продовольчої пшениці дуже скоротилася через зараження зерна альтернаріозом і сажкою, що були спровоковані надмірною вологою під час збирання врожаю.  Дослухаючись до нарікань і побажань самих аграріїв, експерти компанії та її партнери розробили погодний індекс від ризику надлишкових опадів у період збирання врожаю. Ця опція буде найбільш актуальною для фермерів західного і північного регіонів”.

За словами Романа Хрипка,  в рамках програми у новому сезоні з’явиться ще одна додаткова перевага — фахівці  напряму Захист від агрономічних ризиків запустять пілотний проект «МетеоЗахист» для дрібних фермерів (від 50 до 500 га) у Харківській та Луганській областях.

Розробка нової цифрової онлайн-платформи значно спростить процес підключення  до програми і, окрім основного функціоналу, надасть можливість використовувати додаткові інструменти, як-от перегляд прогнозу погоди від акредитованого постачальника погодних даних MeteoBlue з професійними порадами і рекомендаціями щодо застосування аграрних рішень. Нова платформа також автоматизуватиме взаємини з дистриб’юторами і страховими партнерами.

Андрій Заріпов, експерт з питань агрострахування проекту «Розивток фінансування аграрного сектору в Європі та Центральній Азії, IFC розповів, що за даними аналітичного дослідження «Ринок агрострахування України в 2018 андеррайтинговому році», проведеного IFC  і Мінагро політики та продовольства України, кількість застрахованих посівних площ у 2018 році в Україні становить 1.4 млн. га. З них 420 тис. га були застраховані через програму «МетеоЗахист», що становить 30 % загальної площі застрахованих посівів. Розмір страхового відшкодування, що отримали фермери від традиційного страхування за сезон-2018, становить 5,7 млн грн, у той час як завдяки проекту «МетеоЗахист» сільгоспвиробникам компенсували 29,4 млн грн, що в 5 разів більше. Основна частка виплат прийшлася на агровиробників південних і східних областей, які зазнали суттєвих втрат урожаю пшениці через посушливі умови в період цвітіння і наливу зерна.

Найголовніше для сільгоспвиробників, що фінансова парасоля для них є просто додатковою послугою від постачальника.

Людмила Міронова, начальник відділу матеріального постачання, ТОВ Агрофірма «Евріка», Одеська область, розповіла, що агрофірма спеціалізується на вирощуванні та переробці овочів

Овочівництво усе під крапельним зрошенням, решта – під системами фрегат. Польові ж культури часто старждають від посухи. Про програму почули на Агрофінклабі і вирішили спробувати. Найдовше заповнювали анкети, бо потрібно було обрати культуру, страховий період, узгодити з агрономами і бухгалтером. Соняшник сіяли на місяць пізніше через погоду, а вже потрібно було віддати заявку. Але домовилися про подовження строку подачі анкет. «Одеська область взагалі цікава, наші землі розташовані у Овідіопольскому та Білгород-Дністровському районах, і парадокс у тому, що кругом дощ іде, а на полі немає. Метеоточки були росташовані далеко від нас – 30х30 км, та все одно згідно показників отримали страхову премію 800 тис грн., по соняшнику 39% і по зерновим 19% відповідно від загальних витрат (всього застрахували 1281 га соняшнику та 931 га зернових). Цього року по зерновим виплати вже отримували, коли соняшник лише сіяли. Це спонукало сусідів теж узяти участь у програмі. «Сарафанне радіо» спрацювало.

Витрачаємо на оригінальні ЗЗР близько 8 млн грн, тож такий додатковий бонус як захист посівів від погодних негараздів піднімає настрій».