СІВАЛКА COMPACT-SOLITAIR 9/400 HD 167 – НОВИЙ РІВЕНЬ ЯКОСТІ СІВБИ

0
Віктор Марченко, канд. техн. наук, Agroexpert (Україна)

Обираючи машини та знаряддя для виконання операцій агротехніки, перевагу слід надавати насамперед не вартості техніки, а її експлуатаційній надійності та якості виконання нею роботи.

Таку філософію сповідують у СФГ (селянському фермерському господарстві) «Кітик», що розташоване на Тернопільщині. За період свого існування господарство стало класичним прикладом вдалого менеджменту в сфері аграрного виробництва. Напередодні активної фази весняних польових робіт журнал Agroexpert відвідав господарство та поспілкуватися з заступником директора Андрієм Кітиком.

– На сьогодні СФГ «Кітик» має у своєму користуванні близько 400 га земельних угідь. На цій площі вирощуємо широкий спектр зернових, зернобобових та технічних культур, зокрема озиму й яру пшеницю, озимий та ярий ячмінь, соняшник, сою і ріпак, говорить Андрій Володимирович

Ґрунти на полях господарства дуже неоднорідні. Трапляються легкі піщані ґрунти, середньогумусні чорноземи та тверді суглинки. Тож практикуємо різні технології обробітку ґрунту – відвальну оранку, глибоке розпушування та Мini-till.

А розпочинали ми з об’єднання кількох десятків перших паїв. За тих умов дорога імпортна техніка провідних світових виробників – була недосяжна мрія. Тож доводилося застосовувати на полях переважно ті машини й знаряддя, які залишилися у спадок, або ж закуповувати вживану імпортну техніку чи дешеві машини вітчизняних виробників. Ми усвідомлювали, що без сучасних і продуктивних машин та знарядь неможливо якісно й вчасно виконати польові роботи. Втім, усе впиралося у брак коштів та відсутність гнучких схем кредитування

Але ми розуміли, – продовжує Андрій Кітик, – що для того, аби дотримуватися всіх вимог агротехнології, і таким чином отримувати високі та стабільні врожаї, потрібна надійна, продуктивна й безвідмовна техніка, яка забезпечує вчасне виконання робіт із високою якістю. Відвідуючи чисельні виставки та демонстраційні покази техніки, а також поспілкувавшись із сусідніми фермерами, керівництво нашого господарства переконалося у доцільності придбання якісної техніки відомих світових брендів. Так поступово наш невеликий машинний парк став поповнюватися імпортними агрегатами. На сьогодні маємо зернозбиральні комбайни New Holland, Case ІН, трактор New Holland моделі Т7060 та іншу сучасну техніку.

Йшов час, і настала нагальна потреба придбати зернову сівалку, – веде далі розмову пан Андрій. – Існуючі на той час сівалки ще радянського типу та дещо новіші агрегати виробництва українських машиновиробників нас не влаштовували за надійністю роботи й якістю сівби, головним чином щодо рівномірності загортання насіння за глибиною. Щоб заощадити кошти, доцільно мати у господарстві універсальні машини, які після незначного перелаштування можна застосовувати у різних технологічних процесах. Саме з таких міркувань ми дійшли висновку, що нам потрібна універсальна сівалка, яка може сіяти різноманітні культури та працювати на різних ґрунтових фонах. Тож почали вирішувати, якому виробнику надати перевагу.

СІВАЛКА COMPACT-SOLITAIR 9/400 HD 167 – НОВИЙ РІВЕНЬ ЯКОСТІ СІВБИ

(зліва направо) Співвласник господарства Андрій Кітик та
регіональний менеджер «ЛЕМКЕН-УКРАЇНА» Олександр Олексюк

Сівалку придбали не відразу, – продовжує розмову Андрій Кітик, – довго придивлялися до висівних машин багатьох закордонних фірм-виробників на різного роду демонстраційних заходах, знайомилися з відгуками користувачів у мережі Інтернет, спілкувалися з сусідніми господарствами, які мають аналогічні сівалки, і врешті-решт у 2021 році зробили свій вибір на користь компанії LEMKEN. Нашим придбанням стала пневматична сівалка Compact-Solitair 9/400 HD 167 із робочою шириною захвату 4 м, яка за один прохід виконує декілька важливих технологічних операцій: готує ґрунт вбудованою секцією короткої дискової борони Heliodor, вносить гранульовані мінеральні добрива, рівномірно ущільнює поверхню ґрунту між переднім ґрунтообробним блоком та висівними секціями, виконує сівбу насіння і прикочує рядки гумовими коліщатами. А придбали сівалку в офіційного дилера техніки LEMKEN у нашому регіоні – ТОВ «Компанія ЛАН».

СІВАЛКА COMPACT-SOLITAIR 9/400 HD 167 – НОВИЙ РІВЕНЬ ЯКОСТІ СІВБИ

Менеджер з продажу ТОВ «Компанія ЛАН» Олександр Костюк

З огляду на особливості рельєфу полів нашої місцевості, ми вирішили, що нам потрібна сівалка з шириною захвату 4 м, бо посівним агрегатам із більшою шириною захвату буде складно забезпечувати високі якісні показники сівби, зокрема рівномірність глибини висіву насіння. А кожен сошник сівалки Compact-Solitair 9/400 HD 167 має індивідуальну підвіску, і тому здатен чудово копіювати мікрорельєф поверхні поля. Не є проблемою й транспортна ширина машини, яка становить 4 м, адже наші поля компактно розміщені, і переїзди між полями відбуваються лише польовими дорогами.

Сівалка Compact-Solitair має широкий спектр використання, – розповідає регіональний менеджер «ЛЕМКЕН- УКРАЇНА» Олександр Олексюк. – Вона може працювати за технологією мінімального обробітку, на зораному полі й на тих ділянках, де проводили мульчування. Крім того, цією сівалкою можна висівати широкий спектр культур – як класичні зернові (пшениця, ячмінь тощо), так і дрібно- насіннєві (наприклад, ріпак) та крупнонасіннєві (горох, соя). Отже, достатньо мати у господарстві одну таку сівалку, аби висівати різноманітні культури й таким чином заощаджувати кошти.

Compact-Solitair 9/400 HD 167 працює чітко та злагоджено, – наголошує пан Андрій. – Норма висіву насіння і добрив змінюється у широких межах. Для цього передбачено декілька варіантів висівних котушок із відповідними пазами. Котушки мають електричний привід. Після налаштування потрібної норми, під час роботи сівалки керування нормою висіву відбувається в автоматичному режимі за допомогою радара, який під час роботи вимірює швидкість руху сівалки та передає дані до блока керування. Ці дані використовують для корегування подавання насіння до висівного апарата. Таким чином, що швидше рухатиметься посівний агрегат, то вищою буде частота обертів висівної котушки. Ми були приємно вражені тим, як витримується точність висіву встановленої норми як насіння, так і добрив. Взагалі, відверто зізнаю- ся, такої високої якості сівби щодо дотримання глибини закладання та рівномірності висіву насіння я не очікував побачити.

Сівба насіння виконується з шириною міжрядь 16,7 см. Висівні сошники з діаметром дисків 350 мм забезпечують високу точність сівби. Завдяки притискному зусиллю, яке становить 45 кг на сошник, насіння завжди розміщується на одній глибині, а це сприяє появі рівномірних та друж- них сходів, і як наслідок – хорошому врожаю. Завдяки паралелограмній підвісці сошників забезпечується чудове копіювання поверхні ґрунту.

У роботі наш Compact-Solitair 9/400 HD 167 агрегатуємо з колісним трактором New Holland моделі Т7060 потужністю 215 к.с., – продовжує розмову Андрій Володимирович. – Потужності двигуна, тягового зусилля та продуктивності гідравлічної системи трактора цілком достатньо, щоб дати оптимальну робочу швидкість посівному агрегату. Сівбу виконуємо на робочій швидкості 9 – 10 км/год – це саме те, що потрібно, аби забезпечити якість сівби. За таких умов цим посівним агрегатом ми засіваємо за день не менше ніж 25 – 30 га.

Високій продуктивності сприяє великий бункер об’ємом 3500 л, який розділено на два відсіки – для насіння та добрив у співвідношенні 60/40, 50/50 і 40/60. Завдяки тому, що об’єм відсіків бункера може змінюватися, є можливість знайти таке співвідношення, за якого витрата насіння й добрив буде пропорційною, і завантаження обох матеріалів можна проводити під час однієї зупинки. Бункер завантажуємо з біг-бегів, адже сівалка має широкий завантажувальний отвір. А ще хотілося б відзначити невисоку витрату палива, яка залежно від умов роботи не перевищує 6 – 7 л/га.

Сівалка має міжряддя 16,7 см, – розповідає менеджер з продажу ТОВ «Компанія ЛАН» Олександр Костюк, – що крім зернових культур, після незначного налаштування, дає змогу виконувати сівбу інших культур широкорядним способом. Для цього потрібно фірмовими оригінальними пробками блокувати на обох грибках через один отвір рукави пневмосистеми, і таким чином отримати вдвічі більшу ширину міжряддя – 33,4 см. Такий варіант сівби досить ефективний для вирощування сої та ріпаку.

За період перебування у нашому господарстві, – наголосив заступник директора, – Compact-Solitair 9/400 HD 167 має загальне напрацювання приблизно 1200 га. За цей час жодної відмови в її роботі не було. Більше того, за весь період роботи ми жодного разу не викликали сервісних фахівців дилера, тому що конструкція сівалки досконала й надійна. А спрацювання робочих органів настільки незначні, що ми не замислюємося над їх заміною. І ще одна важлива деталь. За той час, відколи ми використовуємо на сівбі Compact-Solitair 9/400 HD 167, урожайність культур зросла приблизно на 12 – 15%. Скажу більше, що ця сівалка – не єдина машина виробництва LEMKEN у нашому господарстві. Переконавшись у якості техніки цього виробника, торік ми придбали стерньовий культиватор Kristall.

Сподіваємося, що з кожним роком на українських полях працюватиме якомога більше якісної та надійної техніки LEMKEN, а схвальні відгуки від її роботи, які ми почули у СФГ «Кітик», лунатимуть якомога частіше.

СІВАЛКА COMPACT-SOLITAIR 9/400 HD 167 – НОВИЙ РІВЕНЬ ЯКОСТІ СІВБИ