Сорго виходить із «ніші»

0

Завдяки стабільній позиції в п’ятірці найважливіших зернових світу сорго впевнено виходить із нішевих культур та стає однією із найперспективніших для вирощування за посушливих умов.

Україна, як стратегічний виробник зерна зміцнює свої позиції щодо вирощування сорго. Останніми роками посівні площі під цією культурою в нашій країні становлять 100–200 тис. га. Сорго як тропічна культура є чудовою альтернативою кукурудзі у південних регіонах та цікава в сівозміні у тих областях, де особливо прогресує вовчок соняшниковий.

Утім, сорго не є новою модною культурою на наших ланах. Про це свідчить той факт, що дочірнє підприємство «Рейлін», яке знаною в Україні компанією, працює на аграрному ринку вже понад 20 років, і з них 15 років поспіль пропагує вирощування сорго і пропонує найкращі сорти цієї культури та її технологічних супровід. Наприкінці лютого цього року ДП «Рейлін» спільно з американською компанією Cajo, Inc. та французькою RAGT Semence провели м. Дніпро конференцію із вирощування сорго. За словами Валентини Барбарук, президента ДП «Рейлін», компанія акумулює знання та напрацювання щодо вирощування сорго, пропонує перевірені гібриди світових селекційних компаній і тісно співпрацює з вітчизняною наукою.

Підсумки минулого року по сорго

В’ячеслав Краснюк, менеджер із регіонального розвитку ДП «Рейлін», розповів, що торік посівні площі сорго становили 80 тис. га., три чверті яких були засіяні гібридами селекційних компаній Cajo, Inc. та RAGT Semence із «рейлінівського» портфоліо. ДП «Рейлін» постійно випробовує нові гібриди на своїх демонстраційних ділянках та в наукових установах. В результаті розробляються адаптивні технології, рекомендації виробникам з врахуванням агрокліматичних умов України. Минулий 2016 рік був не стандартним щодо погодних умов для рослинництва. Весна була холодною та затяжною, а осінь вже у вересні принесла дощі та низькі температури. Тому вегетаційний період польових культур, в тому числі і сорго затягнувся, збір урожаю розпочався пізно, що позначилось на кількості та якості зібраної

Технологічні поради

В’ячеслав Краснюк зауважив, що основними чинниками під час вирощування сорго є наступні:

  1. запаси вологи у метровому шарі ґрунту мають становити не менше 60 мм;
  2. оптимальними строками посіву сорго є за середньодобової температури ґрунту 15-16°С (для гібридів нового покоління американської селекції компанії Cajo, Inc. – від 12°С);
  3. підготовка ґрунту під посіви сорго передбачає використання вологозберігаючих технологій;
  4. агрономічно обґрунтована норма висіву сорго має враховувати запаси вологи;
  5. підбір гібридів сорго має відповідати зоні вирощування;
  6. критичним періодом для сорго є перші 40 днів після сходів – в цей час воно конкурує з бур’янами та потерпає від ґрунтових шкідників та попелиць. Технологічним рішенням цих проблем є використання протруємного насіння антидотом, фунгіцидом та інсектицидом. ДП «Рейлін» – єдина компанія в Україні, яка пропонує дану технологію.

Гібриди сорго

У 2016 році ДП «Рейлін» повністю оновив своє порт фоліо. До лінійки увійшли гібриди нового покоління американської компанії Cajo, Inc. та французької селекції від європейського лідера RAGT Semence. Виробникам запропоновано найкращі високотехнологічні та високопродуктивні зернові, цукрові і сорго-суданкові гібриди. Це відмілили у своїх доповідях віце-президент Cajo, Inc. Пітер Чикалюк та регіональний менеджер RAGT Semence Віктор Дуднік.

Перспективи використання сорго в Україні

Про них розповіла експорт з агрономічних питань ДП «Рейлін» Ганна Луцько. Вона підкреслила, що Україна має скористатися світовим досвідом та почати активно використовувати сорго на власні потреби як це роблять розвинені країни, де 90% вирощеної продукції залишається для внутрішнього споживання і лише 10% експортується. Сорго – універсальний злак, можливості якого дійсно вражають. Це харчова, кормова, енергетична і технічна культура водночас. Одним із перспективних напрямків є використання сорго вт тваринництві. Але дефіцит інформації є стримуючим чинником широкого використання кормового сорго. В 2017 році ДП «Рейлін» розпочало програму з поглибленого вивчення кормового сорго (зернового, силосного, цукрового, багатоукісного) в тваринництві, що дозволить надати чіткі рекомендації щодо раціону, видів кормів, їх поживності та правильного приготування і згодовування. У дослідженнях задіяні вітчизняні та іноземні науковці, спеціалісти ДП «Рейлін» та зоотехніки провідних тваринницьких господарств. У рамках даної програми підприємство запропонує нові цукрові та сорго-суданкові гібриди за акційними цінами для виробників-учасників програми.

Тож, підводячи підсумки конференції ДП «Рейлін» закликала виробників звернути увагу на сорго, оцінити його переваги та спробувати працювати з цією культурою, щоб переконатися на власному досвіді.