Сільське господарство – серйозна загроза світовим водним ресурсамс

0

20 червня 2018, Рим – Вода, забруднена внаслідок нестійких сільськогосподарських практик, несе серйозні ризики здоров’ю людини і екосистемам планети, часто недооцінюють розробниками політики та фермерами, йдеться в опублікованій сьогодні новій доповіді.

 

За даними Глобального огляду забруднення води сільським господарством «Більше людей, більше продовольства, гірша вода?», представленого ФАО і Міжнародним інститутом управління водними ресурсами на конференції в Таджикистані (19-22 червня), в даний час основними джерелами забруднення води в багатьох країнах є не міста або промисловість, а сільське господарство, оскільки найпоширенішими хімічними забруднювачами, виявленими в підземних водоносних горизонтах по всьому світу, є сільськогосподарські нітрати.

У доповіді говориться, що сучасне сільське господарство відповідає за скидання у водойми великих обсягів агрохімікатів, органічних речовин, суспензій і сольових розчинів.

Це забруднення впливає на мільярди людей і тягне за собою щорічні витрати, що перевищують мільярди доларів.

«Сільське господарство є найбільшим за обсягами виробником стічних вод, а худоба виробляє набагато більше відходів, ніж люди. По мірі інтенсифікації землеробства в країнах значно збільшилося використання синтетичних пестицидів, добрив та інших речовин », – пишуть у передмові до доповіді Едуардо Мансур, Директор департаменту ФАО по земельним та водним ресурсам, і Клаудія Садофф, Генеральний директор ІВМІ.

Як сільське господарство впливає на якість води

Бум світової продуктивності сільського господарства після Другої світової війни в значній мірі був досягнутий шляхом інтенсивного використання таких речовин як пестициди та хімічні добрива.

З 1960 року використання мінеральних добрив зросла в десять разів, а з 1970 року світова торгівля пестицидами зросла з одного до 35 млрд доларів на рік.

Тим часом, інтенсифікація виробництва продукції тваринництва – у той час як світове поголів’я збільшилося втричі за період з 1970 року – привело до виникнення нового класу забруднюючих речовин: антибіотиків, вакцин і гормонів – стимуляторів росту, які з ферм разом з водою потрапляють в екосистеми і в воду, яку ми п’ємо.

До того ж органічні речовини з систем тваринництва в даний час значно сильніше забруднюють воду, ніж міські органічні забруднення.

І ще один швидко зростаючий сектор – аквакультура (яка збільшилася з 1980 року в двадцять разів) тепер скидає в поверхневі води все більші обсяги рибних екскрементів, нез’їденого корми, антибіотиків, фунгіцидів і протиобростаючих агентів.
 

Що можна зробити

Забруднення води сільським господарством – складний виклик і його ефективне рішення вимагає ряду відповідей, відповідно до доповіді «Більше людей, більше продовольства, гірше вода».

Найбільш ефективним способом зниження тиску на водні екосистеми і сільську екологію є обмеження скидання забруднюючих речовин із джерел, або перехоплення їх перш, ніж вони потраплять в уразливі екосистеми. За межами ферм витрати на очистку в значній мірі зростають.

Один із способів досягнення цього – вироблення політики та заходів стимулювання – наприклад, податків і субсидій, які спонукають людей переходити до більш стійким раціонів і стримують зростання попиту на продовольство, вироблене з великою шкодою для екології.

На споживчому рівні можна скоротити харчові відходи. В одному з досліджень доповіді говориться, що харчові відходи викидають до 6,3 тераграм азотних забруднювачів в рік.

«Традиційні» нормативні інструменти також залишаться ключовим фактором скорочення викидів забруднюючих речовин з ферм. До них відносяться:

 

·         дотримання стандартів якості води;

·         видача дозволів на скидання забруднень;

·         обов’язкове впровадження успішних практик;

·         оцінка впливу на навколишнє середовище певних видів сільськогосподарської діяльності;

·         створення буферних зон навколо ферм;

·         обмеження на сільськогосподарську практику або місцезнаходження фермерських господарств;

·         обмеження на маркетинг і продаж небезпечних речовин.

 

У доповіді зазначається, що заходи, які переконають фермерів «включитися до відповідальної діяльності», мають вирішальне значення для запобігання забруднення у вихідній точці, в тому числі – податкові пільги у відповідь на використання практик, які зводять до мінімуму викид біогенів і пестицидів, а також платежі на «підтримку ландшафту».

Існує багато хороших практик, за допомогою яких можна знизити викиди забруднюючих речовин з ферм в навколишні екосистеми, у тому числі: зведення до мінімуму використання добрив і пестицидів, створення буферних зон уздовж водотоків і кордонів ферм, або вдосконалення схем по контролю дренажу.

Комплексний захист від шкідників, що поєднує використання стійких до шкідників сортів сільськогосподарських культур з практикою сівозміни та використанням природних хижаків на відомих шкідників, є ще одним корисним інструментом.

У тваринництві необхідно застосування традиційні техніки, такі як відновлення деградованих пасовищ і вдосконалення управління раціоном тварин, кормовими добавками і ліками. Одночасно можна також використовувати нові підходи і технології з утилізації біогенних речовин, такі як біоустановки, що працюють на сільськогосподарських відходах.