Самохідні штангові обприскувачі John Deere

0

Віктор Марченко, канд. техн. наук, Agroexpert (Україна)

 

Самохідні обприскувачі John Deere 4 серії мають відмінні кінематичні й маневрові властивості, працюють на підвищених швидкостях, досягаючи максимальної продуктивності й забезпечуючи високоефективний та якісний хімічний догляд за посівами.

У системі хімічних засобів захисту рослин визначальним є не лише кількість робочого розчину, а насамперед якість внесення, екологічність та економічна ефективність застосування пестицидів.

Сучасні тенденції створення новітньої високопродуктивної і надійної сільгосптехніки яскраво проявляються у конструкціях самохідних штангових обприскувачів John Deere. Нові моделі самохідних обприскувачів, у яких втілено передову інженерну думку, досягли такого технічного рівня, який забезпечує високоефективне їхнє застосування у різноманітних виробничих умовах.

Самохідні штангові обприскувачі John Deere серії 4 повною мірою задовольняють агротехнічні вимоги, успішно працюють на полях у всьому світі і неабияк можуть зацікавити українських аграріїв.

Серію 4 складають три моделі для середніх та великих господарств – R4045, R4038 та R4030 із двигунами номінальної потужності 346 к.с., 310 та 280 к.с. відповідно. О об’єм бака для робочого розчину пестицидів у цих обприскувачів має місткість 4500 л, 3800 та 3000 л. Робоча ширина захвату штанги для всіх трьох моделей може становити 27, 30 та 36 метрів. Також для невеликих господарств створили модель R4023 із об’ємом бака 2300 л та потужністю двигуна 173 к.с. Таке різноманіття базових параметрів дає змогу використовувати обприскувачі John Deere серії 4 у різних виробничих умовах.

Зупинимось детальніше на трьох найбільших і найпопулярніших моделях, представлених на ринку. Самохідні обприскувачі John Deere серії 4 – чотириколісне шасі із високим кліренсом (147 та 152 см) та гідравлічним регулюванням ширини колії, яка може змінюватися в інтервалі від 305 до 406 см.

Результатом ретельної інноваційної розробки конструкторів компанії John Deere є шасі обприскувачів цієї серії. Незалежна пневматична підвіска на всіх колесах із подвійними стійками та блоком керування на кожній вісі запатентована компанією John Deere. Завдяки цьому обприскувачі продуктивні та комфортабельні у роботі, безпечні за використання в умовах складного нерівного рельєфу та під час транспортних переїздів на високих швидкостях.

Виробничі випробування й відгуки клієнтів підтвердили, що незалежна підвіска із використанням стійок та пневматичної подушки забезпечує кращий хід порівняно із підвісками іншої конструкції. Також завдяки цій підвісці обприскувач має кращі маневрові характеристики як за виконання роботи, так і під час транспортних переїздів.

Обприскувачі серії 4 вирізняються своїми кінематичними характеристиками, які є одними із кращих серед аналогічних агрегатів. За ширини колії 406 см радіус повороту обприскувача становить 8,7 метра.

Конструкція штанги зазнала суттєвих змін порівняно з попередньою серією, і характеризується підвищеною надійністю та стійкістю. Незважаючи на велику ширину захвату (найбільша ширина становить 36 м), штанга всіх моделей обприскувачів серії 4 підтримує високу стійкість навіть на максимальній робочій швидкості (40 км/год). Значною мірою цьому сприяє центральний маятник для вирівнювання, який запобігає вертикальним рухам штанги навіть на нерівних ділянках поля. Використання широкої штанги дає змогу зробити менше проходів полем, а відтак, зменшити ущільнення ґрунту, а також скоротити час обприскування.

Завдяки можливості працювати на максимальній робочій швидкості з великою шириною захвату відповідно збільшується і продуктивність обприскувачів. Водночас якість хімічної обробки є високою, адже висота ходу штанги над оброблюваною поверхнею, яка може змінюватися від 48 см до 2,33 м, залишається незмінною. Система BoomTracPro стежить за дотриманням потрібної висоти автоматично. Крім того, завдяки поліпшеній конструкції штанги оператор швидше приводить її у транспортне положення та розкладає у робоче.

Навіть після завершення сезону хімічного догляду обприскувачі можуть продовжувати роботу в якості агрегатів для внесення твердих мінеральних добрив. Для цього обприскувач переобладнують у розкидач, встановивши замість бака для робочого розчину пестицидів бункер для добрив DN456 (місткістю 5,6 або 8,4 м3). Відтак отримуємо розкидач мінеральних добрив із робочою шириною внесення 32 м. А для проведення такого переоснащення знадобиться всього 4 години – і можна знову виходити у поле. Така трансформація дає змогу підвищити універсальність машини, її річне завантаження, а отже, скоротити експлуатаційні витрати на обприскувачі та період їхньої окупності.

У самохідних обприскувачах серії 4 компанія John Deere втілила низку конструктивних рішень, завдяки яким підвищилася точність обприскування та значно спростилась робота оператора. Система керування має опцію повної автоматизації процесів заповнення обприскувача робочою рідиною. Спеціальна програма обробляє дані датчика та містить інформацію про кількість наявної рідини у баку, виводячи її на дисплей.

Систему приготування розчину було повністю змінено з метою збільшення швидкості потоку води. Вдосконалена стандартна система – насос та витратомірдає змогу підвищити на 30% кількість подавання води до бака під час заправлення, ніж на попередніх моделях, завдяки чому зменшиться час простоїв через потребу дозаправлення і зросте продуктивність техніки.

Керування технологічним процесом обприскувачів John Deere 4 серії відбувається безпосередньо з просторої комфортабельної кабіни оператора CommandView II PLUS, яка вирізняється відмінною всебічною панорамною оглядовістю, високим шумовим і захистом від вібрацій. Тоноване заднє скло та передня сонцезахисна шторка запобігають проникненню сонця в кабіну протягом усього робочого дня. Кабіну обладнано зручним регульованим сидінням ComfortCommand, рульовою колонкою та спеціальним освітленням. Органи керування і контролю роботи агрегату розміщені зручно й доступно. Елементи контролю спрощені та повністю змінені завдяки CommandARM. Дисплей GreenStar розташовано у межах досяжності безпосередньо за консоллю CommandARM. Повітря, яке потрапляє у кабіну, проходить багаторівневе очищення через систему фільтрів. Мікроклімат у кабіні обприскувача підтримує автоматичний кондиціонер повітря.

Обприскувачі John Deere 4 серії, у яких втілено новітні технологічні рішення компанії, обробляють більшу площу за коротший час, а також точніше вносять робочу рідину. Вони ідеально придатні для великих за розміром площ господарств, які потребують обприскувачі із високою продуктивністю та якістю хімічних доглядів.