Просапні сівалки до нового сезону

0

Володимир Сиволапов, ст. викладач, Андрій Музиченко, канд. екон. наук, доцент, НУБіП, Володимир Сінько, інженер-механік, Віктор Марченко, канд. техн. наук, Agroexpert (Україна)

Сівба просапних культур – один із найвідповідальніших етапів усього технологічного циклу. Основним завдання сівби просапних культур є ретельне дотримання оптимальної щільності розміщення насіння, рівномірне його розподілення площею поля та контроль встановленої глибини загортання.

Складовими успішної сівби є якісний передпосівний обробіток ґрунту, дотримання встановленої норми висіву, оптимальні та стислі строки проведення сівби, забезпечення рівномірної глибини загортання насіння, розміщення його на достатньо щільне ложе, оптимальна швидкість руху посівних агрегатів тощо.

Передпосівний обробіток має також забезпечити належні умови для роботи посівних машин та економію палива. Показником високої якості передпосівного обробітку ґрунту є розпушений дрібногрудкуватий посівний шар, який повільно осідає, добре зберігає вологу, сприяє високій польовій схожості насіння й створює добрий фітосанітарний стан.

Передпосівний обробіток ґрунту слід проводити на глибину, близьку до глибини загортання насіння. Насіння бажано висівати на дещо ущільнений водоносний капілярний шар і покривати шаром розпушеного ґрунту.

Технології сівби просапних культур

Найчастіше сівбу просапних культур виконують пунктирним або стрічковим способами. Вони є різновидами широкорядного способу сівби. Від вибору способу сівби залежать тип і конструктивні особливості не лише посівних агрегатів, а й усього комплексу машин для виконання подальших операцій.

Широкорядним способом сіють рослини, що потребують більшої площі живлення і слабо протистоять бур’янам. Ширина міжрядь для окремих культур різниться, але має бути не меншою за 45 см. Так сіють цукрові буряки, кукурудзу, соняшник та інші культури.

За пунктирного способу насіння розподіляють у рядку точно на встановленій відстані, тому додатково формувати густоту не потрібно. За останні роки цей спосіб набув значного поширення. Застосування сівалок точного висіву та одноросткових сортів цукрових буряків дає змогу раціональніше використовувати насіння.

У разі стрічкового способу сівби кілька рядків (2 чи 3) зближують на відстань 7,5–15 см, унаслідок чого утворюється стрічка. Міжряддя між стрічками залишають широким – від 45 до 90 см – для міжрядного обробітку. Стрічкові посіви частіше практикують для вирощування овочевих коренеплодів, а також кукурудзи, проса, гречки тощо.

Зупинимося на сівалках просапних культур від відомих світових фірм-виробників, які широко представлені на українських ланах.

Maschio Gaspardo

Компанія Maschio Gaspardo (Італія) виготовляє декілька моделей просапних сівалок. Одна з найпопулярніших – причіпна вакуумна сівалка ROMINA 8. Це новий вид сівалок для висіву в широкому діапазоні технологій обробітку ґрунту, що робить їх економічними та швидкими. Завдяки поворотній двоточковій зчіпці й транспортним колесам із гідравлічним підйомом сівалка має високу маневреність.

Сівалка виконує сівбу з міжряддям 70 см. На кожній висівній секції є полімерний бак для насіння об’ємом 60 л. Для гранульованих мінеральних добрив передбачено два бункери об’ємом 800 л кожен. Робоча швидкість під час сівби становить 6 – 8 км/год.

Розподілення насіння на сівалках ROMINA 8 відбувається завдяки вакуумній системі, яка забезпечує максимальну точність як норми висіву, так і розподілення насіння в рядку. Система висіву запобігає потраплянню двох чи більше насінин у одне місце, навіть якщо насіння має специфічну форму та розміри. Для кожної культури передбачено використання відповідних висівних дисків, які змінюються просто й швидко.

Просапні сівалки Gaspardo ROMINA обладнані надійними та надзвичайно точними висівними секціями MTR. Дводискові сошники великого діаметра (420 мм) та товщиною 4 мм створюють неперевершену висівну борозну в будь-яких умовах, а регульована пружина тиску висівної секції забезпечує зусилля до 140 кг. Зносостійкі чистики сошників із Widia забезпечують якісне очищення від налиплого ґрунту. Карданний привід дозувального апарата Synchro MotionTM, порівняно з традиційною ланцюговою передачею, не потребує щоденного змащування та характеризується високою надійністю. Система контролю глибини з двома колесами дає змогу безступінчасто регулювати глибину висіву до 12 см. V-подібні прикочувальні колеса мають 2 положення та 4 варіанти налаштування тиску.

Неабиякий попит у аграріїв має універсальна пневматична сівалка SP 8 це нове покоління сівалок точного висіву для всіх типів насіння по культивованому ґрунту. Основна концепція цієї машини полягає в простоті, як з точки зору конструкції, так і з практичності використання. Гнучкість висівних секцій та великий вибір різних конфігурацій дають змогу адаптувати сівалку до різних ґрунтів і насіння.

Завдяки сівалкам SP 8 можливо виконувати сівбу просапних культур із міжряддям 70 см максимально точно, ефективно та надійно. Сівалка обладнана системою внесення мінеральних добрив, монітором потоку насінин і гідравлічними маркерами, варіативно – різними висівними елементами для максимальних результатів за висіву різних культур. Невелика висота падіння насіння в поєднанні з легко й точно налаштовуваними селектором і колесом регулювання глибини дають змогу проводити сівбу з максимальною точністю стосовно норми та глибини загортання насіння.

Постійний контроль за якістю висіву забезпечує монітор потоку насіння, який встановлено в кабіні трактора. За допомогою панелі індикації контролю висіву V1200 можна контролювати основні параметри сівби та слідкувати за кількістю засіяних гектарів. Для агрегатування сівалок SP 8 потрібні трактори з потужністю двигунів 80 – 100 к.с.

Great Plains

Компанія Great Plains представляє нову просапну сівалку позитивного (надлишкового) тиску YP-825A-16TR, яка може працювати за технологією Twin-Row (здвоєний рядок). Для підвищення універсальності 8-рядні просапні сівалки Yield-Pro можуть бути укомплектовані стандартними одинарними рядками або інноваційною конструкцією зі здвоєними рядками з міжряддям 76,2, 91,4, 96,5 або 101,6 см.

Сівалка YP-825A-16TR висіває кукурудзу, соняшник, сою або ріпак здвоєними рядами із відстанню 20 см між рядами та 70 см між центрами здоєних рядів. У сусідніх рядах насіння розміщується в шаховому порядку (зміщене одне відносно другого). За норми висіву 79 тис. насінин/га відстань між насінинами у ряду становить 33,3 см, що втричі збільшує зону живлення коренів рослин порівняно з традиційним міжряддям (70 см). Сівалка обладнана системою внесення гранульованих мінеральних добрив.

Більша площа живлення рослини впливає на товщину стебла, а отже, і на стійкість рослини загалом. Також це дає змогу отримувати більше поживних речовин, що справляє позитивну дію на розвиток качана, його діаметр і кількість рядів зерен. У разі вирощування кукурудзи для забезпечення кормових потреб, результатом буде більша листостеблова маса порівняно з традиційною технологією на тій самій площі.

На сівалках YP-825A-16TR застосовують висівну секцію 25-ї серії для підвищення точності сівби, подовження строку служби та спрощення технічного обслуговування. Ця секція не лише постачається із широким спектром висівних дисків для різних видів насіння, але і сам споживач також має змогу обрати прикочувальні колеса, щоб вони відповідали всім умовам роботи та способам сівби. Гідравлічний вентилятор забезпечує висівні апарати сівалки YP825A необхідним позитивним тиском для досягнення надзвичайної точності. 10-сантиметрові патрубки та пропорційні кільця забезпечують однаковий тиск у кожній висівній секції без його втрати.

Сошники серії 25 призначені для точного висіву, і характеризуються високою зносостійкістю. Конструкція паралелограмних важелів дає змогу завжди утримувати оптимальне робоче положення, що забезпечує максимальну точність розміщення насіння у рядках, а отже, збільшення врожайності. Рама і литі паралелограмні важелі міцніші, ніж на традиційних сошниках із міжряддям 76,2 см. Невелика ширина дає змогу працювати зі здвоєними рядками – відстань між парами рядів становить 20,3 см. Сошники можуть бути обладнані системою автоматичного регулювання тиску на ґрунт у межах 90 – 120 кг, а також іншими допоміжними опціями для ефективної роботи у різноманітних ґрунтових умовах. Серед опцій – декілька видів прикочувальних коліс, різні типи колтерів та очищувачів рядків, а також три варіанти бокових коліс сошника шириною: 64 мм (здвоєні рядки), 76 мм (міжряддя 38,1 та 50,8 см) та 102 мм (міжряддя 76,2 см).

Horsch

Німецька компанія Horsch виготовляє пневматичні причіпні сівалки точного висіву Maestro CC (8 і 12 рядків) та Maestro SW (16, 18, 24 та 36 рядки). Сівалки мають найкомпактніший дозатор точного висіву, який дає змогу змінювати норму висівання насіння в діапазоні від 20 тис. до 400 тис. насінин на гектар. Унікальна запатентована система дозування об’єднує в одному блоці вакуумний дозатор, електромотор і модуль керування. Завдяки новому пневматичному дозатору насіння з рівномірною швидкістю та високою точністю під тиском вкладається в ґрунт. Використання нового дозатора дало змогу виконувати сівбу на підвищених швидкостях, відповідно, майже на 50% збільшилась і продуктивність посівних агрегатів.

Для досягнення високої якості сівби важливо було забезпечити плавний перехід руху насіння в зоні укладання посівного матеріалу від колового до прямолінійного. Розроблений конструкторами Horsch регульований відсікач спрямовує насіння в трубку насіннєукладача без виникнення відцентрових сил. Вдалося досягти найвищої точності дозування, яку контролює електроніка, й яка не залежить від частоти обертів дозувального диска.

Легка і компактна сівалка Maestro CC має бункер для добрив об’ємом 2800 л та місткості для насіння по 70 л на кожній висівній секції. Ширина міжрядь під час сівби може становити 45, 50, 70, 75 та 80 см. Сівалки цієї модифікації для агрегатування не потребують великої потужності трактора. Зокрема, для роботи 8-рядкової сівалки Maestro CC достатньо трактора з потужністю двигуна до 120 к.с.

Сівалка Maestro SW має причіпний двосекційний бункер великого об’єму (2000 л для насіння та 7000 л для добрив), що дає змогу тривалий час працювати без дозаправок і таким чином підвищує продуктивність агрегату. Maestro SW обладнана системою Seed on Demand для безперебійного подавання посівного матеріалу на кожен дозатор. Сівалки модифікації SW висівають просапні культури з міжряддям 70 або 75 см. Потужність трактора для агрегатування цих машин визначають виходячи з того, що на 1 м ширини захвату потрібно не менше ніж 20 к.с.

John Deere

Компанія John Deere (США) виробляє широку гаму техніки для сівби просапних культур у різноманітних ґрунтово-кліматичних, агроландшафтних і виробничих умовах – моделі 1785, 1745, 1715 серії 1700 і серія DB. Кожна з цих сівалок має свої конструктивно-технологічні особливості.

Cівалки моделі 1785 універсальні. Вони виконують 6- або 8-рядну сівбу просапних культур із шириною міжрядь 70 або 76 см, а також із шириною 45 см за 12-рядної пропасної сівалки. Сівалка може бути укомплектована баками для внесення мінеральних добрив.

Причіпні сівалки моделі 1745 використовують для просапних культур у разі традиційної, мінімальної та ґрунтозахисної технологій. Сіяти ними можна за наявності на поверхні поля великої кількості рослинних решток попередника та нерівних борозен. Сівалку використовують під час роботи в міжрядді 70 см (16 рядків). Також вони укомплектовані баком на 2400 л для мінеральних добрив для одночасного їх внесення в два рядки.

12-рядні навісні сівалки моделі 1715 висівають просапні культури з шириною 70 см. Характерною їхньою особливістю є рама, яка складається вертикально.

Сівалки серії DB із вакуумною та механічною системами висіву мають високу продуктивність. Їх використовують як за класичною, так і мінімальною технологією обробітку ґрунту. Сівалки випускають шести варіантів із 16-, 24-, 32- або 36-рядковим виконанням. Ширина міжрядь може бути 45 або 70 см.

Усі просапні сівалки John Deere оснащені висівними секціями нового покоління MaxEmerge XP, які поєднують переваги попередніх розробок, маючи при цьому вищий рівень продуктивності та надійності. На секціях встановлені зносостійкі дискові ножі сошників серії Diamond, нові підшипники дворядних сошників, удосконалені копіювальні колеса, а також модернізовані кожухи насіннєпроводів. Усі ці інновації поліпшують експлуатаційні характеристики сівалок.

До стандартної комплектації всіх моделей входить система дозування насіння VacuMeter, яку за допомогою зміни висівного диска можна перелаштувати на сівбу іншої культури або насіння іншого розміру. Сівалки можна оснащувати іншими системами дозування – дозаторами з пальцьовим захватом або радіальними. Кожна з цих систем забезпечує точну відстань між насінинами в рядку і дотримання норми сівби.

Kuhn

Компанія Kuhn (Франція) пропонує пневматичні сівалки точного висіву Planter 3, які виготовляють із суцільною та телескопічною рамою, а також з такою, що складається.

Пневматичний висівний апарат сівалок Planter 3 застосовують для сівби культур із міжряддями більше 25 см. Насіння з бункера потрапляє у картер та нижню частину камери відбору, де й відбувається присмоктування по одній насінині до кожного перфорованого отвору на диску. У нижній точці, яка розміщена на рівні дна борозенки, процес присмоктування призупиняється, і насіння висівається. Ежектор забезпечує однакову відстань між висіяним насінням із великою точністю. Одночасно відбувається контроль норми сівби на кожній висівній секції.

Сівалки обладнують спеціальними сошниками для сівби цукрових буряків на глибину 0 – 3 см та кукурудзи на глибину 3 – 6 см. Висівні секції можуть спиратися на задній коток, або на переднє колесо та задній коток. Регулювання глибини висівання відбувається, у першому випадку, за допомогою зміни положення заднього прикочувального котка відносно сошника чи за допомогою зміни положення переднього колеса та заднього котка, що дає змогу відслідковувати рельєф ґрунту і дотримуватися високої точності глибини сівби.

На сівалках Planter 3 передбачена можливість відключення процесу сівби на обраних секціях. Керування цим відбувається на базі контролера, який розміщений прямо в кабіні трактора. Цей прилад дає змогу вмикати або відмикати кожну висівну секцію. Відключення відбувається послідовно, починаючи з крайніх секцій.

Для сівби просапних культур за мінімальною технологією обробітку ґрунту компанія Kuhn рекомендує пневматичну 16-рядкову сівалку точного висіву Maxima 2TМ, яка дає змогу проводити сівбу кукурудзи, соняшнику й інших просапних культур із міжряддям 70 см та одночасним внесенням міндобрив.

Посівне ложе відкривається двома дисками діаметром 400 мм, між якими вмонтований сошник. Форма борозенки унеможливлює галопування або кочення насіння. Завдяки збільшенню власної ваги модулів (у межах 125 – 150 кг), двох додаткових пружин (20 кг кожна) та розміщенню насіннєвого бункера (52 л) над сошником вдалося досягти підвищення тиску на сошник.

Завдяки паралелограмній підвісці кожен модуль сівалки відмінно копіює нерівності ґрунту, що запобігає відхиленню руху секцій за глибиною сівби та сприяє однорідному проростанню насіння. Збільшено розмір дозувальних дисків до 262 мм, завдяки чому поліпшилося дозування насіння та є змога працювати на підвищених робочих швидкостях.

Для агрегатування з тракторами невеликої потужності передбачені моделі сівалок Maxima 2TМ із кількістю рядків 3, 4, 6 або 8.

Amazone

Компанія Amazone (Німеччина) виготовляє пневматичні причіпні сівалки точного висіву EDX 6000-T та EDX 9000-T, що є продовженням лінії агрегатів преміум-класу, створених для використання у великих господарствах. Вони висівають кукурудзу й соняшник із міжряддям 70, 75 та 80 см, ширина захвату – 6 та 9 м відповідно.

Сівалки EDX відрізняються від аналогічних машин новітньою системою дозування, висівання та загортання насіння Xpress. Її використання дало змогу збільшити робочу швидкість агрегатів до 15 км/год, відповідно, майже вдвічі збільшилась і продуктивність.

Точне пневматичне розподілення насіння відбувається на 8 рядків (EDX 6000-T) і на 12 (EDX 9000-T) на центральних висівних барабанах. Чистики на барабанах регулюються централізовано й синхронно. Сівалки можна оснащувати електронною системою дистанційного регулювання чистиків. Завдяки автоматичному адаптивному регулюванню позиції чистика (вперше у сівалок пунктирного висіву) якість сівби значно поліпшується, особливо за підвищеної швидкості руху посівного агрегату.

Після відокремлення від дозатора зерно під тиском із високою швидкістю крізь патрубки потрапляє до сошників, де пластиковий приймальний диск м’яко і не травмуючи приймає насіння і загортає його в борозну. Поперечний переріз борозни тепер має не V-подібну, а прямокутну форму, тож приймальний диск повністю перекриває борозну навіть із країв, забезпечуючи оптимальне загортання насіння в різних ґрунтових умовах та унеможливлюючи його перенесення чи галопування.

Сівалки EDX 6000-T і EDX 9000-T обладнані бункером для посівного матеріалу об’ємом 600 л та двома по 400 л, а також бункерами для мінеральних добрив на 3000 і 5000 л відповідно. Агрегатування сівалок потребує дотримання особливих вимог щодо гідравлічної системи тракторів, зокрема, насос постійної продуктивності має створювати тиск у магістралі 190 бар і розвивати продуктивність 120 л/хв.

Väderstad

В Україні компанія Väderstad реалізовує весь модельний ряд просапних сівалок Tempo, призначених для висіву кукурудзи, соняшнику, сої та сорго. Це Tempo R, Tempo Т Combi, Tempo V та Tempo F – причіпна, зі складною рамою, яка висіває 6 або 8 рядків із одночасним внесенням гранульованих мінеральних добрив. Сівалки Tempo F найпридатніші для роботи саме в умовах України.

Tempo F можуть мати чотири різних, але фіксованих міжрядь. 8-рядна сівалка додатково оснащена опорними колесами, які підтримують її під час розворотів, забезпечуючи плавний хід. Транспортна ширина становить 3,3 м. Сівалка Tempo F 6 обладнана бункером для добрив об’ємом 1200 л, а об’єм бункера для добрив сівалки Tempo F 8 становить 1700 л. Сошники для висіву добрив Tempo F довантажуються під дією розтягування пружин і в процесі налаштування можуть збільшувати тиск на ґрунт до 150 кг.

За допомогою сівалок Tempo сівба виконується на високій швидкості з винятковою точністю та якістю. Відтак досягається унікальне поєднання продуктивності з високою якістю посівів, що є основою майбутнього врожаю.

Унікальний висівний пристрій ilstring Seed Meter, який використовують на всіх сівалках Tempo, здатен проводити висів 28 насінин за секунду. Цей пристрій забезпечує точність висіву на високій швидкості навіть за умов сильної вібрації під час роботи на схилах. Для переміщення насіння через вузьку висівну трубку використовується надлишковий тиск. Цей принцип переміщення називається «точний постріл» PowerShoot.

Сівалки Tempo різних модифікацій об’єднує те, що їх можуть оснащувати трьома різними типами електронних пристроїв керування, зокрема пультом керування Control Station, який встановлюють на більшості сівалок Väderstad; системою Isobus, а також системою керування, що заснована на використанні присторю iPad, за допомогою якого зв’язок із сівалкою здійснюється через бездротову мережу Wі-Fі.