Проблеми конопляного бізнесу в Україні

0

Посівні площі під технічними коноплями в Україні зменшуються через відсутність сучасних потужностей з первинної переробки конопляної соломи/трести та кримінальні провадження, які відкривають на аграріїв, що вирощують технічні коноплі.

Про це в коментарі для AgroPortal.ua розповів президент асоціації «Українські технічні коноплі» Олександр Ігнатюк.

Відповідно до його слів, у 2017 році культивувалося близько 2,7 тис га під найрентабельнішою сільськогосподарською культурою. У 2018 році — 1,3 тис га, а в 2019 — ще менше, тоді як з 2012 року (після скасування вимоги щодо обов’язковості охорони) до 2016 площі щорічно подвоювалися.

«Найголовнішими проблемами розвитку галузі є, по-перше, відсутність сучасних потужностей з первинної переробки конопляної соломи/трести, у тому числі, на мобільних платформах», — зазначив пан Олександр.

Він вважає, що таке становище обумовлене існуючими абсурдними положеннями Постанови КМУ №589 від 2009 року, відповідно до яких «знищення залишків після переробки стебел конопель здійснюється суб’єктами господарювання після їх зважування шляхом щоденного спалювання». Наприкінці 2019 року асоціаціація ініціювала внесення змін у вищезазначений нормативно-правовий акт.

«При тому, що первинна переробка стебел технічних конопель підвищує рентабельність культивування конопляної рослини до $2-2,5 тис/га. Для порівняння: без отримання конопляних волокон та костриці на одному гектарі тільки на товарному зерні заробляють від 700 до 800 $/га», —сказав Ігнатюк.

Також, за його словами, бізнес гальмують кримінальні провадження, які відкривають на аграріїв, що вирощують технічні коноплі (абсолютно соціально безпечні), за ініціативою зацікавлених в особистому збагаченні співробітників правоохоронних органів.

«Усі справи розсипаються в судах, бо закон — на боці сільгоспвиробників. Урешті-решт кримінальні провадження закривають за відсутністю складу злочину, однак за 3-4 місяці, поки триває процес, на фермерів здійснюється шалений психоемоційний тиск, та з них вимагають 300-400 тис грн, за що обіцяють «зам’яти» справу», — розповів він.

Директор Асоціації стверджує, що в Україні потрібно змінювати підхід державних службовців до вирощування технічних конопель.

«Наприклад, у США в грудні 2018 року були внесені зміни у Закон «Про фермерські господарства», якими на федеральному рівні було врегульоване питання щодо культивування промислових посівів технічних конопель. Відтоді у найбільш розвиненій країні світу площі посівів під технічними коноплями миттєво збільшилися майже в 100 разів — до 60 тис га, й країна стала другою в світі за вирощуванням найбільш прибуткової сільськогосподарської культури», — зазначив він.

Ігнатюк підсумував, що загалом рентабельність вирощування технічної коноплі в компаніях-членах асоціації не опускалася нижче 70-80%.