Економічна стратегія від МЕРТ: планують зростати через інвестиції

0

17 лютого Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства презентувало «Економічну стратегію: зростання через інвестиції».

Про це повідомляють у МЕРТ.

За 5 років уряд планує збільшити ВВП країни на 40%, створити понад 1 млн робочих місць і залучити $50 млрд.

«Саме інвестиції є наріжним каменем цієї стратегії. Інвестиції — це нові робочі місця, а робота — це можливість для українців заробляти та жити краще. Ми працюємо, щоб допомогти людям знайти легальну роботу із білою зарплатою, а якщо людина хоче працювати на себе та мати власний бізнес — створити умови для його успішного ведення», — заявив міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов. – Ми говоримо про інвестиції, як в основні засоби та технології, так і в людський капітал. До 2024 року Україна має перейти до топової групи індексу людського капіталу, а середня тривалість життя вирости до 75 років».

Відповідно до бачення стратегії для стрімкого нарощення інвестицій, зусилля концентруються на трьох напрямках: створення ефективних ринків, інвестиційних ініціатив та ефективних інструментів системи управління державними фінансами.

У міністерстві повідомляють, що планується демонополізація ринків:

«Уже демонополізовано ринок спирту. На черзі — створення конкурентних ринків вітчизняних університетів та медичних закладів. Далі — ринки вантажних і пасажирських залізничних перевезень та енергетики».

Також передбачаються інвестиційні ініціативи. Мова йде як про державні інвестиції в інфраструктуру, так і про залучення приватних інвесторів у фінансування інфраструктурних об’єктів через механізм державно-приватного партнерства, зокрема, концесій. Вважають, що ефективність вітчизняного бізнесу страждає від «вузьких місць» у транспортній сфері, тож серед пріоритетів — дороги, розширення доступу залізної дороги до портів, електрифікація залізної дороги, розвиток річкового транспорту – планують модернізувати Дніпровський каскад.

Побудувати інфраструктуру лише державними коштами неможливо, переконані в міністерстві. «Відтак напрямок інвестиційних ініціатив — залучення приватних інвесторів у фінансування інфраструктурних об’єктів через механізм державно-приватного партнерства, і зокрема концесій. Уряд уже провів успішні концесійні конкурси у двох чорноморських портах — Ольвії і Херсоні. На черзі — інші порти, пілотні проекти ДПП у аеропортах, дослідження залізничних станцій для старту пілотів по їх концесіях», –  йдеться в повідомленні.

Наступним напрямком залучення приватних інвестицій є приватизація державних підприємств і банків. Протягом цього року уряд планує продати більше 300 об’єктів малої приватизації та 5 великих підприємств через Фонд державного майна. Для великих підприємств інвесторам пропонуються додаткові стимули — «податкові канікули»: звільнення від податку на прибуток на 5 років при інвестиціях від $10 млн у разі збереження профілю підприємств, включених у ланцюги високотехнологічної доданої вартості.

Для великих інвестиційних проектів (понад $100 млн) планують запровадити спеціальну програму з координації, супроводу та підтримки інвесторів. У відповідних інвестиційних договорах стратегічних інвесторів з урядом та місцевими органами влади можуть бути передбачені відповідні інвестиційні стимули, наприклад, виділення земельних ділянок, забезпечення доступу до інфраструктури, податкові пільги тощо.

Також будуть продовжувати розвиватися індустріальні парки. Зараз їх 43 парки, 7 із них було створено за останній рік. За наступні 5 років уряд планує повністю облаштувати всі парки (наразі 12) і залучити керуючі компанії й учасників. На основі цих парків хочуть залучити $5 млрд інвестицій, які забезпечать створення 50-100 тис робочих місць.

Стимулювання банківського кредитування та страхування – ще один напрямок інвестиційних ініціатив. Сюди входить підтримка мікро та малого бізнесу через програму Доступні кредити 5-7-9%, система страхування експортної діяльності й програми запуску іпотечного кредитування.

В Уряді стверджують, що потрібно прискорити створення сприятливого середовища для ведення бізнесу: «Ключова увага приділятиметься посиленню верховенства права, зокрема, через налагодження механізмів верифікації через реєстри, створення системи комерційного арбітражу, зміцнення виконавської дисципліни за рішеннями суддів тощо».

Крім того, активно впроваджуються ефективні інструменти системи управління державними фінансами – нова митниця і податкова, фінансовий моніторинг і фінансовий контроль. У податковій системі є потенціал зниження податків на інвестиції, активності та працю за рахунок додаткового навантаження на негативні ефекти (забруднення, алкоголь, тютюн) та активи.

«Сукупно драйвери інвестицій і зростання мають забезпечити досягнення мети у 40% зростання економіки. Для того, щоб ця амбітна програма зростання економіки через інвестиції запрацювала, нам потрібно тримати темп. Президент, уряд, парламент та місцеві органи самоврядування мають продовжити працювати єдиною командою», — наголосив Тимофій Милованов.