ПОВЕРНЕННЯ EUROTIER У «ЖИВИЙ» ФОРМАТ

0

Листопад завжди асоціювався з міжнародними аграрними виставками в Німеччині. І от після перерви на карантин Eurotier з 15 по 18 листопада зібрав 1600 експонентів з понад 50 краін у 14 павільйонах ганноверського виставкового центру.Трендові напрямки розвитку європейськоі галузі тваринництва відображаються в новинках представлених на виставці: покращення умов утримання, гігієна та профілактика хвороб тварин, мінімізація викидів. В перший день виставки зазвичай проходить церемонія нагородження переможців конкурсу інновацій, яких щоразу обирає поважна комісія. Пропонуємо долучитися й познайомитись з найцікавішими.

Організатори найбільшої в Європі виставки з тваринництва EuroTier – Німецька сільськогосподарська спілка (DLG) – неодноразово заявляли, що розмірковують над поверненням у формат «наживо». Чи повністю, чи частково з онлайн-форматом – так гостро питання з самого початку не стояло, адже останнім часом такий формат проведення заходів показав себе дуже добре

Анна Назаренко,

Agroexpert (Німеччина-Україна)

Вже у вересні було оприлюднено переможців традиційних і нових конкурсів від EuroTier. Без улюблених усіма Innovation Award EuroTier/EnergyDecentral та Animal Wel- fare Award, звісно, не обійшлося, але до них організатори додали ще один з «поглядом у майбутнє» – DLG-Agrifuture Concept Winner. До конкурсу орієнтованих на майбутнє аграрного сектору концепцій DLG підштовхнули значні зміни, які відбулися останнім часом у світі, та тим чи іншим чином вплинули на розвиток сільського господарства й тваринництва зокрема. Особливий вплив, як відзначили організатори, мали нові виклики і трансформації, перед якими цивілізоване людство постало після 24 лютого. Це дещо змінює загальний настрій та атмосферу всієї виставки й заходів у її рамках. Проте загальна лінія проведення виставки не змінюється, і це стало стимулом для багатьох експонентів цього року знову приїхати в період із 15 по 18 листопада у Ганновер.

Загалом на участь у виставці вже подали заявки майже 1700 компаній та організацій, трохи менше 60% з них – представники 53 країн світу, решта – Німеччини. Навіть з Китаю, попри ускладнення подорожей через пандемію, вже зголосилися приїхати близько 40 компаній.

Учасники виставки подали 185 заявок на конкурси інновацій та Animal Welfare (добробут тварин) від DLG. Із новинок для різних галузей застосування у тваринництві комісія з інновацій обрала 4 золотих і 14 срібних медалістів, а також визначила трьох переможців у галузі добробуту тварин. Почнемо з золотих та срібних медалістів.

Золото

Варто зазначити, що 2 продукти, які отримали золоті медалі, були також відзначені нагородою від конкурсу продуктів для добробуту тварин Animal Welfare. Перший з них – SoundTalks від Boehringer Ingelheim Vetmedica GmbH. Система на основі штучного інтелекту, яка моніторить та аналізує респіраторний статус здоров’я свиней на дорощуванні й відгодівлі. У приміщенні встановлюють монітори з мікрофонами, які вловлюють «тривожні» звуки – симптоми респіраторних захворювань (кашель). За допомогою спеціального алгоритму система може відрізнити цей тривожний звук від інших. Крім того, вона постійно аналізує інтенсивність кашлю і в період відпочинку тварини, що дає змогу визначити ризик захворювання на 5 днів раніше, ніж зазвичай може визначити фермер чи ветлікар. Система SoundTalks сповіщає фермера за принципом світлофора на смартфон або ноутбук, і тоді можна швидко діагностувати збудника. Завдяки вчасному лікуванню симптомів часто з’являється можливість відмовитися від використання антибіотиків або цілеспрямовано провести антибіотикограму.

Система поки що нова на ринку, втім, уже випробувана на практиці, вона підвищує шанси тварини на одужання, допомагає зменшити застосування антибіотиків й використовує кашель, як індикатор добробуту тварин.

Другий «подвійний» золотий призер – Stimulor StressLess. Це доволі проста річ – дійкова гума від компанії Siliconform Vertriebs GmbH & Co. KG.

Розробляли її за принципом «все, що треба конкретній тварині», адже тваринники давно помітили, що великою проблемою в молочному скотарстві є пошкодження дійок корів під час доїння саме через невідповідну за розміром або формою гуму. Гума Stimulor StressLess має хвилеподібну форму, що відрізняє її від звичних дійкових гум, а адаптувальна фаска на гумі дає змогу використовувати її для доїння дійок різного розміру. Ця фаска, завдяки своїй хвилеподібній формі, реагує на різницю тиску між стаканом та гумою, і якщо потрібно, впускає зовнішнє повітря для вирівнювання тиску: так запобігають підвищенню вакууму в верхній частині доїльного стакану, затягуванню дійки й пошкодженню її тканин. Завдяки хвилеподібній фасці на верхній частині дійкової гуми остання придатна для застосування на дійках будь-якого розміру, тож для доїння всього дійного стада можна використовувати лише один тип гуми.

Ще один інноваційний продукт для дійного стада із золотою медаллю від GEA Farm Technologies GmbH – система GEA AutoDry для дбайливого та ефективного переведення корів на сухостій. Менеджер стада може активувати функцію для кожної окремої тварини приблизно за десять днів до запуску за допомогою програмного забезпечення для менеджменту стадом. Потім AutoDry автоматично регулює зняття доїльних стаканів після видоювання певного цільового об’єму молока. Діючи відповідно до запатентованого  алгоритму,  доїльний  апарат знімається щодня раніше, тим самим зменшуючи продукування молока організмом корови природним шляхом. Цей вид запуску тільних тварин також супроводжується м’якою інволюцією молочних залоз, що позитивно впливає на наступні лактації. Загальний ризик виникнення маститу знижується, тож використання антибіотиків на фермі можна суттєво скоротити. Крім економії коштів, цей тип переведення на сухостій також менш трудомісткий у порівнянні зі звичайними заходами: обмежувальні годівля чи доїння кожної тільної тварини тоді більше не потрібні.

Автоматизація основних виробничих процесів для сталого тваринництва триває. Компанія Wasserbauer GmbH Fütterrungssysteme отримала золоту медаль за робота-прибиральника Active Cleaner, який було розроблено з першочерговою метою – зменшення викидів шкідливих газів від конярської ферми.

Це питання доволі гостро останнім часом постало у багатьох країнах Європейського Союзу. Багато виробників обладнання для гноєвидалення використовують принцип якомога швидшого видалення твердого гною з тваринницького приміщення – це приносить користь не лише довкіллю ззовні, а й середовищу всередині приміщення з тваринами, а отже, і людям, які з ними працюють. Утім, усім відомо, що цей процес займає багато часу в працівників. Робот- прибиральник Active Cleaner – повністю авто- матизована революційна система для конюшень, яка базується на штучному інтелекті. За допомогою камери роботом керує ШІ: аналізує в режимі реального часу зібрані дані та розпізнає матеріал, який треба видалити (твердий кінський гній). Робот ідентифікує всі наявні в приміщенні накопичення гною, автоматично розраховує оптимальний шлях для видалення, аналізує розмір і кількість куп гною та вивантажує його у відповідних місцях. Тож купи гною, як джерела шкідливих газів, швидко видаляються з приміщення, що забезпечує гігієну й чистоту місць утримання тварин, поліпшує якість повітря, а також сприяє суттєвому полегшенню праці тваринників.

Срібло

The Dreamstall – «стійло мрії», приблизно так назвали свій продукт розробники компанії Cowhouse International B.V., який цього року отримав срібну медаль за інновації EuroTier Innovation Award та золоту в категорії Animal Welfare Award. У питанні добробуту худоби важливою умовою для корів є можливість достатній час і комфортно лежати. Адже якщо цей процес щодня триває не менше 12 годин, у них поліпшується здоров’я копитець, суглобів, вимені, а також налагоджується жуйка. Такі умови може забезпечити правильно облаштований бокс або стійло. При цьому важливо, щоб це обладнання так скеровувало рухи тварини, аби вона лягала правильно, прямо в бокс, не поверталася чи не вкладалася впоперек, займаючи відразу кілька місць. І водночас не варто забувати, що бокс чи стійло не мають бути затісними для великих корів.

Дуга у боксі для лежання від Dreamstall дає змогу худобі спокійно стояти і за потреби природно рухатися. Особливість у тому, що за такого дизайну боксів для лежання розробники відмовилися від класичної дуги над шиєю та бокових розділювачів. У боксі замість дуги над шиєю зафіксували гнучкі, рухомі кулі з пластику з обох боків, які обмежують рухи корови в ділянці плечей під час стояння так, що вона не зможе стати поперек боксу, але при цьому в тварини є вдосталь місця для того, щоб спокійно підняти голову під час стояння в боксі. Замість бокових розділювачів встановлено горизонтальні гнучкі рами, що скеровують тварину під час стояння у центральне положення.

Тож худоба під час укладання у бокс для лежання може повноцінно та безперешкодно використовувати наявне для неї місце. Під час вставання рух корови вперед і вгору скеровує не горизонтальна дуга над шиєю, а пластикові кулі з боків. Такий бокс не заважає природній поведінці й рухам худоби й сприяє підвищенню комфорту та здоров’я тварин на фермі.

Кормова добавка для телят E-Force (CareFoss) від Deutsche Vilomix Tierernährung GmbH – наступний срібний призер у конкурсі інновацій, яка поліпшує імунну реакцію, а отже, стан здоров’я тварин. Це відбувається завдяки вмісту в ній вітаміну Е. Адже телята з низьким рівнем Е в плазмі більш сприйнятливі до інфекцій. У період до та після відлучення поглинання організмом вітаміну Е загалом низьке, ймовірно, через низьку біодоступність комерційного (в добавках) вітаміну Е. E-Force – це новий продукт, у якому використовують найбільш біодосупну форму вітаміну Е (RRR токоферол) із додаванням лецитину для його поліпшеного захисту від окислення та кращого засвоювання. Це підвищує імунітет телят у період відлучення.

Опубліковані наукові дослідження підтвердили, що поєднання натуральної форми вітаміну Е і лецитину збільшило рівень вітаміну Е в плазмі крові до рівня, що перевищував цільовий показник у 3 мл/л, і в 2,5 рази був вище рівня контрольних телят. Поліпшення стану за рівнем вітаміну Е корелювало з покращенням імунної системи, що сприяло зниженню деяких основних показників стресу.

При цьому інноваційним є сам підхід, за якого поживні речовини комбінували одну з одною синергічно, завдяки чому підвищилася ефективність корму як джерела забезпечення поживними речовинами та підтримання здоров’я худоби на належному рівні.

Ще один срібний призер з галузі годівлі худоби – кормова добавка Bovaer від DSM Nutritional Products Europe AG. Жуйні тварини мають особливу здатність розщеплювати й переробляти важко перетравлювані речовини з грубих кормів (сіна, силосу, сінажу та зеленої маси) у харчові продукти тваринного походження в своїх передшлунках. Та під час цих процесів у рубці утворюється парниковий газ метан, шкідливий для довкілля. Його надмірному виробленню рубцевою мікрофлорою запобігає 3-нітрооскипропанол, який міститься в Bovaer. Він деактивує метилкоензим-М-редуктазу, яка є каталізатором вироблення метану. Сама ця молекула в рубці метаболізується до 1,3-пропандіолу, нітрату й нітриту і не має негативних наслідків ані для здоров’я тварин, людей, як споживачів тваринних продуктів, ані для довкілля.

Причіп до трактора BeddingCleaner (вироб- ник Hanskamp AgroTech BV) розроблений для безприв’язних корівників, в яких виникають проблеми щодо частої заміни глибокої підстилки з компосту. Інноваційна концепція причепу дає змогу видаляти гній із корівників та критих вигульних майданчиків з органічною (солома, компост тощо) або неорганічною (пісок) підстилкою. Причіп рівномірно видаляє твердий гній із підстилки, просіюючи її крізь сито, при цьому не склеєні грудочки підстилки залишаються в корівнику. Невелика частина підстилкового матеріалу приклеюється до калу, роблячи його міцнішим, що дає змогу його легко зібрати і транспортувати до інтегрованого резервуару зберігання. Завдяки вчасному видаленню гною з підстилки, вона залишається чистою та сухою, а отже, її можна довше використовувати. Зрештою, це сприяє комфорту тварин і зменшує викиди шкідливих газів у довкілля.

Компанія Förster Technik GmbH цьогоріч отримала срібну медаль за очищувальну станцію для молочних шатлів чи таксі для випоювання телят Clean & Fill Station. Раніше ручне очищення всіх частин молочного шатла, що безпосередньо контактують з молоком, як-от резервуар, насос, шланг і пістолет-дозатор, після годівлі забирало багато часу в робітників та навіть дратувало їх. Так само, як чекати, поки система наповниться водою, потім вона нагріється перед згодовуванням замінника молока. Нова станція тепер автоматизує ці два етапи роботи. Для цього варто просто приєднати молочний шатл до неї. Потім запустити програму очищення чи наповнення, і всі складники системи, що контактували з молоком, будуть ідеально очищені, вода наповнюється для наступного випоювання й нагрівається. Далі треба додати замінник молока і почати процес годівлі. Станція скорочує робочий час для очищення та наповнення до однієї хвилини на цикл годівлі. Конструкція станції складається з компактного блока керування, який просто монтують на стіні в молочній кухні, де попередньо заповнюють водою та ЗНМ або коров’ячим молоком молочний шатл. На додачу до підключення холодної й гарячої води станція має два насоси для лужних і кислотних мийних засобів. Для роботи шатла потрібно лише під’єднати шланг із з’єднанням для подавання води та мийного засобу, зливним клапаном бака й системою для передавання даних. Як і під час ручного очищення, насадку для очищення слід під’єднати до дозувальної головки молочного шланга та помістити посередині кришки резервуара. «Стиковка» відбувається протягом хвилини. На вибір є три програми очищення: лужна, кислотна або промивання чистою водою.

Належно підігріті гнізда поросят забезпечують їм оптимальний комфорт, а у перші дні життя тварин навіть підвищують шанси виживання новонароджених. Та температурний контроль підлогового підігріву в гнізді раніше відбувався за допомогою точкового вимірювання інфрачервоним термометром або повсюдно термографічною камерою. А ось візуального контролю температури в гніздах поросят до цього часу не було. Тому було важко вчасно виявити несправність однієї або кількох нагрівальних плат.

Розробники фірми MIK INTERNATIONAL GmbH & Co. KG винайшли інноваційне рішення для цієї проблеми, за яке й отримали срібло: термохроматичний підігрівач гнізда поросят Thermo W/E. Він допомагає візуально ідентифікувати оптимальну температуру в гнізді безпосередньо «на око» і швидко. Для цього елементи на поверхні підлогового обігрівача вкрили реверсивно-термохроматичними пігментами. Останні змінюють свій колір відповідно до встановленої максимальної чи мінімальної температури. Завдяки цій новій можливості простого візуального контролю температури поверхні підлогового опалення фермер може швидко визначити, як справно працює система.

Поряд з плюсами в економії витрат та робочого часу новий продукт сприяє оптимізації мікроклімату й комфорту лежання для поросят у гнізді.

Ще одна срібна новинка для свинарів від відомого виробника обладнання для свинарства – компанії Big Dutchman International GmgH. Фахівці компанії розробили інноваційну техніку для внесення підстилки в бухти OlliGES. Підстилка в свинарниках стає все більш важливою – не в останню чергу з міркувань добробуту тварин. Ось чому компанія розробила робота OlliGES, який працює із підстилкою й звільняє свинарів від напруженої та трудомісткої роботи з нею. Нова система самостійно визначає, де і скільки підстилкового матеріалу потрібно внести, і автоматично оптимально його розподіляє. Робот також може взяти на себе автоматизоване дощування у заздалегідь визначених місцях. Інтелектуальність і ступінь автоматизації системи характеризують інноваційний характер OlliGES: вночі робот, оснащений 2D-камерою та інфра- червоним освітленням, сканує стан поверхні підстилки під час «огляду» приміщення. Після цього він аналізує знятий матеріал і приймає рішення щодо «долі» підстилки на наступні 24 години. Це точно можливо для бухт площею від 0,6×0,6 до 1,5х1,5 м у цеху. Власник тварини сам вирішує, скільки поїздок з «оглядом» необхідно, і в якому ритмі робот має розподіляти підстилку протягом дня. OlliGES здатний якісно працювати з усіма видами підстилкового матеріалу з довгою та короткою нарізкою й матеріалами для активного відпочинку, включаючи гранули і дерев’яну тирсу

Однак це далеко не остання новинка, яка була відзначена срібною медаллю EuroTier Innovations Award. Цього року фірма Hölscher + Leuschner GmbH & Co. KG отримала відзнаку за optiMARKER – станцію маркування з оптичною шкалою для відгодівлі свиней. Оскільки останнім часом ринок свинини в Європі перебуває під тиском, точно визначена оптимальна забійна маса має важливе значення для економічного успіху відгодівлі свиней, а отже, для ферми загалом. У звичайних системах жива маса свиней суб’єктивно оцінюється з високим ступенем невизначеності перед продажем або її визначають за допомогою ручного зважування, що займає значну кількість робочого часу. Нову інноваційну 3D-камеру використовують для точного визначення ЖМ тварин, яких автоматично позначають фарбою з балончика у разі досягнення певних порогових значень.

Перш за все, мобільність системи є інноваційним рішенням. Оптичні та маркувальні блоки невеликі й портативні, за потреби їх можна вставляти в прості кронштейни в різних ручках. Таке застосування в кількох бухтах також дає змогу компілювати групи з різних бухт. Показники вимірювання можуть додатково зберігатися в центральній базі даних під час відгодівлі, щоб надати інформацію про ефективність відгодівлі окремих тварин (із додатковою антеною RFID) або групи. Поєднання різноманітних наявних технологій, як-от оптичні системи зважування і маркування свиней, з новими системними елементами, такими як 3D-технологія (а не 2D-технологія, яку використовували раніше) та реалізація в мобільній системі – це те, що вирізняє цю інновацію.

Інформацію про решту срібних призерів та но-винок EuroTier 2022, а також Energy Decentral очікуйте в наступних номерах журналу.