Пандемія коронавірусу, війна в Україні – серйозні виклики для світової галузі тваринництва

0

Найпотужніша міжнародна виставка EuroTier 2022 пройшла з великим успіхом у Ганновері з 15 по 18 листопада. Через роки карантинних негараздів понад 1800 експонентів із 57 країн і понад 106 000 відвідувачів із 141 країни зустрілися в Ганновері. І що знаково – серед них були українські фермери, представники галузевих асоціацій, журналісти. Адже Україна скоро переможе і має бути готовність відроджувати тваринницьку галузь швидко й дієво. 

Навіть у складні для світу часи EuroTier зміг задати важливі тенденції для майбутнього розвитку національної та міжнародної галузі тваринництва. Про це та про сучасний стан галузі тваринництва говорили на прес-конференції з нагоди відкриття виставки.

Ціни на зернові зростають

Д-р Лотар Хафельман, генеральный директор ДЛГ, відзначив, що аграрне виробництво світу зазнало великих потрясінь через страшну війну в Україні та пандемію коронавірусу. На додаток у Європі — майбутня реформа Європейської сільськогосподарської політики (ЄСП/GAP) та історична посуха, а в Німеччині африканська чума свиней заблокувала експорт до Китаю. Рівень цін на сільськогосподарську продукцію різко зріс на ЄС-27 у 2021/22 році. Зокрема, у випадку із зерном до зростання цін призвели спекуляції та невизначеність, спричинені війною в Україні. Хороший урожай і політичні торгові угоди змогли трохи пом’якшити зростання цін, але все ж таки слід очікувати високого рівня цін, що значно збільшить витрати на корми для тваринництва. Світовий збір пшениці нині не покриває рівень споживання, що призводить до скорочення запасів у основних країнах-експортерах. Виробництво та споживання падають вперше за багато років. При цьому майже 58% запасів пшениці зберігається в Китаї, а решта світу зазнає дефіциту. 

Олійні 

Рівень цін на аграрну сировину зараз дуже залежить від урожаю та експорту з України та Росії. Останніми роками обсяг торгівлі олійними культурами збільшувався різними темпами. Очікується, що загальний обсяг виробництва збільшиться у 2022/23 році за рахунок розширення вирощування сої та ріпаку. Проте через ситуацію в Україні вирощування соняшнику скорочується. У ЄС виробництво та споживання ріпаку зростає за постійно низьких запасів.

Кормові культури

Дослідження показують зниження виробництва кормів та скорочення запасів на 2022/23 рік.  Обсяг експорту знижується, ще й тому, що посуха призвела до зниження врожайності кукурудзи в Європі в 2022 році. З середини ХVIII століття в Європі не було такої сильної посухи протягом тривалого часу. Ціни на свиней у ЄС, США, Бразилії та Канаді зросли, але високі витрати на енергію та корми стримують прибутковість. Однак, незважаючи на низьку пропозицію живих тварин у ЄС, ціни на поросят залишаються низькими. На ринку молока обсяг молока ЄС нижчий за рівень попереднього року, багато підприємств в даний час працюють зі зменшеним використанням концентрованих кормів. Хоча ціна на молоко зростає, на виробників молока також впливають найвищі ціни на засоби виробництва. Взимку через посуху по всій Європі очікуються додаткові закупівлі кормів.

Енергетика

Війна в Україні призвела до зростання цін на енергетичну сировину, особливо на природний газ, який є найважливішим джерелом енергії для промисловості Німеччини. Ціни на газ у Європі, які до п’яти разів вищі, ніж у США, послаблюють ЄС з точки зору конкурентоспроможності: ціни на енергоносії, що імпортуються, зросли в лютому 2022 року в порівнянні з лютим 2021 року на 129,5%. На енергоносії, вироблені в Німеччині – на 68%, ціни на енергію для приватних домогосподарств зросли на 22,5 відсотка. Закупівельні ціни на сільськогосподарські засоби виробництва загалом у червні 2022 року були на 33,9% вищими, ніж у червні 2021 року. Внаслідок цієї кризи у структурі ЄСП виникає конфлікт цілей між «хорошим екологічним станом» та глобальною продовольчою безпекою.