Полив – необхідна умова отримання стабільних урожаїв

0

Віктор Марченко, канд. техн. наук, Agroexpert (Україна)

Штучний полив є важливою складовою системи землеробства. Зрошення – один із основних критеріїв, які визначають урожайність сільськогосподарських культур у зонах недостатнього зволоження.

 

На сьогодні зрошення потребує понад 2,5 млн га українських земель. Штучний полив компенсує нестачу природної вологи (сніг, дощ) та створює необхідні умови для росту й розвитку рослин. Сільськогосподарський потенціал південних областей України можна суттєво посилити завдяки застосуванню зрошувальних систем. 

У цьому ми переконалися, відвідавши фермерське господарство «Таврія-Скіф», земельні угіддя якого розташовані у Михайлівському районі Запорізької області. Господарство створене в 1995 р. і за понад 26 років пройшло шлях від невеликого аграрного підприємства, яке розпочинало свою діяльність на 38 га орної землі, до господарства із 7000 га земельних угідь та широким спектром діяльності. До речі, сьогодні – це один із найбільших виробників аграрної продукції у Запорізькій області.

Тут вирощують зернові й технічні культури, а також розвивають овочівництво і садівництво. Найбільше земель відведено під озимі пшеницю та ячмінь – 3700 га. Вирощують також горох, ріпак, соняшник і кукурудзу на зерно. Овочеві культури, а це капуста, цибуля, морква й столові буряки, займають площу 400 га. Під фруктові сади відведено приблизно 150 га. 

– На всіх полях, де ми вирощуємо кукурудзу на зерно, овочі, а також де розміщені садові насадження, ми проводимо полив фронтальними та круговими машинами, – розповідає керівник господарства Олег Каліман. – Однією з обов’язкових умов активного росту культурних рослин та отримання високих урожаїв є своєчасний і регулярний полив. Достатня кількість вологи у ґрунті забезпечує насамперед потужний ріст та розвиток рослин, без чого неможливо отримати високий і якісний урожай. 

За нестачі вологи листки капусти покриваються нальотом сизого кольору, набувають рожевого відтінку, їхні краї загинаються. У ранніх сортів білоголової капусти затримується ріст листків та утворюється дрібна головка. У моркви дефіцит вологи спричинює потемніння і скручування листя, у буряків – затримується ріст та розвиток коренеплодів. Листки цибулі стають сизо-білими, їхні кінчики загинаються й жовтіють. Інколи можливе завчасне утворення дрібних цибулин. 

На полив добре реагують усі культури, – веде далі розмову Олег Анатолійович, – але найбільше його потребують молоді рослини овочевих культур – капусти, цибулі, моркви та ін. Перевагою поливу також є те, що разом із поливною водою дощувальними машинами можна вносити мінеральні добрива, а щодо ефективності вирощування кукурудзи на зрошуванні – ми переконалися особисто. Завдяки поливу нам вдалося отримати урожайність зерна кукурудзи «на круг» 13,8 т/га. А на деяких ділянках була зафіксована урожайність 15,7 т/га. 

Полив ми виконуємо на площі приблизно 1400 га – продовжує керівник господарства. – Для цього у нас працює 11 дощувальних машин. Зрошення проводимо машинами кругової та фронтальної дії. Дощувальна машина кругової дії – автоматизована дощувальна машина, приєднана до гідранта закритої зрошувальної мережі. За кругового поливу зрошення відбувається завдяки обертанню консолі навколо гідранта. Дощувальна машина фронтальної дії працює аналогічно системі кругового поливу, але консоль переміщується полем під прямим кутом до лінії розподільного трубопроводу.

Полив – необхідна умова отримання стабільних урожаїв

Керівник господарства Олег Каліман

Серед наявних у нас поливних агрегатів є 2 фронтальні машини виробництва американської компанії, але через їх недосконалу роботу вони були переобладнані панелями керування та супутніми комплектуючими ТМ BAUER. Iнші 9 машин у нас від відомого австрійського виробника компанії BAUER. Ви запитаєте, чому така перевага техніки BAUER? Відповідь проста: це, перш за все, якість самого обладнання, товщина оцинкованого покриття, зручність та швидкість монтажу, а також оперативність обслуговування.

Компанія BAUER має багатолітню історію, яка починається з 1930 р. Це роки постійного вдосконалення як сервісу, так і обладнання. Центральні башти та рухомі опори стали більш стабільними, використання енергії раціональне, а витрати води менші. Ці всі показники дають змогу десятиліттями працювати техніці й тішити господаря.

Поливні машини BAUER ми використовуємо вже близько 15 років, – уточнює пан Олег. – Серед них 2 машини – це системи кругового поливу, а інші 7 – фронтальні. Наразі взаємодіємо з компанією ТОВ «АМПІР» – офіційний дилер техніки BAUER в Україні. З цією компанією у нас всі питання вирішуються оперативно та ефективно. BAUER – провідна компанія, яка має представника з боку дилерів у кожному регіоні України, тож оригінальні запчастини завжди у наявності та вчасно.

Після цього Олег Анатолійович запропонував поїхати на поля і на власні очі побачити обладнання BAUER у роботі. Оглядаючи на полі поливні машини, спочатку склалося враження, що агрегати мають напрацювання не кілька років, а експлуатуються лише перший сезон. Усе обладнання мало такий вигляд, неначе його складали просто перед нашим приїздом.

– Ось що означає австрійська якість та технології виробництва машин BAUER, пояснює керівник господарства. Велика товщина стінок труб, якісна механічна й електрична частини, правильно дібрані матеріали, а також висока технологічність виготовлення обладнання відразу помітні. Труби, які є основою прольотів, зовні та зсередини оцинковані. А гумові рукави, до яких прикріплені розпилювачі, виготовлені з довговічного матеріалу. Від розміщення розпилювача по довжині штанги залежить норма виливу води. 

Системи поливу складаються із сегментів, що мають стандартні за довжиною розміри. Кожен сегмент спирається на раму, оснащену колесами. Кожна пара коліс має автономний привід від редуктора з електромотором, що дає змогу витримувати радіальну лінійність руху всієї системи навколо центральної башти станції забору води. Порівняно з застарілими фрегатами, в агрегатів BAUER менше пар коліс, завдяки чому вони залишають менше слідів і, відповідно, менше витолочують посіви.

Поливні машини працюють під робочим тиском від 2,6 до 4,0 бар, тож не потребують потужних насосів. Максимальна швидкість переміщення фронтальних агрегатів становить 115 м/год, а максимальна лінійна швидкість систем кругового поливу дорівнює 154 м/год. Поливна норма регулюється швидкістю руху системи, адже продуктивність у системи постійна і розрахована фахівцями BAUER перед придбанням. Для рівномірності поливу по всій площі зрошування кожен розпилювач контролюють за допомогою регулятора тиску.

Полив – необхідна умова отримання стабільних урожаїв

На площах, де вирощують фруктові сади, полив виконують фронтальні машини BAUER

У господарстві з поливними машинами працює невелика бригада фахівців, яка влітку стежить за роботою поливних агрегатів, а взимку їх охороняє. «Отже, всі ці чинники дають змогу отримувати якісний урожай та встановлювати нові рекорди нашого господарства», завершує Олег Анатолійович, та бажає аграріям розвитку, гарних урожаїв  і хороших помічників у зрошуванні полів.

Полив – необхідна умова отримання стабільних урожаїв

Завдяки ефективній роботі поливної системи BAUER на окремих ділянках була зафіксована врожайність кукурудзи 15,7 т/га.