Показник Українського молочного індексу росте

0

Відсоток Українського молочного індексу (УМІ) виріс на 18,7% у вересні.

Про це на своїй сторінці в Facebook повідомив економіст інвестиційного департаменту ФАО Андрій Ярмак.

Він зазначив, що показник УМІ у вересні 2019 р. перевищив минулорічний більше ніж в півтора рази і став на 31,5% вищим, ніж в середньому за останні 8 років для вересня. УМІ за третій квартал 2019 року перевищував минулорічний за той самий період на 42,4% і середній — на 26,6%.

«Третій квартал за рівнем показника умовної прибутковості був найкращим в історії», — підсумував пан Андрій.

Показник Українського молочного індексу росте

Водночас він виділив негативні наслідки: «Здавалося б – це супер, але це такий рекорд, який взагалі не радує».

Експерт пояснює це тим, що зростання УМІ відбулося внаслідок ускладнення ситуації для українських переробників, які «виявилися затиснутими між зростанням конкуренції на ринках збуту кінцевої продукції та зменшенням пропозиції сировини».Це у свою чергу може призвести до погіршення стану розрахунків за молоко.

«Підвищення УМІ відбувалося не стільки за рахунок зростання ціни на молоко, скільки за рахунок падіння цін на зернові та протеїнові шроти. Але всі ж розуміють, що більшість фермерів виробляє ці зернові та олійні самостійно, і в значно більшому обсязі, ніж потрібно для годівлі власної худоби. Тому зменшення ціни на них, з одного боку — це зменшення собівартості виробництва (бо на собівартість потрібно відносити по ціні, а не по собівартості вирощування), а з іншого боку — це зменшення доходів від продажу зернових та олійних, що є важливим джерелом доходів господарств» – додав Ярмак.

Також він висловився з приводу того, чому більшість професійних виробників молока виступають проти впровадження аграрної реформи:

«Збільшення прибутковості не призводило до збільшення інвестицій в молочне виробництво, адже зараз всі чекають на відкриття ринку землі, і бережуть гроші на те, щоб викупити актив, який вони і так вважають давно своїм».

На жовтень пан Андрій прогнозує незначне зростання УМІ.

«Зараз намітилися тенденції девальвації валюти, тому, якщо вони збережуться, можливо, ціни на корма зростуть, що вплине на УМІ. Ціни на молоко теж можуть незначно зрости на фоні сезонного падіння виробництва. Світовий ринок на нас починає впливати все менше, але там, тенденції, переважно легко позитивні. Тому ми очікуємо незначного зростання УМІ в жовтні», — прокоментував він.