Обприскувачі Horsch – техніка на вершині досконалості

0

Віктор Марченко, канд. техн. наук, Agroexpert (Україна)

Аби відчути ефективність та якість роботи однотипної техніки різних фірм-виробників, варто не покладатися лише на розповіді та поради менеджерів, а безпосередньо побачити її в роботі у виробничих умовах.

Таким власним досвідом використання різноманітної техніки для хімічного захисту рослин володіють у ТОВ «Полковничий хутір» Ставищенського району Київської області. Журнал Agroexpert відвідав господарство та поспілкувався з його головним агрономом Сергієм Скальським. Ось що він нам розповів: – У землекористуванні нашого господарства перебуває близько 2700 га земельних угідь. Активно розвиваємо рослинництво – вирощуємо зернові та технічні культури. Це, передусім, кукурудза на зерно, озима пшениця, цукрові буряки, соя й соняшник.

Враховуючи, що кратність хімічної обробки різних культур становить від 2 до 9, то протягом періоду вегетації нам доводиться обробляти загальну площу, яка перевищує 20 тис. га. Для того, аби вчасно та якісно провести всі операції хімізації, передбачені агротехнологіями, потрібні не лише ефективні препарати, але й надійна та продуктивна техніка, яка забезпечить високу якість виконання хімічного догляду за посівами.

У господарстві я працюю вже близько семи років, – продовжує Сергій Дмитрович, – і вже маю власний досвід проведення хімічних обробок різними агрегатами. Донедавна ми використовували два причіпних обприскувачі відомих світових виробників. Утім, під час однієї з демонстрацій я побачив у роботі причіпний обприскувач виробництва німецької компанії Horsch моделі Leeb LТ, і відразу оцінив високу якість та ефективність його роботи, адже маю з чим порівнювати. Керівництво господарства довго не розмірковувало, відтепер цей агрегат працює на наших полях.

Одразу зазначу, що придбавши Leeb 6 LТ з об’ємом основного бака 6000 л, ми не помилилися. Цей обприскувач, як власне й інші агрегати компанії Horsch, має низку конструктивних особливостей та переваг, з якими не в змозі конкурувати обприскувачі інших виробників. Тож спробую охарактеризувати їх.

На нашому обприскувачі Leeb 6 LТ встановлена штанга робочою шириною 30 м із повністю незалежною підвіскою та оригінальною паралелограмною системою стабілізації, яка працює із 4-ма датчиками, що забезпечує відмінне копіювання поверхні поля. Але ці машини можуть комплектуватися штангами шириною захвату від 18 до 42 м. Висота штанги може змінюватися у межах 0,3 – 2,5 м. Відмінно працює й система стабілізації штанги, завдяки якій штанга миттєво стає у визначене положення.

Керування висотою розташування штанги обприскувача Leeb 6 LТ відбувається за допомогою системи DistanceControl. При цьому обидва крила штанги жорстко закріплені одне відносно другого. Для обробки рівного поля цього цілком достатньо. А для горбистої місцевості розроблено систему автоматичного керування: на крилах штанги встановлено 4 датчики (по два з кожного боку), які й дають сигнал на два пневматичні циліндри, що весь час перебувають у мікроімпульсі, а ті, своєю чергою, на крила, переміщуючи їх, окремо у вертикальній площині. Контролер стежить за положенням штанги, гасячи коливання, що виникають на високих робочих швидкостях або під час роботи на полях зі складним рельєфом.

Причіпний обприскувач Leeb 6 LТ оснащено компактним відцентровим насосом продуктивністю 600 л/хв, який надійно працює та практично не потребує додаткового обслуговування. Тиск, що створює насос, становить до 8 бар. За такої продуктивності бак обприскувача, ємністю 6000 л, заповнюється приблизно за 7 хв. Насос приводиться в дію за допомогою гідравліки трактора. Потрібний тиск регулюється електронікою шляхом зміни частоти обертів вала насоса залежно від інтенсивності обприскування.

Баки для робочого розчину пестицидів обприскувача Leeb 6 LТ виготовляють із поліетилену, стійкого до хімічно активного розчину пестицидів та до ультрафіолетового випромінювання. Задля якомога нижчого розташування центра ваги машини, форма бака виконана таким чином, що приблизно 1000 л від загального об’єму бака міститься на рівні висоти стебел рослин.

Наповненням бака водою керують із комфортабельного та зручного, повністю електрифікованого пульта, розташованого зліва за напрямком руху машини. Рівень наповнення бака можна контролювати за допомогою електронного дисплея, розміщеного поряд із пультом. Якщо бак повний або заповнена визначена завдяки терміналу кількість води, то подальше її постачання автоматично припиняється. Бак із чистою водою для промивання системи об’ємом 535 л розташовано в задній частині обприскувача.

Важливою особливістю обприскувача Leeb 6 LТ є розробка технічних фахівців та програмістів Horsch, яка включає набір функцій, що допомагають оператору в налаштуванні й керуванні обприскувачем, а також виконують функціональний контроль. Йдеться про керування роботою розпилювачів, що встановлюють уздовж штанги з інтервалом 25 або 50 см. Завдяки цьому обприскувати відтепер можна з висоти навіть 25 см до оброблюваної поверхні, що значно зменшує знесення препарату під час роботи у вітряну погоду, а також зводить до мінімуму випаровування робочого розчину в сухих та жарких умовах. За збільшення відстані від розпилювачів до оброблюваної поверхні понад 50 см форсунки автоматично перемикаються на інтервал 50 см.

Відмінно працює система циркуляції розчину та внутрішнього очищення обприскувача. Циркуляція робочого розчину відбувається за всією довжиною штанги відразу після вмикання робочого насоса. Завдяки цьому робоча рідина міститься у форсунках за відключеного режиму обприскування. Відповідно, моментальна активація обприскування відбувається відразу після вмикання робочого режиму.

Очищення елементів нагнітальної магістралі відбувається методом витіснення залишків робочого розчину. Допоміжний мембранно-поршневий насос постачає чисту воду до очищувальних форсунок усередині основного бака. Робочий насос всмоктує залишки робочого розчину з бака і через підвідну магістраль подає її до розпилювачів. Потрібно лише 3 с, аби розпилювачі були очищені.

Колія обприскувачів Leeb LТ може становити 1,8 м, 2 м, 2,25 м та як опція – 2,10 м. Особливістю агрегатів є підрулювальна вісь, завдяки якій обприскувач іде колією трактора. Спеціалісти Horsch підготували оригінальне рішення з використанням гіроскопа, що дало змогу відмовитися від більш складних і матеріаломістких електрогідравлічних або механічних систем. Таким чином, для використання машини досить підключити до трактора лінії робочої гідравліки, кабель освітлення й шину Isobus.

Характерну для інженерів Horsch увагу до дрібниць помітно й завдяки гладенькому днищу обприскувача, що разом із кліренсом (85 см) покликані менше травмувати рослини на полі. Не забули інженери і про гідравлічну «підніжку» для машини – «паркувати» обприскувач можна не виходячи з кабіни трактора.