Необхідно прискорювати процес синхронізації української системи сертифікації насіння до європейських стандартів

0

Одним із перспективних напрямків підвищення рентабельності є розвиток вітчизняного насінництва. Прибутковість можна підвищувати завдяки насінню, яке є товаром із високою доданою вартістю і високим експортним потенціалом.

Про це повідомила виконавча директорка Насіннєвої асоціації України Сюзанна Григоренко під час прес-сніданку «Україна — постачальник насіння до ЄС: план дій», пише agroportal.ua.

«На сьогодні європейські виробники вільно, без будь-яких обмежень та мита постачають до України насіння на суму близько $150 млн на рік, у той самий час наша країна постачає насіння до країн колишнього СРСР, а до ЄС — майже нічого. Причиною такого стану справ є відсутність рішення ЄС про еквівалентність вимог української сертифікації вимогам ЄС. Процес визнання української сертифікації Європою затягнувся і потребує вирішення найближчим часом», — зазначає пані Сюзанна.

Відповідно до її слів, у такій ситуації необхідні дії щодо прискорення процесу синхронізації української системи сертифікації насіння до європейських стандартів. Протягом останніх місяців відбулася низка важливих подій, які наблизили Україну до визнання українського насіння таким, що відповідає вимогам європейського ринку.

Сюзанна Григоренко наголошує, що для прискорення визначення України як країни, яка має статус еквівалентності щодо системи сертифікації насіння потрібно вживати заходи на вищому рівні.

«Ситуація, яка склалася, дивує. Адже навіть попри всі перестороги, які можуть бути в органах ЄС щодо того, що їм потрібно захищати власний ринок і місцевих підприємців, саме єдиний голос європейського насіннєвого бізнесу, яким і є асоціація Euroseeds, неодноразово висловлював підтримку в питанні отримання еквівалентності як Насіннєвій асоціації Україні, так і Україні в цілому», — стверджує виконавча директорка.

За її словами, зараз в Україні формується сильна насіннєва галузь: так, не лише українські, але й багато європейських насіннєвих компанії мають повний цикл виробництва, включаючи експорт насіння (ТОВ «Маїсадур Семанс Україна», «КВС-Україна», «Євраліс Семенс Україна», «Сингента», «Байєр» та ін.). Однак поки що обсяги експорту українського насіння незначні. Найважливішим експортним насінням наразі є кукурудза та пшениця.

«Європейські фермери є одними з найбільш платоспроможних у світі, і є хоч і вибагливим, але дуже ємним ринком для агротехніки, засобів захисту рослин і насіння. І єдине, що наразі потрібно, — це включити Україну до прийняття до переліку країн – не членів ЄС, які отримали статус еквівалентності щодо системи сертифікації насіння. Необхідні дії щодо прискорення процесу синхронізації української системи сертифікації насіння до європейських стандартів», — говорить Сюзанна Григоренко.