Недобір зерна озимих зернових культур може скласти до 50%

0

Загальний недобір зерна озимих зернових культур може скласти до 50% і більше, хоча це значною мірою залежатиме від подальших погодних умов.

Про це розповів завідувач лабораторії агробіологічних ресурсів озимих зернових культур Синельниківської селекційно-дослідної станції Інституту зернових культур НААН України Микола Солодушко, пише Agravery.com.

«За попередніми даними, у північній частині cтепу та в окремих областях лісостепу величина біологічного врожаю більшості сортів пшениці озимої, які висівалися в оптимальні строки після кращих попередників, може становити від 6 до 7,7 т/га; після непарових попередників — від 3,3 до 5,1 т/га», — зазначив експерт.

Проте, за його словами, господарський урожай буде нижчим за біологічний щонайменше на 10−15%, а за несприятливих умов збирання різниця у кількості вирощеного та зібраного зерна може бути значно суттєвішою.

«Більше того, у південній частині степу, зокрема в окремих районах Одеської, Херсонської, Миколаївської та Запорізької областей, стан озимих культур залишається доволі складним: значна зрідженість посівів, слабкий та нерівномірний розвиток рослин безумовно позначаться як на їхній продуктивності, так і валових зборах зернової продукції у регіоні», — пан Микола.

Відповідно до слів науковця, після дощів запаси продуктивної вологи в ґрунті на завершення третьої декади травня під озимими зерновими культурами після різних попередників у метровому шарі значно покращилися і здебільшого були близькими до середньобагаторічних значень та становили 60−110 мм. Але в окремих регіонах південної та центральної частини країни залишалися недостатніми й варіювали від 40 до 45 мм.

«Обстеження посівів озимих зернових культур показало, що на початку червня пшениця озима на більшості посівних площ завершила фазу цвітіння та знаходилася в процесі формування зернівки. У південних областях — на початку молочної стиглості зерна. У більшості сортів ячменю озимого відзначається фаза молочної стиглості зерна. Такий розвиток рослин є близьким до минулорічного, хоча й відбувається з певним випередженням (від 8 до 12 діб) у порівнянні із середніми багаторічними строками», — сказав Микола Солодушко.