Наша мета – отримати максимальну врожайність з гектара

0

Ірина Корчагіна, Agroexpert (Україна)

За сприяння ТОВ «Август-Україна»

 

Таким є основоположний принцип роботи Геннадія Смольнюка, засновника та керівника ПСП «Деметра» у Дніпропетровській області, слідуючи якому минулоріч у господарстві зібрали 5,1 т/га соняшнику.

 

Портрет господарства

ПСП «Деметра», с. Степове, Дніпропетровський р-н, Дніпропетровська область.

Засновник та директор – Геннадій Смольнюк.

В обробітку – 1 тис. га.

Ґрунти – чорноземи звичайні важкосуглинкові.

Тип обробітку – оранка та глибоке рихлення.

Середньорічна кількість опадів – 300–400 мм.

Напрям виробництва – рослинництво.

Вирощувані культури – озима пшениця, ячмінь, кукурудза, соняшник, овочі борщового набору.

Продають насіння гібридів кукурудзи та соняшнику. Цього року отримали статус насіннєвого господарства. Проводять Дні поля, присвячені кукурудзі та соняшнику, у поточному році запланували 15 га під демоділянки на крапельному зрошенні.

На підприємстві працює 10 осіб.

 

 О сьомій вечора керівника ПСП «Деметра» застаємо в полі – у розпалі висівання демонстраційних ділянок кукурудзи на полі господарства біля траси Дніпропетровськ – Донецьк. Геннадій Смольнюк особисто вивантажує з автівки мішки з насінням та слідкує, як засипають його у сівалки. Тут уже анонсує нам проведення наприкінці липня двох Днів поля: 30 липня регіонального з компанією «Євраліс Семенс» та 31 – всеукраїнського, спільно із «Заатен-Уніон».

 Починали з 7 га

ПСП «Деметра» заснували у 2000 році. До того, як зайнятися аграрною справою, Геннадій Смольнюк, металург за освітою, продавав шини до вантажівок та тракторів по всій Україні. Все змінив випадок, коли батьки пана Геннадія завдяки розпаюванню отримали 7 га землі, на яких висадили овочі. «У перший рік отримали дуже цікаву врожайність – 100 т/га томатів. І це дало поштовх спробувати більше. На наступний рік планували розширити земельний банк до 20 га, а збільшили до 150 га, і потім щороку нарощували обсяги», – згадує директор. Відтоді пан Геннадій продовжив навчання та здобув три вищих освіти – економічну, юридичну, а торік отримав диплом МВА, наразі вивчає англійську.

 Найвища врожайність соняшнику по Україні

Нині в обробітку мають 1 тис. га. І ще на 1 тис. га сусідських площ надають послуги з обробітку. Сіють зернові й олійні культури: кукурудзу, пшеницю, ячмінь, соняшник, а також овочеві. «Вирощуємо весь борщовий набір», – розповідає директор. Зізнається, що найбільше його душа лежить до соняшнику та столового буряку: «Соняшник – реально високоприбуткова культура, а столові буряки вдаються мені найліпше».

Торік зібрали по 5,1 т/га соняшнику, – найкращий урожай не лише на Дніпропетровщині, а й, мабуть, по всій Україні. 

Є чим похвалитися ПСП «Деметра» і з інших культур. Минулоріч на своїх угіддях у Дніпропетровському районі мали середню врожайність кукурудзи 6,6 т/га та 12 т/га – максимальну в господарстві. Найвищу врожайність озимого ячменю отримали у 2013 році – 5,5 т/га.

Спорудили достатньо сховищ, аби зберігати врожай усіх культур. Сушарки своєї не мають, кажуть, що донині такої потреби не було. Ось і торік на момент збирання кукурудза мала вологість 14%. Досягнутий рівень урожайності – не межа, – запевняє пан Геннадій та обіцяє і надалі працювати над максимальними показниками з гектара.

 Демоділянки на краплинному зрошенні

В умовах типового для регіону дефіциту вологи (середньорічна кількість опадів 300–-400 мм) господарство частково зрошує товарні посіви польових культур, зокрема кукурудзи та овочів. Цього року мають намір посадити «під краплину» демоділянки кукурудзи й соняшнику. Для демонстрації на Днях поля висіють 34 гібриди кукурудзи та соняшнику: по 17 кожної культури.

Ґрунти на полях ПСП «Деметра» – чорноземи звичайні важкосуглинкові. «Свого часу пробували різні системи обробітку ґрунту, навіть No-Тill, але повернулися до традиційної оранки, бо для того, щоб серйозно працювати «по нулю» потрібно оновлювати повністю техніку. Для себе визначили, що мінімальна технологія обробітку та оранка забезпечують більшу врожайність», – розповідає Геннадій Смольнюк. Нині переорюють щороку 80% угідь та на 20% площ проводять глибоке підпушування. Для максимального збереження вологи вдаються до ранньовесняної культивації. Після висіву поле обробляють досходовим гліфосатвмісним гербіцидом.

 Розмножуватимуть зернові та горох

Цього року у господарстві вирішили диверсифікувати спеціалізацію. Крім товарного виробництва, займатимуться насінництвом, позаяк уже отримали необхідні дозволи та статус насіннєвого господарства. Для початку розмножуватимуть пшеницю, ячмінь та горох для німецької насіннєвої компанії, якій довіряють, з якою давно співпрацюють і кілька років продають її готове насіння. Хоча донині не мали жодного досвіду з насінництва, не розмножували навіть для себе, тому повністю покладаються на підтримку партнерів.

У найближчих планах – продавати засоби захисту рослин. Товарні посіви планують поповнити гібридним житом.

Запитую, що спонукало зайнятися розмноженням та продажем насіння? «Чому б і ні, – відповідає директор ПСП «Деметра», – ми проводимо грандіозні Дні поля, нас знають і поважають сільгоспвиробники не лише у Дніпропетровській області, але і по всій Україні».

 Фітосанітарна перевірка кожної партії овочів

Під улюблені столові буряки пана Геннадія цього року планують відвести 50 га. Традиційно висівають два гібриди іноземної селекції у різні строки, з 20 квітня по 25 червня, аби мати врожай різних строків достигання. Посіви буряків обробляють засобами захисту компанії «Август-Україна». Директор визнає, що довіру до препаратів дістав після того, як на власні очі побачив виробництво на заводі в Білорусі.

Готову продукцію продають напряму торгівельній мережі «АТБ». Буряк не миють, фасують у ящики по 20 кг на власній фасувальній лінії. Відвантажують через день по 20 т, інколи навіть щодня. Інші овочі, як-от: томати та капусту поставляють у садочки, школи, заводи. Саме тому проводять обов’язковий фітосанітарний контроль кожної партії товару. Окрім того, після збирання перевіряють овочі на вміст пестицидів. «На органічне виробництво переходити не будемо, – відповідає на моє питання Геннадій Смольнюк, – ми і так використовуємо якомога менше пестицидів під час вирощування».

Цього року планують купити комбайн для збирання столових буряків.

 Молоді фахівці

У господарстві працюють 10 осіб. «Середній вік працівників адміністративного апарату 26 років та 38–40  – польових робітників», – розповідає пан директор та на моє прохання сфотографуватися просить по телефону підійти агронома господарства, 19-річну Яну Сімонову, яка контролює висів демоділянок з іншого боку поля. «Доброго працівника слід виховувати. Беремо молодого спеціаліста, якщо він має потенціал, то розвиваємо. Фахівця розпізнаємо зазвичай за 10–15 днів», – ділиться тонкощами кадрової політики Геннадій Смольнюк.  

 Навчалися овочівництву в Голландії, а насінництву – в Іспанії

Досвіду господарювання в ПСП «Деметра» набиралися також і за кордоном. «Об’їхав абсолютно всю Європу», – згадує пан Геннадій. Тільки у Голландії були цілий місяць, вивчали досвід із вирощування овочів. Оглядали насіннєві заводи в Німеччині, навчалися розмноженню соняшнику в Іспанії, дивилися як займаються землеробством на Канарах. Щороку відвідують найбільші міжнародні сільгоспвиставки у Австрії, Німеччині, Франції. Ось і цьогоріч Геннадій Смольнюк уже збирається на виставку Agritechnica у німецький Ганновер із групою клієнтів, які придбали по 200 мішків насіння соняшнику. 

 Надійні партнери

Звісно, із директором також говоримо про скасування мораторію і про кризу. «Із розширенням земельного банку зараз дуже складно, орендна плата становить понад 2 тис. грн/га. Але якщо скасують мораторій на продаж сільгоспземель, ми готові викупити відразу щонайменше 500 га», – розкриває карти пан Геннадій та веде далі, –  «Труднощів я не боюся: що складніше, то цікавіше. Якщо хтось у кризу боїться ризикувати, згортає справи, то ми навпаки активізуємося. Якраз у кризу 2008 року ми збільшили свої обсяги земельного банку і доходи рівно втричі». Упевненості підприємцю додають серйозні партнери, які постачають насіння та ЗЗР, вони підтримують фахово і пропонують програми кредитування.