Материнське молоко у боротьбі з кокцидіозами поросят

0
Др. Лукас Шварц, ветлікар університетської клініки для свиней,
проф., др. Аня Йоахім ветлікар, керівник Інституту паразитології,
Університет ветеринарної медицини Відня (Австрія)

Якщо хтось уже стикався з кокцидіями, то знає, що з цими паразитами вельми складно справитися. Але антитіла у материнському молоці можуть захистити поросят. Слід звертати увагу на те, щоб поросята випивали достатню кількість молозива.

Паразит Cystoisospora suis спричинює кокцидіоз поросят-сисунів. Це захворювання пошкоджує слизову оболонку тонкого кишківника, тому у поросят виникають сильні проноси, і вони погано ростуть. Також за несприятливих обставин щеплення може призвести до загибелі поросяти, та у будь-якому разі воно підвищує витрати для виробників свинини.

У нашому досліді ми інфікували свиноматок цим збудником ще у стадії поросності. Організм свиноматки виробляє антитіла та інші захисні речовини, які потрапляють із молозивом в організм поросяти відразу після народження. Убезпечені від тяжкої інфекції були краще ті поросята, які отримували більше захисних речовин.

Материнське молоко допомагає

Фактично у поросят від інфікованих матерів перебіг захворювання був значно легший, порівняно з поросятами від неінфікованих свиноматок. Поросята-сисуни інфікованих свиноматок загалом мали менше або зовсім не мали проносів, а якщо і мали, то короткотривалі. До того ж вони виділяли менше паразитів у довкілля.

Паразит Cystoisospora suis може завдати поросяті великої шкоди, проте у дорослих тварин він не викликає жодних проблем.

Антитіла для поросят

Поросні свиноматки протягом двох тижнів до опоросу утримували у своєму тілі інфекційні стадії паразитів, так звані ооцисти. Це стимулювало виробництво антитіл  їхнім організмом. На цій стадії розвитку паразити у великій кількості виходили разом із випорожненнями хворих тварин. Вони прикріплювалися до підлоги та предметів обладнання. Тому до інших поросят збудники потрапляли через рот. Потім вони закріплювалися у кишківнику, уражували його слизову оболонку та розмножувалися. Далі вже це інфіковане порося виділяло збудник.

Ці стадії паразита виживають у навколишньому середовищі впродовж декількох місяців. Дуже важко надалі утримувати господарство повністю вільним від паразитів, якщо вже раз виникала інфекція, адже постійно з’являються нові інфекції. Свиноматки також можуть проковтнути збудник. Однак вони не хворіють, а вбивають паразитів за допомогою вироблених організмом захисних речовин.

Молозиво відіграє важливу роль

Передусім одразу після народження кількість антитіл у молозиві (колострум) велика. Завдяки молозиву у кров та кишківник щойно народженого поросяти потрапляють антитіла. Для поросят це дуже важливо, адже поки вони не можуть виробляти антитіла самі. Ці материнські імунні речовини захищають їх від інфекцій у перші тижні життя. Що вищим є рівень антитіл у молоці свиноматок, то сильніша їхня захисна дія. (Хайлайт)

Більше антитіл – менше проносів

Поросята зі слабкими симптомами мали водночас і вищий рівень IgA (імуноглобуліну А) в крові. Ці антитіла містяться не лише в крові, а й переважно у кишківнику, та будують там бар’єр для збудника хвороби. Такий самий підвищений рівень IgA можна було виявити у крові інфікованих матерів. Тож антитіла відіграють вагому роль у кокцидіозі поросят-сисунів. А яку саме функцію виконують антитіла – наразі вивчають у інших дослідженнях.

Чи вакцинувати у майбутньому?

Надзвичайно велика кількість антитіл була виявлена у молозиві. Тому воно могло б слугувати основою для розробки стратегії вакцинації проти кокцидіозу поросят-сисунів. Хоча вже існують ефективні медикаменти проти цього збудника, мета використання молозива – вести боротьбу з паразитом за допомогою імунної реакції в організмі поросяти, і таким чином уникнути появи захворювання, яке призводить до економічних збитків.