Малому селу – великі можливості

0

Село Маломиколаївка Дніпропетровської області здобуло перемогу в V Всеукраїнському конкурсі «Неймовірні села України 2020» та отримало головний приз – 100 тис. грн на реалізацію бізнес-проєкту від головного партнера – Посольства Королівства Нідерландів в Україні. 

Представникам села Маломиколаївка вдалося переконати членів Експертної ради, що саме їхній бізнес-проєкт із виробництва цукатів із овочів та фруктів, що передбачає придбання обладнання для їх виготовлення, найбільше потребує підтримки.

«Особисто мене вразило, що 40 жінок зібралися (а у селі всього 278 мешканців) і почали думати, яким чином зберегти своє село, створивши комерційний проєкт. Будьмо відверті, українцям загалом складно згуртовуватися та ще й спільно заробляти, тому приклад цієї громади справді вражає. Хотілося б, щоб подібні ініціативи ширилися всією Україною та ставали показовим прикладом для інших сіл: об’єднуватися навколо спільної мети заради кращого рівня життя у сільській місцевості, давати новий поштовх розвитку села», – зазначає один із членів Експертної ради конкурсу, президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», генеральний директор ІМК Алекс Ліссітса.

Радник з питань сільського господарства Посольства Королівства Нідерландів в Україні, член Експертної ради конкурсу Рейнауд Наутен підтримує тезу, що найцінніший скарб – це люди, мешканці українських сіл, люди, які піклуються про розвиток своєї громади та шанують історію своєї землі, працюють над розбудовою сталих сільських територій з турботою про довкілля. 

«Люди, які розробляють проєкти, щоб забезпечити себе гідним доходом, заохочують інших відповідально вести свій бізнес. А ще це люди, котрі докладають зусиль, щоб популяризувати своє село на всю Україну», – наголошує він.

«Наше село є гарбузовою столицею України, тут кожне домогосподарство займається їх вирощуванням. Саме тому ми вирішили, що можна з гарбузів робити класний, а головне – корисний продукт – цукати. Тож наша перемога – це лише перший крок до реалізації великої мрії домогосподарок нашого села», – зазначає староста Петрівського старостинського округу, до якого належить село Маломиколаївка, Світлана Гарнадко.

Крім того, Маломиколаївка отримала відзнаку від Всеукраїнської асоціації громад: протягом 2021 р. село матиме комплексну консультаційну підтримку з питань розвитку громади. 

«Всеукраїнська асоціація громад насамперед переймається питанням розвитку сільських територій, і ми розуміємо, що досі в Україні немає цілісної політики сільського розвитку, навіть невідомо, яке з трьох міністерств нині цим займається. Тому будь-які ініціативи, що сприяють саморозвитку громади, дуже цінні, і їх потрібно знаходити, виокремлювати та відзначати. Цього року було дуже складно обрати як село-переможця конкурсу, так і село для спеціальної відзнаки Всеукраїнською асоціацією громад, оскільки кожен представлений бізнес-проєкт запускає процеси розвитку», – наголошує член Експертної ради конкурсу, директор з розвитку Всеукраїнської асоціації громад Ігор Абрам’юк.

Своєю чергою громадська діячка, член Експертної ради конкурсу Ольга Трофімцева додала, що громадам варто кооперуватися, адже є більш заможні й менші села, та разом рухатися далі. 

«Насправді добре, що в селах розуміють, що ніхто до них не приїде з Києва чи Нідерландів для того, щоб зробити щось. Так, можуть допомогти, але решта – залежить від громади, від молоді, яка живе в селах, яку потрібно залучати до активної участі в житті громади», – зазначає пані Ольга.

Компанія «Бейкер Тіллі Україна» цьогоріч мала свою номінацію у конкурсі «Неймовірні села України 2020». Представники компанії обрали одне з 15-ти сіл, які пройшли до етапу онлайн-голосування, для співфінансування їхнього бізнес-проєкту. Цим селом стали Підгайці Волинської області. 

«Наш проєкт з упровадження комплексного підходу до поводження з твердими побутовими відходами – це ініціатива самих жителів села. В рамках проєкту ми плануємо закупити 12 контейнерів для окремого сортування сміття. Це лише перший крок до побудови економічного та екологічного ланцюгів, які знайдуть своє місце у інших проєктах нашої громади, адже еко має стати стилем життя», – говорить начальник відділу регіонального розвитку, проєктної та інвестиційної діяльності Підгайцівської ОТГ Тетяна Сігуа.

На впровадження цієї ініціативи «Бейкер Тіллі Україна» надає 50 тис. грн.

Усі фіналісти конкурсу також отримали річну передплату на журнал Agroexpert та набір спеціалізованої аграрної літератури.