Таку провокативну назву мала дискусія, організована на початку тижня СУП та юридичною фірмою ALEXANDROV&PARTNERS.
Співголова агрокомітету СУП Владислава Магалецька відзначила, що зняття мораторію на продаж земель сільгосппризначення стало приводом для політичних спекуляцій на кшталт формули Штайнмайєра. Олег Шевцов, співголова агрокомітету СУП, розповів, що було зареєстровано аж 11 законопроектів. Сьогодні ж зранку на позачерговому засіданні Комітету з питань аграрної та земельної політики ВРУ взяли за основу законопроет голови Комітету Миколи Сольського (№2178-10). Тож очікуємо його стрімке прийняття.
За інформацією AgroPortal.ua законопроект №2178-10 передбачає скасування мораторію з 01.10.2020. Також, з важливого:
- до 1 січня 2024 року не допускається набуття юридичними особами, бенефіціарним власником (контролером) яких є іноземці, особи без громадянства, юридичні особи, створені за законодавством іншим, ніж законодавство України, іноземні держави, права власності на земельні ділянки с.г. призначення.
Вийняток – набуття у власність земельних ділянок їх орендарями, які є сільськогосп товаровиробниками не менше 3 років тому.
- встановлюється мінімальна стартова ціна продажу земельних ділянок державної та комунальної власності на земельних торгах на рівні не нижче нормативної грошової оцінки;
- встановлюється обмеження на сукупну площу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, яка може перебувати у власності громадянина та юридичної особи, та пов’язаних з нею осіб у розмірі до 35% сільськогосп земель об’єднаної громади, 15% сільськогосп земель області та 0,5% сільськогосп земель України;
- забезпечується переважне право орендаря на купівлю земельної ділянки;
- передбачається обов`язок державного реєстратора вносити інформацію про ціну (вартість) речових прав, в тому числі прав користування, до Реєстру речових прав;
- забезпечується право громадян на викуп земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства, які їм належать на праві постійного користування та праві довічного успадкованого володіння. Можливо викупити із розстрочкою платежу до 5 років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок.
Партнер ALEXANDROV&PARTNERS Ксенія Шеїн, вважає, що боятися зняття мораторію не слід, бо ринок насправді діяв завжди. Змінювали призначення земель рішенням Кабміну, оформлювали договори міни, потім зявився емфітевзис. Були випадки емфітевзису до 209 років! Спочатку без обмежень за строком, лише нещодавно лімітували 50 роками. Такі договори можна віддати в заставу, внести в статутний капітал. Виробники почали панікувати, щоб не втратити землю, бо вільних коштів на викуп немає.
Та негайно викупати не потрібно, адже оренду ніхто не відміняв. Переважне
право на викуп ніхто не відміняв.
Тож юристи радять вести работу з орендодавцями на місцях, щоб зберегти земельний масив. Продовжувати активну участь у житті села. І поступово акумулювати кошти на купівлю. Слід також провести аудит земельного банку, перевірити договори оренди, за можливості продовжити їх, щоб був час назбирати гроші.