Німецькі та інші західноєвропейські фермери звернулися до президента України Володимира Зеленського, голови Верховної ради України Дмитра Разумкова та прем’єр-міністра України Олексія Гончарука щодо недопущення дискримінації суб’єктів господарювання та обмеження конкуренції на ринку сільськогосподарських земель.
Відповідне звернення щодо цього через Посольство Федеративної республіки Німеччина було надіслано 11 січня цього року, одночасно з документом, адресованим Комітету Верховної ради України з питань аграрної та земельної реформ.
Текст підписали 25 іноземців, здебільшого, громадян Німеччини, які обробляють землю у Івано-Франківській, Київській, Чернівецькій, Тернопільській, Черкаській, Львівській, Рівненській, Житомирській, Волинській, Одеській, Закарпатській та Хмельницькій областях. Серед них такі знані в Україні європейські фермери, як-от: Йоганн Венцл, ТОВ «Дукра-Агро», Черкаська область, Дітріх Трайс, ТОВ «УІФК-Агро», Київська область, Кейс Хусінга, ТОВ «Кищенці», Черкаська область, Міхаель Дільманн, ТОВ «Дільманн-Органік», Івано-Франківська область, та інші.
«Ми, німецькі та інші західноєвропейські фермери, які заснували підприємства, зареєстровані в Україні, за законодавством України, займаємось обробітком землі в Україні в більшості уже багато років, усі ми є сімейними господарствами або належимо до невеликої групи інвесторів, котрі самі управляють своїм господарством…», – пояснюється у зверненні. Зокрема, фермери занепокоєні правками внесеними у другому читання до закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель . За ними було підкориговано проект закону у першій редакції, який передбачав право на купівлю земель сільгосппризначення власниками, які є іноземцями і які орендують землю в Україні більше трьох років та мали отримати право на її купівлю з 1 жовтня цього року. Після внесення правок купувати землю зможуть тільки українські громадяни та українські компанії.
«Вважаємо такі обмеження призведуть до нерівних умов діяльності суб’єктів господарювання на одному товарному ринку, і як наслідок обмеження конкуренції на цьому ринку; настання негативних наслідків для наших ринкових позицій», – наголошують фермери-іноземці. Вони уточнюють, що прийняття закону у запропонованій редакції порушує принцип рівного захисту державою всіх суб’єктів господарювання закріплений в ч. 4 ст. 13 Конституції України та ст. 6 Господарського кодексу України.
Крім порушення умов конкуренції фермери занепокоєні нівелюванням результатів та зусиль, яких вони доклали до обробітку орендованих ними земель в Україні протягом багатьох років. Вкладені ними кошти у розбудову господарств, трансфер інновацій та розвиток місцевостей сягають мільйонів євро.
До того ж німецькі та західноєвропейські фермери обурені пропозиціями держави з обмеження продажу земель поблизу державного кордону. «Деякі компанії наших колег знаходяться недалеко від кордону. Якщо такі підприємства залишаються виключеними з ринку землі, то це призведе до дискримінації», – йдеться у зверненні.
З повним текстом звернення можна ознайомитись за посиланням.
Ірина Корчагіна, Agroexpert
Фото thepublicsradio.org