ЄС забороняє використання ЗЗР із вмістом активних речовин на основі хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу

0

Європейська Комісія прийняла рішення щодо відкликання всіх дозволів на засоби захисту рослин, що містять активні речовини на основі хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу.

Про це повідомляє прес-служба Держпродспоживслужби.

До 16 лютого 2020 року уряди країн-членів ЄС повинні були скасувати дозволи на застосування активної речовини й вилучити будь-які продукти, що містять ці активні речовини з їхніх національних реєстрів. Відповідно до законодавства ЄС країни-члени можуть надати короткий (максимальна тривалість – 3 місяці) пільговий період для остаточного зберігання, утилізації та використання.

Також 18 лютого 2020 року країни-члени ЄС схвалили пропозицію Комісії знизити граничні допустимі залишкові межі (МДНЗР) хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу в продуктах харчування та кормах до найнижчого рівня, що може бути виміряно аналітичними лабораторіями. Перехідний період триватиме 3 місяці й не буде застосовуватися до продуктів, які вже є на ринку на дату подання заявки.

Нові, уже знижені МДНЗР, застосовуватимуться приблизно з жовтня 2020 року як для продуктів харчування, вироблених в ЄС, так і для імпортованих.

Крім того, очікується, що в законодавстві ЄС буде встановлено нижчу найнижчу межу аналітичного визначення (LOD), яка становить 0,01 мг/кг. У разі залишку понад 0,01 мг/кг розміщення товару/компонента на ринку ЄС/імпорту в ЄС для обігу заборонятиметься.

Хоча зобов’язання щодо дозволу та реєстрації не поширюються безпосередньо на Україну, переглянуті МДНЗР для цих речовин (0,01 мг / кг) можуть стосуватися й імпорту з третіх країн, таких як Україна, з жовтня 2020 року. Прийняття таких жорстких норм фактично може обмежити ввезення до країн ЄС сільськогосподарської продукції, що містить більше 0,01 мг/кг хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу.

Наразі перехідних заходів щодо допусків до імпорту не встановлено. Теоретично можливо подати заявку на допуски до імпорту до країни-члена-доповідача та Комісії щодо діючої речовини та запропонувати більш високі МДНЗР та довести, що немає ризику для споживачів і всі токсикологічні проблеми вирішені.

Найбезпечніший спосіб уникнути невідповідності МДНЗР щодо експорту зерна та насіння, їх продуктів до ЄС – виключення застосування пестицидів на основі діючих речових хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу для продукції, призначеної для продажу на ринках країн-членів ЄС.