Якісна техніка – шлях до високих результатів

0

Віктор Марченко, канд. техн. наук, Agroexpert (Україна)

Земля, сучасна продуктивна техніка, висока якість технологічних матеріалів, ефективні технології та висококваліфікований персонал є основою успішної діяльності агропромислового підприємства. За таким принципом господарюють як європейські фермери, так і українські аграрії.

Аби в цьому переконатися, ми поспілкувалися з агрономом приватного підприємства «ГОВІ» Сокальського району Львівської області Володимиром Процем. Наша зустріч відбулася, так би мовити, на нейтральній території – а саме у павільйонах Міжнародної виставки «Зернові технології 2017», що проходила в Києві.

– Наше господарство, – розповідає Володимир Григорович, – має два головних виробничих напрями – рослинництво та вирощування курчат бройлерів. Господарюємо на площі приблизно 1500 га. Найбільше земель відведено під озиму пшеницю, сою, цукрові буряки, кукурудзу на зерно й ріпак. Велику частку вирощеної продукції зернових переробляємо безпосередньо в господарстві, що слугує основою кормової бази для курчат бройлерів, яких ми вирощуємо (щороку приблизно 15 тис.).

Задля збільшення врожайності зернових і зменшення виробничих витрат фахівці компанії впроваджують ресурсоощадні заходи агротехніки, зокрема технології мінімального обробітку ґрунту, які досить широко застосовують у багатьох країнах світу з високорозвиненим сільським господарством. У ПП «ГОВІ» використовують такі сучасні технології, завдяки яким ґрунти не виснажуються, а навпаки, поліпшують свої якості і радують аграріїв високою віддачею.

Невід’ємною складовою будь-якої технології є техніка, від якої залежать якість та своєчасність виконання технологічних операцій. Одним із шляхів досягнення якомога вищих результатів господарювання є оптимізація складу й ефективне використання наявної техніки, яку застосовують у технологіях вирощування сільгоспкультур.

У господарстві питанню забезпечення технологій якомога продуктивнішою технікою приділяють підвищену увагу. Керуючись такими стратегічними напрямами, фахівці господарства поступово формують парк машин із мінімальною, але цілком достатньою для рослинництва кількістю агрегатів. Вони вважають, що в ідеалі до складу машинного парку мають входити трактори, універсальні ґрунтообробні агрегати, посівні машини, обприскувачі та збиральна техніка.

Підтвердженням цьому є машинний парк господарства, який має в своєму складі трактори та зернозбиральні комбайни John Deere, посівну техніку відомого шведського виробника Väderstad, обприскувачі Hardi, машини для внесення мінеральних добрив Rauch тощо. Як бачимо, агрегати недешеві, втім, доволі ефективні. До того ж вони ідеально вписуються у технології, що їх застосовують у господарстві.

– Велику увагу приділяємо комплексу агротехнічних заходів, – продовжує пан Володимир, – що забезпечують захист рослин від бур’янів, шкідників та хвороб. На сьогоднішній день галузь рослинництва в достатній кількості забезпечена засобами хімізації, і асортимент пестицидів постійно зростає. Головним при цьому є питання технології якомога ефективнішого використання препаратів, яка дасть можливість отримати максимальний ефект від їхнього застосування за мінімальної витрати коштів. Важливим також є питання екологічної безпеки навколишнього середовища.

Тож аби досягти бажаної ефективності хімічних доглядів, ми застосовуємо ад’юванти – препарати, які призначені для підвищення ефективності дії засобів захисту рослин та добрив. Результат досягається завдяки поліпшенню покриття та утриманню робочих розчинів на поверхні рослини, що сприяє їхньому кращому проникненню. Наприклад, використання прилипача поліпшує проникнення діючої речовини у 8 – 16 разів порівняно з робочим розчином без застосування ад’юванту.

Утім, внесення одних лише ад’ювантів недостатньо, аби повною мірою вирішити питання високої якості хімічного захисту. Потрібні ще й обприскувачі високого технічного рівня, які обладнані відповідними розпилювачами.

На власному досвіді ми переконалися, – веде далі розмову Володимир Проць, – що можна застосовувати найефективніші препарати, вносити їх сучасними обприскувачами, використовувати новітні технології, але якщо помилитися у виборі розпилювачів – якість та ефективність хімічного догляду різко знижується. Тому правильний добір розпилювачів має дуже важливе значення в усій ланці виконання хімічного догляду за посівами сільськогосподарських культур.

Останнім часом для обприскування посівів ми використовуємо подвійні плоскоструменеві розпилювачі TTJ60 виробництва компанії TeeJet Technologies. Ці розпилювачі вельми придатні для широкозахватного розпилення, при якому дуже важлива площа покриття листя й обробка всієї рослини за висотою. Розпилювачі TTJ60 – це відмінне рішення незалежно від того, який препарат потрібно вносити – фунгіцид, інсектицид чи гербіцид. Їх добре використовувати для інтенсивного обприскування під густе листя. Два одночасних напрямки розпилення з кутом 60° у різні боки – один за напрямком руху, а другий у протилежний бік, створюють відмінний ефект. Усього виконуємо, залежно від культури та умов росту рослин, від 3 до 8 хімічних обробок за сезон. Ми обираємо один тип розпилювачів, а норму внесення регулюємо тиском у нагнітальній магістралі обприскувача. Відтак нам вдалося втричі подовжити термін використання розпилювачів порівняно з рекомендованим!