Сергій Ніколаєнко, магістр вет. медицини
У промисловому виробництві для різних статевовікових груп свиней зазвичай використовують й різні види покриттів для підлоги. Ці відмінності у матеріалах та підходах зумовлені різними технологіями утримання, що, своєю чергою, має як сильні, так і слабкі сторони.
Як показує практика, неправильний вибір підлоги може негативно вплинути на продуктивність тварин, а іноді навіть призвести до виникнення захворювань, а відтак і до значних економічних втрат через подовження періоду відгодівлі та недоотримання продукції чи навіть вибраковки тварини. Розглядаючи основні види покриттів підлоги для свиней, слід зупинитися на бетонній щілинній підлозі; чавунній щілинній; пластиковій щілинній; суцільній бетонній підлозі та утриманні на глибокій підстилці.
- Бетонна щілинна підлога розрахована на високі навантаження (в середньому 600 кг/м2), а плити можуть мати різні розмірив довжину залежно від ширини ванн гноєвидалення. На промислових підприємствах її можуть використовувати як основне покриття для підлоги в тваринницьких приміщеннях, хоча зазвичай на такій підлозі утримують групи тварин на відгодівлі, свиноматок у відділенні осіменіння та поросних свиноматок у відділенні очікування за групового чи індивідуального утримання.
Такий вид підлоги дає змогу витримувати гігієнічні норми чистоти в приміщенні, оскільки практично всі екскременти тварини протоптують униз до ванн гноєвидалення. Щілинна підлога з бетону є доволі економічною і довговічною. До того ж оскільки дорослі тварини й поросята на відгодівлі виділяють велику кількість тепла, ця підлога добре поглинає зайве теплове випромінювання і додатково охолоджує тварин у спекотну пору року.
Часто задля економії власники намагаються комбінувати її з суцільно залитою бетонною підлогою, проте практика показала, що економія буде незначною, а гігієна в приміщенні в такому разі сильно погіршується. Для кнурів бетонну щілинну підлогу також можна використовувати, однак, лише у вигляді особливих видів плит, міцніших та зі зменшеною перфорацією, що дає змогу уникнути проблем із копитцями. Таким чином запобігають кульгавості, яка є однією з найпоширеніших причин вибракування кнурів. Бетонну щілинну підлогу також використовують у комбінаціях із іншими видами покриттів.
- Чавунну щілинну підлогу найчастіше використовують для покриттів під свиноматкою у станках для опоросу. Ця підлога вирізняється міцністю та добре адсорбує тепло, яке тварина починає активно виділяти з початку лактації. На відміну від бетонних плит, в яких краї доволі гострі, краї щілин чавунної підлоги мають бути згладжені, аби уникнути травмування сосків свиноматки під час лягання.
Сама поверхня чавунної підлоги також достатньо гладенька, що, своєю чергою, запобігає травмуванню суглобів на передніх кінцівках підсисних поросят під час їх годування. У разі, коли чавунну підлогу використовують для покриття всієї бухти опоросу, зону під поросятами доцільно обладнати чавунною підлогою зі спеціальним пластиковим накриттям. Через високу вартість чавунну щілинну підлогу зазвичай використовують у комбінації з пластиковою щілинною підлогою.
- Пластикова щілинна підлога досить термостабільна. Здебільшого такий вид підлоги використовують для утримання підсисних поросят та тварин на дорощуванні, адже саме ці групи мають від’ємний енергетичний баланс і полюбляють тепло. Підлогу монтують із пластин розміром 600 × 400 мм, що укладають на спеціальні оцинковані ригелі. Пластик легко мити, він є доволі стійким до парів аміаку.
Пластикові панелі можуть бути різного кольору та мати різне робоче навантаження, тож за вибору пластикової щілинної підлоги слід звернути на це увагу. Такий вид підлоги часто використовують для облаштування приміщень для груп свиней на дорощуванні. Через високу еластичність пластикова підлога не дає змогу копитцям рівномірно стиратися, що спричинює певні захворювання. Для запобігання таких проблем пластикову підлогу у відділенні для дорощування доцільно комбінувати з бетонною щілинною, зокрема, облаштовуючи зону відпочинку пластиковою щілинною підлогою, а біля годівниці – бетонною щілинною. Окрім цього, існують варіанти пластикової щілинної підлоги для розміщення в станках опоросу під свиноматкою. Однак, слід пам’ятати, що для свиноматки така підлога буде менш комфортною, ніж бетонна чи чавунна, оскільки вона гірше забирає тепло й тварина буде частіше вставати, щоб охолодитися та попити. А це збільшить небезпеку задавлювання поросят.
- Суцільну бетонну підлогу найчастіше можна побачити в старих або реконструйованих свинарниках, коли задля економії власники роблять невелику ванну для гноєвидалення вздовж приміщення. Утримання тварин на такій підлозі потребує додаткових затрат праці та призводить до значного погіршення гігієнічних норм.
Часто за переведення поросят із відділення дорощування, де їх утримували на пластиковій щілинній підлозі, на суцільну бетонну виникає масова кульгавість через інтенсивне стирання копитець і, як наслідок – значно падають прирости. Для уникнення цього можна використати гумове покриття для зони відпочинку, що зменшить максимальні навантаження на кінцівки під час лягання та вставання тварин.
Слід відмітити, в разі прийняття рішення щодо бетонування частини підлоги свинарника, власник повинен розуміти, що цим обмежить свої можливості в майбутньому та значно збільшить затрати на підтримання чистоти в приміщенні.
- Утримання свиней на глибокій незмінній підстилці останнім часом широко рекламують. Однак варто відразу зауважити, що в промисловому виробництві цей підхід мало ймовірний, позаяк практика використання для великих груп тварин себе не виправдала. Водночас для невеликих господарств із маленькими групами тварин цей спосіб є доволі цікавим і має право на життя.
Суть утримання тварин на глибокій незмінній підстилці зводиться до того, що в процесі будівництва приміщення під індивідуальним чи груповим станком закладають спеціальну компостну основу завглибшки 60–80 см, заповнену подрібненою соломою, а краще тирсою. Під час закладання туди вносять комплекс сапрофітної мікрофлори, що ферментуватиме всі екскременти. Оскільки свині полюбляють ритися в підстилці, вони будуть її постійно перемішувати, тож вона залишатиметься сухою, а шар сапрофітних мікроорганізмів перероблятиме випорожнення, формуючи при цьому теплову подушку. Відтак свині лежатимуть на теплій підлозі.
За підрахунками, такої підстилки має вистачати на 4–5 років експлуатації. Надалі вона потребує заміни й внесення свіжої культури сапрофітів. Тож, підсумовуючи сказане, можна зробити висновок, що утримання свиней на глибокій незмінній підстилці більш придатне для невеликих господарств північних регіонів, де є надлишки деревини і більш суворі зими.
Отже, обираючи варіант підлоги для вашого приміщення чи певної статевовікової групи свиней, беріть до уваги всі за і проти, враховуйте свої можливості та потреби й намагайтеся уникнути теоретичних та очевидних проблем, що можуть виникнути внаслідок вашого вибору.