Groot Groen Plus: демонстрація голландських технологій з озеленення

0

Ірина Корчагіна, Agroexpert (Нідерланди – Україна)

Редакція Agroexpert дякує All-Round Communications та особисто Frank van Suchtelen за організацію прес-туру та фаховий супровід.

Нідерланди сміливо можна називати розсадником Європи та навіть світу з декоративних та плодових рослин. Це беззаперечно підтверджує щорічна виставка з декоративно-садового озеленення у Зундерті – Groot Groen Plus.

Торік улюблену «зелену» виставку голландців та всіх прихильників цієї галузі провели на початку жовтня вже 26-й раз. Попри немаленьку історію, організатори підібрали цікаву програму та презентували нові й уже відомі сорти і види рослин.

На перший погляд може здатися, що виставку, розміщену в трьох павільйонах, можна обійти за кілька годин, проте зупиняючись біля кожного стенду, виявляється, час спливає непомітно. Виставку Groot Groen Plus 2016 відвідали на 15% більше гостей, ніж за рік до того (з 23 країн). Майже половина відвідувачів – представники професійних розсадників та садових центрів.

Моя улюблена рослина

Темою виставки було гасло «Моя улюблена рослина» (My favorite plant). Відвідувачам та експонентам пропонували назвати найулюбленіші рослини. Цікаво, що вподобання були вельми різними. Рослинами-фаворитами виставки назвали бук лісовий (Fagus sylvatica), вишню (Prunus), рододендрон (Rhododendron), магнолію (Magnolie), гінкго (Ginkgo), різні види і сорти клена (Acer), калину (Viburnum), ліквідамбар, або амброве дерево (Liquidambar), самшит (Buxus), граб (Carpinus), бук (Buche), ялину (Taxus) та тую (Thuja).

Конкурсна комісія новинок проаналізувала життя рослин, які щороку відбирають серед нових видів та рослин, і виявила, що інколи цікаві рослини, які проходять відбіркові перевірки, незаслужено «губляться» на ринку. Тому вирішили щороку «повертати» до відвідувачів виставки найцікавіші, на думку організаторів, екземпляри. Починаючи з 2013 року, таких нових старих знайомців уже назбиралося аж 12 рослин. Між іншим, забігаючи на перед, організатори вже проанонсували, що My favorite plant буде темою виставки і цього року, яка відбудеться із 3 по 6 жовтня!

Новинки 2016

Серед новинок минулого року 25 рослин номінували на звання найкращих, з яких нагородили дев’ять. Абсолютним лідером на алеї новинок конкурсне журі назвало Gaultheria procumbens (гаультерію лежачу) SpecGP11 (GAULTHIER PEARL) із родини вересових. Порівняно зі своїми найближчими «родичами» компактна зимостійка рослина формує не червоні, а білосніжні перлинні ягоди великого розміру.

Дві золоті медалі розділили між собою дві хвойні рослини – Larix kaempferi (модрина тонколуската, або японська) Magic Gold. Як запевняють селекціонери, вона є першою представницею цього виду, яка не вигорає влітку завдяки власному світлому зелено-жовтому забарвленню. Рослина росте кущем і добре реагує на підрізування.

Друга рослина – Microbiota decussata (мікробіота перехреснопарна) Lucas формує компактну крону із ніжною хвоєю. Доросла рослина може сягати 25 см заввишки та 50 см завширшки. Хоча цей вид мікробіоти зимостійкий, проте найліпше висаджувати її на добре зволожених і сонячних ділянках.

Три срібні медалі присудили Loropetalum chinense (лоропеталум) Ruby Runner із рубіново-червоними і фіолетовими листками та червоними квітами;  Thuja occidentalius (туя східна) Miss Frosty, яка утворює компактну кулясту крону з білястою хвоєю, схожою на легкий іній; Vaccinium vitis-idaea (брусниця звичайна) Lirome (FIREBALLS) із великими ягодами, що довго тримаються на кущі, тішить як гарним квітками, так і привабливими плодами, які, до речі, є їстівними.

«Бронзу» між собою поділили Juniperus squamata (ялівець лускатий) Little Joanna – новий голландський приземкуватий сорт, який повільно росте; Skimmia japonica (скіммія японська) M1 (WHITE GLOBE) – зимостійка рослина, яка за 10 років може вирости 1 м заввишки та 1,2 м завширшки, квіткові бутони білішають із похолоданням та приємно пахнуть; Taxus baccata (тис ягідний) Anna – має природну кулеподібну крону з голочками темно-зеленого кольору.

Огляд розсадників

На угіддях розсадника Lavеndel Plus панує справжня атмосфера легендарного Провансу. Тут на площі 10 га з 2005 року вирощують високоякісну лаванду для приватних територій та садових центрів. У асортименті популярні сорти – Munstead, Little Lady, Essence Purlpe, Hidcote, Blue Star. Рослини вирощують за схемою дорощування та кількаразового підрізування в полі, а потім пересаджують у великомірні контейнери. Наслідком є густий кущ, на якому утворюються до 200 квіток. У 2012 році в господарстві ввели у виробництво новий майданчик для контейнерів розміром 3 га на 350 тис. рослин. Оскільки лаванду в основному експортують до Бельгії, Франції, Німеччини та Скандинавії, то виробник має сертифікати NAK та MPS GAP.

До холдингу Lavеndel Plus також входять ще дві компанії, розташовані по сусідству: Van den Wijgaart BV та Berry Acer. Van den Wijgaart BV є родинною компанією і спеціалізується на вирощуванні безвірусних саджанців елітної суниці сортів Дарселект, Ельсаната, Ламбада, Соната у відкритому та закритому ґрунті. Щороку розсадник відправляє на продаж до Німеччини, Бельгії та Великобританії близько 15 млн саджанців, сертифікованих системою NAK та MPS.

Третій учасник холдингу – Berry Acer спеціалізується на малині. Підрощують саджанці та вирощують ягоди. На сучасному майданчику площею 3 га одночасно розміщують 80 тис. саджанців і 250 тис. рослин. Саджанці висаджують по 3 шт. у горщик і перед заморожуванням обрізають до 1,8 м, що забезпечує плодоношення вже за 6 тижнів після висаджування.

Компанію Plantenkwekerij Joost Sterke BV заснував у 1993 році батько нинішнього власника, на той час як свиноферму. З часом спеціалізацію змінили на рослинництво. Нині в господарстві мають 35 га відкритого, 0,8 га закритого ґрунту, 5 га контейнерних майданчиків. Розсадник розводить кущові рослини, як-от: фотинію, лавровишню, буки, хвойники у контейнерах до 10 л та із відкритим коренем. Господарство вирощує також власний міскантус, який потім подрібнюють для мульчування своїх саджанців. Колишній свинарник нині перетворили на музей-школу. В навчальному класі молодь займається паралельно із робочою практикою. До речі, після практики багато учнів лишаються тут працювати. Plantenkwekerij Joost Sterke BV входить у склад Tricolor Рlant, основною спеціалізацією є великомірні та вічнозелені саджанці від 1,5 до 3 м заввишки. Компанія є високотехнологічною, – всю роботу з обрізування коренів та формування крони виконують машини з висотою проходження до 3 м із GPS-управлінням.