ФАО працює над збереженням ендемічних порід тварин та добробутом фермерів зі Східної Європи

0
На прохання урядів Вірменії, Грузії та України ФAO надає цим країнам допомогу в підтримці генетичного різноманіття і сталого використання місцевих порід бурої худоби м’ясо-молочного призначення.

 

Під час дводенного семінару, який завершується сьогодні в Києві, розглянуто останні новини про цей процес, план для тваринництва і генетичну оцінку худоби, проведену в цих країнах.

 

Худоба, що представляє цінність завдяки м’ясу і молоку – важливе джерело продовольства в Східній Європі. Хоча інтенсивні форми тваринництва, ймовірно, охоплять більшу частину розведення худоби, проте, розведення племінної худоби відбувається майже виключно на сімейних фермерських господарствах у всіх трьох країнах-учасницях програми, забезпечуючи доходи безлічі дрібних господарств. Однак структурні зміни після здобуття незалежності Вірменією, Грузією та Україною в 1990-х роках зробили сильний негативний вплив на підтримку і розвиток місцевих бурих порід, що призвело до низької якості худоби і виробництва. Багатьом виробникам тваринницької продукції не вистачає потрібних знань і ресурсів для професійного розведення худоби.

 

Постійна програма підтримки ФAO була розроблена з метою підвищення добробуту сімей, що займаються тваринництвом, через збереження і розвиток порід худоби подвійного призначення, включаючи кавказьку буру і карпатську буру породи. Проект націлений на місцеві різновиди, так як вони пристосовані до географічних і кліматичних умов регіону, особливо в гірській місцевості, і здатні задовольнити потреби населення в м’ясі і молоці.

 

Хоча немає офіційних даних про чисельність поголів’я, передбачається, що популяція худоби в цих трьох країнах за останні роки збільшилася.

 

«Діяльність в рамках проекту розпочалася зі збору даних, – розповідає Тібор Суч, експерт ФАО з тваринництва, – ми зібрали інформацію, відвідавши 100 ферм і оглянувши 300 корів і 20 биків для оцінки поточного стану генетичних ресурсів і систем їхнього відтворення. Дослідження включали характеристику за фенотипом і молекулярною генетикою популяції худоби та аналіз середовища відтворення».

 

На основі отриманих даних були розроблені проекти стратегії розведення худоби і планів розвитку, з урахуванням збереження і генетичного розвитку племінних популяцій, а також негенетических аспектів розвитку породи.

 

Учасники семінару – фермери, що займаються тваринництвом, представники уряду і науковці протягом двох днів обговорювали базові документи.

 

“Мета полягає не тільки в збереженні ендемічного місцевої худоби, – сказав Т. Суч, – але і в тому, щоб шляхом вдосконалення генетичних ресурсів сприяти зміцненню стійкості дрібних тваринницьких господарств в Вірменії, Грузії та Україні».