Дощувальна установка – довгострокове капіталовкладення

0

Спілкувалася Ірина Корчагіна, Agroexpert (Україна)

Розвиваючи зрошення в Україні, вітчизняні аграрії охоче вивчають досвід країн, де цю галузь уже відпрацьовано. У бліц-інтерв’ю журналу Agroexpert американський фермер Тревіс Томсен, який нині продає дощувальні установки, розповів про перспективи зрошення, останні нововведення й про те, як розвиватиметься зрошення в Україні.

Досьє

Тревіс Томсен, 35 років

Шість років продає та налагоджує дощувальну техніку американської компанії T-L Irrigation Company за межами США, зокрема, в Росії та Україні. Компанія займає близько 33% світового ринку. До роботи у T-L Irrigation Company Тревіс Томсен займався фермерством на зрошенні, вирощував кукурудзу, сою та багаторічні трави. Зараз його ферму доглядають два управляючі.

Мешкає у штаті Небраска. Одружений, має двох дітей: п’ятирічного сина і дворічну доньку.

Кореспондент: Яке значення має зрошення у сільському господарстві?

Тревіс Томсен: Для рослин вода так само важлива, як і для людини. Як ми не можемо вижити без води, так і неможливо виростити добрий урожай, якщо рослини потерпають від нестачі води. За теперішніх посушливих умов зрошування стало обов’язковою умовою для виробництва продуктів харчування.

Кор.: У чому перевага дощувальних машин для зрошення?

Т. Т.: Машинами, які ми випускаємо, легко користуватися, вони призначені для масового сільського господарства, зокрема для обробки великих площ сільгоспкультур. Купівля іригаційної системи – довгострокове капіталовкладення для підприємства. Строк служби цих машин становить близько 40 років.

Кор.: У яких країнах поливають найбільше?

Т. Т.: Серед країн, де зрошування найбільш розвинене, – Австралія, там дощувальні установки використовують вже понад 15 років. Багато поливають у Південній Африці й дедалі більше в Україні, Росії, Казахстані та інших країнах.

Кор.: Які фактори сприяють розширенню площ під зрошенням?

Т. Т.: Здебільшого рішення про купівлю зрошувального обладнання залежить від клімату. Зараз, коли скрізь посуха, немає дощів, аграрії дедалі краще розуміють, що їм, аби вижити, потрібно запроваджувати на полях полив. Наша робота – навчити фермера зрошувати правильно, аби полив був успішним. В іригації багато нововведень, так само, як і в ІТ-технологіях, і наше завдання – навчити аграріїв цього нового.

Кор.: Які останні нововведення були найвдалішими?

Т. Т.: Одне з найважливіших останнім часом – розроблення поворотної системи дощувальної установки, завдяки чому техніка стає мобільнішою. А також нові спринклери для поливу. Вони більш економічно використовують воду й забезпечують ефективний її вилив (збільшена крапля захищає від знесення вітром).

Кор.: Які поля зрошувати найзручніше?

Т. Т.: Не всі поля мають ідеальну квадратну чи прямокутну форму. Кожну машину комплектують залежно від конфігурації поля та побажань замовника.

Кор.: Хто швидше навчається поводитись із зрошувальною технікою: український аграрій чи американський фермер?

Т. Т.: Зараз – американці, бо вони користуються цією технікою довше, тому вправляються з нею краще. Українські фермери лише вчаться. Можливо, що за 10 років я скажу те саме про українських фермерів. Щоразу, коли я приїжджаю до України, помічаю, як швидко вчаться тутешні фермери.

Кор.: Чому Ви полишили займатися фермерством?

Т. Т.: Я охоче займаюся сільгоспвиробництвом, і я люблю зміни у житті. Люблю працювати на фермі, але зараз не маю на це багато часу.

Кор.: Хотіли б зайнятися агробізнесом в Україні?

Т. Т.: Мені подобається Україна. Я був би не проти займатися тут фермерством, тоді б у мене точно були зрошувальні установки T-L. В Україні відмінні умови для фермерства – багато води, відмінні землі, чудові люди і смачна їжа.

Кор.: Який потенціал для розвитку іригаційних систем в Україні?

Т. Т.: В Україні багато відкритих земель, багато відкритої доступної води для того, аби вирощувати культури для виробництва як продуктів харчування, так і кормів. Український ринок зрошення постійно зростає, за декілька років тут продаватимуть утричі більше дощувальної техніки, ніж зараз.

Кор.: Чи впливає зрошення на зменшення водних запасів?

Т. Т.: Це хибна думка. Приміром, у Небрасці ми зрошуємо вже багато років, і води не поменшало. Україні зневоднення не загрожує.

Кор.: Дякуємо за розмову.

2

Опубліковано у №9 (62) журналу Agroexpert