«Нині важко уявити будь аграрне виробництво без сучасних знань, без вчасно донесеної до селян інформації про новації, які можуть не тільки поліпшити ефективність виробництва, а й позитивно вплинути на розвиток сільських громад. Забезпечення передачі знань та інновацій є пріоритетом Спільної аграрної політики Європейського Союзу, а також більшості країн-лідерів на аграрному ринку. Забезпечення ж ефективного співробітництва між виробниками, переробниками, науковцями, органами влади, громадами у більшості країн світу здійснюють сільськогосподарські дорадчі служби. В Україні, де системи сільськогосподарського дорадництва ще перебуває у стані формування, використання досвіду інших країн, зокрема досвіду сільськогосподарського дорадництва Латвії, може суттєво прискорити цей процес. Від цього залежить, яким буде українське село вже в найближчому майбутньому», – такими словами координатора Робочої групи з питань розвитку сільських територій Офісу підтримки реформ при Міністерстві аграрної політики та продовольства України Роман Корінця 28 листопада 2017 рокуу Київському кооперативному інституті бізнесу і права розпочала роботу Міжнародна конференція «Дорадництво як інструмент сільського розвитку: досвід Латвії для України».
Організатори: Латвійський центр сільських консультацій та освіти, Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України, Робоча група з питань розвитку сільських територій Офісу підтримки реформ при Міністерстві аграрної політики та продовольства України.
Конференція стала завершальним заходом проекту «Зміцнення системи консультацій для інтеграції сільського сектора в загальний ринок ЄС», який реалізується за підтримки Посольства США в Україні та Міністерства закордонних справ Латвійської Республіки.
Україна має надзвичайно великий сільськогосподарський потенціал, перебуває на перехресті важливих європейських доріг, тому важливо надати малим і середнім виробникам сільськогосподарської продукції систему, за допомогою якої вони б могли дотримуватися вимог ринку. Цей проект покликаний посилити українську систему сільськогосподарського дорадництва та передати їй досвід переходу до європейських ринків, відзначила у своєму виступі Памела Тремонт із Посольства США в Україні.
Слід зазначити, що під час реалізації проекту декілька десятків українських фахівців у сфері сільського господарства та аграрної політики, зокрема сільськогосподарські дорадники, мали змогу вивчати досвід організації та діяльності Латвійського центру сільських консультацій та освіти, органів влади, місцевого самоврядування, сільськогосподарських кооперативів, фермерських господарств і сільськогосподарських та лісових підприємств, туристичних садиб, професійних організацій.
Пані Тремонт висловила сподівання, що усі набуті знання стануть дуже цінним інструментом для максимально ефективної реалізації потенціалу України в сільськогосподарській сфері.
«Ми зацікавлені у зміцненні української державності, у зміцнені того процесу реформ, які сьогодні відбуваються в Україні. Ми дуже добре розуміємо ті виклики, з якими Україна сьогодні зіштовхується… Необхідні реформи, що зміцнять сільськогосподарський потенціал України… Я бачу сільське господарство як одну із тем, де між Латвією і Україною ми можемо досягнути та пропрацювати більш довірливі відносини, ніж в інших сферах», – так висловився у вітальному слові до учасників конференції Надзвичайний і Повноважний Посол Латвійської Республіки в Україні Юріс Пойканс.
Присутність на конференції заступника Міністра аграрної політики та продовольства України Віктора Шеремети стала ще одним підтвердженням значимості дорадництва для розвитку сільського господарства та сільської місцевості. Заступник Міністра говорив також про те, що Мінагрополітики розраховує на підтримку дорадчих служб, оскільки дорадництво є ефективним інструментом донесення інформації до селян. Тому дуже важливо сформувати нову модель розвитку сільськогосподарського дорадництва, з урахуванням набутого власного досвіду та досвіду інших країн. Наразі Мінагрополітики вживає ряд заходів, які спрямовані на розвиток аграрного сектору, зокрема, розширення співпраці з ЄС у сфері сільського розвитку, диверсифікацію сільської економіки та підвищення рівня доходів сільського населення. Значну увагу планують приділяти проведенню інформаційно-просвітницькій кампанії: організовувати проведення днів сільського розвитку в регіонах, конференцій, круглих столів за участі усіх зацікавлених сторін. У світлі вже зроблених кроків у реформуванні децентралізації влади та необхідності реалізації положень Угоди про Асоціацію з ЄС, на думку заступника Міністра, наразі потрібно розширювати сільськогосподарську дорадчу діяльність у напрямі стимулювання розвитку малого і середнього підприємництва у сільській місцевості, в тому числі за межами сільськогосподарського виробництва, а також сільськогосподарської кооперації.
Директор, член Правління Асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація об’єднаних територіальних громад» Ігор Абрам’юк наголосив на важливості досвіду Латвії, хоча би для того, щоб не повторювати чужих помилок. Реформа адміністративно-територіального устрою України, територіальної організації влади, регіональної політики відкривають нові можливості для сільського розвитку. Так, сьогодні про дорадництво ще немає запису в чинній Стратегії регіонального розвитку. Але, на його думку, дорадництво має стати частиною стратегії регіонального розвитку на наступний плановий період, бо сільський розвиток є невід’ємною складовою регіонального розвитку. «У нас повинна бути сильна політика розвитку сільських територій… В громадах величезний дефіцит інституційної та фахової спроможності. Вкрай важливо, щоб дорадник був якнайближче до громади» – переконаний пан Абрам’юк.
Віце-президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Микола Стрижак підкреслив тісний зв’язок розвитку фермерства та дорадництва, його важливість для того, щоб «донести ідею до самих низів».
Президент Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України Іван Паньків окреслив стан, проблеми та перспективи розвитку сільськогосподарського дорадництва в Україні, а також поділився думками щодо можливостей використання досвіду латвійських дорадників для удосконалення процесів інформаційного забезпечення, передачі знань та інновацій українським селянам. А заступник директора Департаменту науково-освітнього забезпечення та розвитку підприємництва на селі Міністерства аграрної політики та продовольства України Людмила Ставнича поінформувала присутніх про практичні кроки Мінагрополітики з розвитку дорадництва в Україні.
Директор Латвійського центру сільських консультацій і освіти Мартіньш Цімерманіс, інші учасники конференції говорили про цей захід не тільки як про завершальний етап окремого проекту, а ще й як про важливий крок до розширення співпраці, до нової взаємодії не тільки дорадників двох країн, а й аграріїв, селян загалом, задля досягнення синергії успіху. Зважаючи на те, що наближення системи сільськогосподарського дорадництва до фермерів є одним із завдань, визначених статтею 404 Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, можна сподіватися на долучення до такого партнерського кола нових учасників.
«Ми найближчим часом підпишемо з Україною конкретний план співпраці на майбутні роки… Сподіваюся, що ми будемо спілкуватися більше і більше…», – повідомив Надзвичайний і Повноважний Посол Латвійської Республіки в Україні Юріс Пойканс.
Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України