Чи доцільно скорочувати період сухостою?

0

Др. Андреас Штайнвіддер, Науково-дослідницький центр Раумберг-Гумпенштайн (Австрія)

 

Зростання молочної продуктивності, а також вимог щодо відтворення і здоров’я тварин призвело до збільшення уваги до тривалості сухостійного періоду корів.

Досі для молочної худоби оптимальною вважали тривалість сухостійного періоду 45–60 днів. Однак через зростання молочної продуктивності наразі багато дійних корів на момент запуску мають доволі високі добові надої. У фаховій літературі можна знайти твердження, що через великі надої переведення корів на сухостійне утримання ускладнюється та підвищується ризик захворювань вимені. Якщо ж вим’я залишається здоровим, а концкорми стають дорожчими відносно основних, то подовження лактації, тобто скорочення сухостою, є економічно доцільним. У корів вищих лактацій також не виявили негативного впливу на молочну продуктивність наступної лактації. І хоча спочатку тварини дають менше молока, завдяки подовженій лактації це згодом повністю компенсується. До того ж завдяки подовженому лактаційному періоду/скороченому сухостою зменшується ризик ожиріння корів перед отеленням.

За скороченого сухостійного періоду тваринники переважно відмовляються від першої екстенсивної фази годівлі сухостійних корів. І хоча цю фазу годівлі оминають, коровам не можна давати інтенсивний раціон транзитного періоду. Принаймні їм неможна згодовувати раціон періоду лактації! Вміст енергії у загальному раціоні має бути між 5,4 та 5,8 МДж NEL/кг СР, а вміст білка – 12, максимум 15%.

Не коротше 35 днів

Якщо сухостійний період триває фактично менше місяця, слід очікувати негативний вплив цього на кількість та якість колострального молока. Водночас страждає і молочна продуктивність корів у наступній лактації, та підвищується навантаження на вим’я. Автори публікації вважають, що за скороченого періоду сухостою і використання консервантів вимені або антибіотичного його лікування зростає ризик потрапляння залишків цих препаратів у молоко. Через що воно стає непридатним для вживання/продажу. Для корів-первісток скорочення сухостійного періоду рекомендують обмежити. Зважаючи нате, що у деяких корів іноді буває скорочений період тільності, скорочувати період сухостою менше 35 днів не можна.

Якщо корів запустити запізно, у наступній лактації вони дадуть значно менше молока. Завдяки дослідженням з’ясували, що хоча в такому разі енергетичний баланс і параметри обміну речовин у раціоні були ліпшими, проте якість молозива цих корів була незадовільною. До того ж випадає фаза відпочинку для корови та її вимені.

 

Індивідуальне рішення для корів

За результатами досліджень для деяких корів індивідуально можна скорочувати тривалість сухостійного періоду. Проте у корів із низькою молочною продуктивністю та незадовільним станом здоров’я вимені фахівці не радять скорочувати період лактації. А тварини, яким проводять лікування вимені, потребують подовженого сухостійного періоду.

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here