Міхаель Гьотц, керівник Об’єднання аграрних журналістів у м. Еггерсріт (Швейцарія)
Якщо корова не віддає своє молоко під час доїння – не завжди причина у доїльному апараті. Незалежні консультанти розповідають про найтиповіші фактори, що зумовлюють виникнення такої ситуації.
- Вдосталь місця для голови у доїльному станку
Часто коровам у доїльній установці бракує місця. Це той випадок, коли тварин ставлять так щільно, що рухи однієї корови впливають на весь ряд худоби. Деякі доїльні зали затісні, і корови стоять головою так близько до стіни, що змушені дихати повітрям, яке видихають. Це, звісно, спричиняє стрес.
Щільні параметри місць спричинені тим, що розміри тулубу корів з часом стали збільшуватися. І якщо раніше доїльні місця в установці були достатнього розміру, то тепер – замалі. Передусім, проблематичними є установки типу «ялинка» та «паралель» (Side-by-Side). Для комфорту корів між ними має бути місце щонайменше завширшки з долоню людини. В установках типу «паралель» ширина доїльних місць має бути мінімум 80–85 см. Доїльне місце в установці типу «ялинка» із хвилеподібними трубами-обмежувачами, приміром, для швіцької худоби має бути мінімум 200 см завглибшки. Завдяки хвилеподібному обмежувачу попереду, в плечах, і позаду, в крижах, корови можуть стати рівніше. Це обладнання фіксує положення тварини та забезпечує достатню відстань до стіни без утворення завузького простору, схожого на «пляшкове горло», в кінці доїльної установки.
- Стрес перед доїнням
Для корови стресова ситуація може розпочатися ще в корівнику або у накопичувачі (зоні очікування). Вузькі проходи та ковзка підлога спричинюють тривалий стрес. За неправильного встановлення боксів для лежання корови там практично не лягають, тож належним чином не відпочивають. Тому в доїльну залу тварини потрапляють напружені й не дають достатньої кількості молока.
Завузький та задушливий накопичувач тварин перед доїльною залою також може негативно впливати на віддачу молока коровами. За різкої зміни освітлення та під час проходження ділянками приміщення з певною крутизною підлоги корови рухаються повільніше та необережно. Тварини, нижчі за ієрархією, побоюються стояти поряд із тими, від яких зазнають утисків. Усе це призводить до того, що у худоби виділяються гормони стресу, які гальмують молоковіддачу.
- Комфортна атмосфера
Поводження дояра з коровами також впливає на їхню поведінку в доїльній залі. Терплячий, уважний працівник діє на тварин заспокійливо. А чи справді дояр терплячий та уважний – сильно залежить від його власного ставлення до тварин, а також і від комфортабельності його робочого місця. Якщо воно комфортне, людина може легше сконцентруватися. У світлій доїльній залі дояр менше напружує свій зір. Світло має освітлювати вим’я корів – воно у жодному разі не має залишатися в затінку. Для ліпшого комфорту стіни доїльної зали можна розфарбувати у приємні кольори – самопочуття поліпшиться як у людей, так і у тварин.
- Шум у доїльній залі
Гул вакуумного насоса, стук пульсатора і регулювальних клапанів, ляскіт металевих воріт також часто призводять до стресу. Тож треба подбати про комфортне утримання тварин та усунути причини їхнього занепокоєння, приміром, амортизатор від ударів на дверях знижує шум. Якщо працівник змушений насильно заганяти корів у доїльну установку – це явна ознака негараздів в організації процесу доїння. Причому проблема може бути пов’язана не обов’язково із самою установкою, технікою для доїння або оператором. Корови дуже чутливо реагують на «пробивання» струму (витік) на поверхні установки: перевіряють таку ймовірність за допомогою амперметра-щипців. У доїльній установці особливо важливим є належне заземлення всіх металевих деталей!
- Невигідне розташування доїльної зали
Доїльна зала в окремому приміщенні (доїльний блок) забезпечує тваринам багато місця, а отже, комфортні умови для корови під час доїння. Крізь відчинені вікна всередину потрапляє свіже повітря. Замість встановлення скляних вікон краще залишати відкритими бокові стіни, які за потреби закривають пересувними панелями подвійних перегородок. Улітку на вході в залу для охолодження повітря в ній і запобіганню проникнення всередину мух працюють туманоутворювальні форсунки. Під час планування доїльної зали звертайте увагу на те, щоб у корів був прямий, без утворення кутових поворотів, вхід у доїльну установку.
- Коливання вакууму в доїльному апараті
Огріхи в роботі доїльного апарату відображаються безпосередньо на дійках тварин. Набряклі кільця вен є знаком того, що дійкова гума перетискає дійки корови, зарано підіймаючись вгору. Причиною неправильного доїння також можуть слугувати нерівномірне навантаження доїльного апарату або зависокий вакуум. Низький рівень вакууму в доїльному апараті для корови ліпший, аніж високий. Кожен працівник може оптимізувати рівень вакууму для свого стада, повільно знижуючи його. Та перед цим мінімізуйте причини зайвих втрат вакууму. Вони виникають під час транспортування молока молокопроводом та не можуть бути виправлені за допомогою великих вакуумних насосів. Порівняно з цим перенавантажений регулювальний клапан працює неточно, шумно й водночас втрачається багато енергії. Приблизний показник має бути – 100 л повітря/хв на 1 доїльний апарат.
Вакуумні насоси великої потужності не поліпшують якість доїння, адже дійкова гума при цьому також відіграє неабияку роль. Якісна дійкова гума має еластичну голівку, герметична і не перетискає дійку корови.
- Неправильні пульсатори
Купуйте пульсатори із синхронною пульсацією. Синхронність тактів видоювання відповідає природному ссанню теляти. Раніше будували установки з перемінним тактом, оскільки за синхронної пульсації доїльний апарат потребує молочні шланги і колектори більших розмірів.
- Доїльний апарат звисає не вільно
Звертайте увагу на те, щоб молочний шланг не лежав на підлозі, не піддавався ризику перетискання, інакше молоко не зможе безперешкодно текти і виникнуть коливання вакууму. Окрім того, доїльні стакани будуть по-різному навантажені. Рука доїльного апарату має бути налаштована так, щоб молочний шланг лежав поряд із колектором. Для цього стане у нагоді те, що шланг двічі прокручують під віссю обертання руки. Між колектором і вішаком доїльної руки має бути відстань мінімум 40 см. Перед тим, як повісити апарат на вим’я, перевірте, щоб молочний і пульсаторний шланги не були перекрученими одне з одним, адже потрібно щоб апарат вільно звисав. Спочатку утворюється молочна пробка, яка під час доїння має легко й безперешкодно вийти з дійки.