Чеські фахівці діляться досвідом

0

Анна Назаренко, Agroexpert (Чеська Республіка –Україна)

Редакція журналу дякує співробітникам проекту PROPED за організацію подорожі.

Вчитися на чужих помилках – оптимальний шлях досягти мети. Та ще краще отримувати підтримку досвідчених у справі однодумців, якими можуть бути й закордонні колеги.Так чинять і наші кмітливі тваринники, тож у середині травня група українських фахівців галузі тваринництва відвідала Чеську Республіку.

Нам пощастило приєднатися до групи, тому ми вирішили з’ясувати, чим саме можуть похвалитися чехи.

Чеська Республіка є лідером із виробництва продукції скотарства та свинарства. Торік середній надій молока на 1 корову становив понад 9000 л.

Чехи пишаються своїми законамипро племінну роботу та про ветеринарну службу, які сприяють такому інтенсивному розвитку галузі тваринництва в країні. Закони дали змогу зробити повний (електронний) реєстр тварин і вести племінну документацію.

Епізоотичний стан в країні

Статус здоров’я тварин у Чехії дуже високий – фахівцям вдалося взяти під контрольситуацію з інфекційним ринотрахеїтом, вирішити проблему з губчастою енцефалопатією, країна вільна від бруцельозу, паратуберкульозу та лейкозу ВРХ.

Ще один приклад успішної роботи чеських ветеринарних фахівців – усунення загрози інфікування африканською чумою свиней. На початку травня цього року Чехія першою за останні 20 років була визнана Міжнародним протиепізоотичним бюро територією, вільною від АЧС. Щойно з’явилися повідомлення про інфікування диких свиней у Злінському краї, відразу Міністерство виділило12 млн євро на заходи боротьби з цим небезпечним захворюванням: заборонили мисливство в цій місцевості, огородили заражену територію (70 км2) парканами з електричним струмом й ароматом для відлякування диких тварин, трупи загиблих кабанів збирали та утилізували. На прилеглих полях спеціально залишили збіжжя, щоб тварини не розбігалися, а прийшли туди за кормом. Також залучили на допомогу військових, які відстрілювали диких свиней. На території оголосили надзвичайний стан, весь біологічний матеріал, який потенційно міг бути носієм збудника, утилізували. Додатково провели аналіз наявності інфекції у 33 тис. гол. кабанів. Цікаво, що великого спротиву місцевого населення державні ветлікарі не зустріли, навпаки, дехто навіть радо допомагав полювати на диких свиней. До того ж господарствам, які зазнали збитків від заходів із ліквідації АЧС, виплатили грошову компенсацію.

Робота державних ветлікарів

Державне ветеринарне управління функціонує у Чехії вже 50 років. Усього в ньому працюють 1300 службовців, із них 700 – ветлікарі, 300 осіб – ветеринарні техніки. Попри те, що країна вільна від багатьох інфекційних хвороб худоби, спеціалісти регулярно проводять моніторинг стану здоров’я стад: як живих тварин, так і абортованих плодів. Щойно виникає підозра на захворювання, господарству забороняють реалізувати молоко, м’ясо доти, доки не з’ясують причину і не проведуть необхідні заходи.

Із 2000 р. кожен державний ветлікар має доступ до центрального реєстру тварин, а управління, зі свого боку, проводить порівняння кількості тварин у держреєстрі та у реєстрі забійних заводів. Усі результати досліджень також збирають і зберігають в єдиній системі: на кожне господарство ведуть записи всіх даних (туберкулінізація, добробут тварин тощо).

Щодо вакцинації проти інфекційного ринотрахеїту ВРХ – у Чехії використовують маркерну вакцину, а для боротьби з вірусною діареєю працює спеціальна програма оздоровлення стада спільно з дослідницьким інститутом, який проводить постійний моніторинг ситуації. Для тваринників участь у програмі добровільна (вакцинація дозволена), і навіть гомеопатія у ветеринарній медицині – не заборонена.

Перед відправленням молока на переробний завод службовці управління обов’язково роблять аналіз на вміст антибіотиків та інших добавок. Якщо ж у молоці виявлять антибіотики, таке молоко завод не прийме, а управління має вжити заходів щодо недобросовісного постачальника. Вміст жиру та білка молоко контролюють місцеві асоціації тваринників, вміст соматичних клітин ібактеріальне обсіменіння визначає молокозавод.

До обов’язків державних ветеринарів входить контроль за станом здоров’я тварин: вимірювання температури тіла;за прямим продажем молока з ферми, з молокоавтоматів та молокозаводів (аналіз якості молока); контроль виробництва, поширення і використання ліків. Це фінансується з державного бюджету. Всі антибіотики в Чехії відпускають за рецептом в аптеці або в дистриб’ютора. Рецепт виписує ветлікар – це може бути приватний або державнийлікар, та у будь-якому разі він повинен реєструвати виписані рецепти й вести облік використання ліків. Також, на замовлення продавців, перевіряють усю продукцію, яку постачають за кордон, і видають відповідний сертифікат. А імпортують чехи, до речі, лише племінну худобу. Державне ветеринарне управління видає дозвіл на діяльність усім ветлікарям – їх україні налічується 4000 осіб, із них 1500 обслуговують тваринницькі підприємства.

Отже, на будь-якому етапі діяльності сільгоспвиробників Чехії контролюють державні службовці, а на загальнодержавному рівні виконання вимогу тваринництві країни інспектуютьуже представники з ЄС, натомість чеські аграрії отримують відчутну підтримку для своєї діяльності – у рамках єдиної політики ЄС у сільському господарстві. Дотації від Євросоюзу для аграріїв Чехії становлять наразі близько 1 200 млн євро/рік за двома системами: прямі виплати з розрахунку на гектар угідь (загалом 835 млн євро) і підтримка розвитку сільських територій. Тваринницькі господарства отримують дотації від держави (160 млн євро/рік): на підвищення якості молока, додаткові заходи, спрямовані на запобігання розвитку хвороб тварин, підтримка генетичних ресурсів тощо.

Окрім цього, в країні створена потужна база ідентифікації тварин, а контролем племінної худоби та веденням племінної книги різних порід ВРХ займаються профільні асоціації. Приміром, Асоціація селекціонерів симентальської худоби має у штаті декількох експертів-бонітерів, які виїжджають у господарства, де утримують симентальську худобу, та проводять лінійну оцінку екстер’єру тварин. Усі дані регулярно заносять у базу, якою можуть обмінюватися не лише між господарствами, а й з аналогічними асоціаціями з різних країн.

Ділові відносини між обома країнами

Загальний товарообіг між Україною та Чеською Республікою торік становив 2 млрд дол. США (наразі з України експортують переважно сировину для багатьох галузей економіки). Та лише 36 млн із них припадало на сільгосппродукцію, зокрема, це – м’ясо і субпродукти, мед, горіхи, плоди, зернові, соняшникова олія тощо. Тому Посольство України в цій країні активно підтримує співпрацю виробників продукції АПК з обох країн. Адже, звісно, хочеться бачити на полицях чеських магазинів українську продукцію з доданою вартістю.

За даними Чеської асоціації сільгоспвиробників,минулого року ця країна завезла продукції загалом на суму 10 млрд дол. США. Великий попит мали м’ясні й молочні продукти, риба та рибні товари, овочі, фрукти, борошномельна продукція, цукор, кондвироби – тобто палітра потенційних можливостей для українських виробників дуже велика. Але не лише товарообіг має бути основною складовою співробітництва між обома країнами. Чеські аграрії набули величезний досвід у багатьох передових технологіях,знають певні практичні моменти щодо виходу та роботі на ринках ЄС, інколи й коштом власних помилок. Аби їх більше не повторювали, фахівці АПК радо діляться своїми знаннями та досвідом із іноземними колегами. Деяка продукція з України вже була презентована в Празі на традиційному різдвяному ярмарку, де кожна країна представляє себе національними сувенірами або продуктами. Особливе визнання у пражан отримав український мед.

Ринок Чехії доволі консервативний, щоб потрапити сюди, виробникам доведеться витратити чимало зусиль, до того ж існує дуже висока конкуренція. Для цього дуже корисними будуть презентації продукції та участь у ознайомчих заходах, як-от профільні виставки. У споживачів зростає інтерес до продуктів харчування органічного виробництва, та ця ніша у Чехії ще не заповнена, а отже – цим шансом можуть скористатися українські виробники органіки.

Проекти з підтримки економічної дипломатії (PROPED) є інструментом чеського уряду, створеним для сприяння розвитку економічної співпраці із закордонними партнерами. Програма існує уже декілька років. Щорічно міжвідомча комісія схвалює проекти на кожен поточний рік на основі пропозицій, отриманих від посольств Чеської Республіки за кордоном та зацікавлених відомств ЧР (наприклад, Міністерство сільського господарства, Міністерство оборони тощо).

Упродовж 2018 року в Україні було реалізовано 4 проекти з підтримки економічної дипломатії (вересень – продовольча галузь, жовтень – оборонно-промислова сектор та сфера охорони здоров’я, листопад – підприємницька місія до Дніпропетровської області).

Цьогоріч у травні відбулася (інкамінгова) місія представників українських сільськогосподарських підприємств до ЧР на Національну виставку сільськогосподарських тварин у м. Брно.